КОНТРОЛЬ ЯКОСТІ ВІ. ДБИТКІВ ЗА ДОПОМОГОЮ ПРИСТРОЇВ СРС-20
Виконане на стадії підготовки машини до друку попереднє налагодження загальної та зональної подач фарби суттєво поліпшує співвідношення продуктивних і непродуктивних затрат часу на виконання за
Мовлення (особливо для малотиражної кольорової продукції) та скорочує витрати у процесі друкування
Традиційним інструментальним засобом контролю якості відбитків є денситометр для відбитого світла. З метою полегшення вимірювань оптичної густини на обрізних полях відбитків (упоперек напрямку руху паперу) друкуються смужки контрольних позначок, періодичні вимірювання яких у процесі друкування (для чого контрольний відбиток необхідно взяти з машини) дають можливість стежити за виниклими відхиленнями подачі фарби і своєчасно реагувати на них корекцією положення регулювальних органів ФА. Оскільки позначок контролю на відбитку може бути кілька сотень (наприклад, при чотирифарбовому друці на машині з 32 фарбовими зонами в кожній секції тільки позна - чок-плашок чистих кольорів треба мати по чотири в кожній зоні, тобто 128, а потрібні ще напівтонові позначки для визначення контрасту, штрихові для розтискування та проковзування, позначки бінарного накладання тощо), вимірювання їх усіх уручну за ходом процесу стає нереальним, а оброблення такого обсягу інформації в ході друкування тиражу без комп’ютерної техніки неможливе.
Фахівці фірми «Heidelberg» вирішили цю проблему контролю кольо - ровідгворення, розробивши спеціальну контрольну шкалу і створивши денситометричний стіл СРС-2, за допомогою якого контролюють якість відбитка у всіх фарбових зонах усіх друкарських секцій. Вимірювальна головка стола містить денситометри відбитого світла, які за відповідними фільтрами зчитують оптичну густину відповідних полів контрольної шкали. Ця шкала друкується на обрізному полі тиражного аркуша (впоперек напрямку друку) і містить плашки всіх фарб, одинарні та бінарні растрові поля й інші елементи, яких може бути кілька сотень. При відхиленнях від норми система дає можливість через клавіатуру своєчасно реагувати шляхом коректування положення регулювальних органів ФА.
Система СРС-2 ефективна, головним чином, при використанні традиційного тріадного синтезу. Останнім часом з метою більш точного відтворення кольорів і розширення зображальної палітри друкованої продукції застосовують додаткові фарби, наприклад сумішеві, пантонні, металізовані та ін. В таких випадках денситометричний метод виявляється непридатним для контролю кольоровідтворення.
На заміну йому був створений більш досконалий спектрофотометричний пристрій СРС-21.
Принцип вимірювання, закладений в СРС-21, ілюструється нарис. XXVIII (див. кольорову вклейку).
Світловий потік випромінювача, відбившись від кругового сферичного дзеркала, падає на конусоподібну контрольовану ділянку відбитка під кутом 45° до його поверхні. Відбитий світловий потік під кутом 0° спрямовується крізь відхильне дзеркало й волоконний світлодіод із фотоголов - ки до спектрофотометра.
Фотодіоди вимірюють розподіл випромінювання у всьому спектрі (між 380 і 730 нм) і передають результати в комп’ютер. Там виміряні сигнали перетворюються на колорометричні параметри X, Y і Z, а також виражаються в координатах кольоровості х, у і z моделі СІЕ.
Виміряні показники порівнюються з допусками на відхилення кольору і через пульт керування передаються у ФА для автоматичного відпрацювання з подальшим зворотним зв’язком про виконання завдання.
СРС-22 — пристрій для сертифікації якості тиражних відбитків. У цей пристрій (див. рис. XXIX, а на кольоровій вклейці) заздалеідь програмують періодичність відбору тиражних відбитків для контролю, після чого він видає сигнал друкареві для відбору відбитка. Крім того, пристрій включає портативний принтер для цифрового маркування відбитків, що контролюються (див. рис. XXIX, б на кольоровій вклейці). Таке маркування дає змогу документально підтвердити параметри якості відбитків у тиражі під час здачі готової продукції замовнику.
Ще більш досконалі моделі пристроїв контролю якості друку СРС - 23 і СРС-24 вимірюють параметри зображення по всій площі відбитків.