СОНЯШНИК селекція, насінництво, технологія вирощування
ЗАХИСТ ПОСІВІВ СОНЯШНИКА ВІД ШКІДНИКІВ, ХВОРОБ ТА БУР’ЯНІВ
Соняшник належить до культур із досить високою конкурентною здатністю та інтенсивністю росту. При цьому більшість сучасних сортів і гібридів мають імунітет проти основних збудників хвороб та ряду шкідників. При дотриманні основних вимог умов вирощування культура соняшнику в умовах України потребує мінімальних затрат на проведення захисних заходів.
Основним положенням із недопущення розвитку епіфітотій, підвищення рівня чисельності шкідників та підтримання відповідного фітосанітарного стану посівів соняшника е дотримання сівозміни з 6-8 річною ротацією культури. Це дає можливість заздалегідь визначити поля де соняшник буде розміщуватись у найближчі роки. Важливе значення мають щорічне визначення рівня забур’яненості (видового складу бур’янів) цих полів та проведення розкопок для виявлення чисельності шкідників та їх личинок. Складений на основі цих даних прогноз дозволяє провести правильний вибір заходів, які забезпечать максимальну продуктивність посівів. Особлива увага надається запобіжним заходам, проведення яких виключає саму можливість розвитку шкідливих організмів вище порогового рівня шкідливості.
Просторова ізоляція між товарними та насіннєвими посівами повинна становити не менше 1000 м. Рослинні залишки соняшнику можуть виступати інфекційним джерелом таких захворювань, як фомопсис, біла та сіра гнилі, це зумовлює необхідність дотриман - ня просторової ізоляції між посівами цього і минулого року. Небажаним є розміщення полів соняшнику поряд з полями, де в минулому році вирощувались цукрові буряки, які є джерелом розмноження та розповсюдження бурякового довгоносика, а також поряд із багаторічними травами, які є резерватами накопичення рослиноїдних клопів.
Для підтримання відповідного рівня стійкості рослин до пато - генів ( у межах сортової норми реакції) необхідно забезпечити оптимальний рівень мінерального живлення та забезпеченості рослин мікроелементами. Ці вимоги, як правило, реалізуються при правильному виборі попередника та відмові від розміщення посівів на малопридатних для культури полях з низьким рівнем родючості, високим стоянням ґрунтових вод, кислою або лужною реакцією ґрунту.
* До по с ієна обробка насіння
Серед заходів, безпосередньо направлених на недопущення втрат від розвитку шкідливих організмів, слід виділити передпосівну підготовку насіння, яка складається з протруювання, обробки насіння мікроелементами та регуляторами росту. Ці заходи можуть проводитись поодинці або комплексно.
Численні дослідження показують економічну доцільність проведення цього заходу. Польова схожість знезараженого насіння в середньому по роках підвищується на 10-12% в порівнянні з не протруєним. Середня прибавка врожайності в залежності від умов року може становити від 2 до 5 ц/га.
Вибір препарату для протруювання залежить від результатів фітоекспертизи насіння та прогнозу розвитку чисельності та видо - вого складу шкідників. Проти збудників пероноспорозу, вертицильозу, білої та сірої гнилей застосовують протруйник апран XL, 35% т. к.с. Проти пліснявіння насіння, фомозу, білої та сірої гнилей - колфуго - супер, 20% в. с. В обох випадках обробку насіння проводять безпосередньо перед сівбою. Проти комплексу ґрунтових шкідників дозволеними до застосування на соняшнику е протруювачі промет 400,40% м. с., та космос 500, 50% т. к.с., який додатково забезпечує захист сходів. До складу більшості препаратів входять спеціальні добавки, які забезпечують присипання та утримання препарату на поверхні насіння.
Доцільність поєднання протруювання з обробкою насіння мікроелементами (та їх набір) визначається за результатами агрохімічного обстеження площ, запланованих під посів культури. Так, на карбонатних ґрунтах зменшується доступність для рослин міді, цинку, кобальту, на кислих - молібдену, кальцію, магнію, сірки. Введення відповідних мікроелементів у розчин для обробки насіння забезпечує краще укорінення та стартовий розвиток рослин (табл. 19).
Таблиця 19 Мікроелементи для передпосівної обробки насіння [88]
|
Для утримання мікроелементів на насінні додатково застосовують плівкоутворюючі речовини, асортимент яких досить широкий. Частіше всього застосовують карбоксиметилцелюлозу (NaKMJJ) із витратою 200 г на тонну насіння або полівініловий спирт (ПВС) - 500 г/т. До переліку можна додати препарат Ми - БАС (Росія), який виконує функції плівкоутворювача та носія комплексу мікроелементів.
Крім обробки насіння протруювачами та мікроелементами у ряді випадків доцільним є поєднання цих заходів із застосуванням регуляторів росту. З препаратів вітчизняного виробництва дозволеним до застосування на соняшнику є екстракт ростових речовин - емістим-с, в. р.с. Передпосівна обробка насіння препаратом сприяє підвищенню рівня врожайності насіння, його олійності та прискоренню строків дозрівання, що має значення для північних районів вирощування соняшнику.
Обробку насіння проводять механізмами як вітчизняного, так і закордонного виробництва. Найбільш поширеними є агрегати виробництва об’єднання “Львівагромаш проект”- ПС-30, ПС-10А, серед зарубіжних “Мубітокс - Супер”, “Amazone trans -20”. Обробка насіння цими механізмами принципово не відрізняється й виконується у відповідності до інструкцій з експлуатації та правил ТБ.
Показниками якості процесу допосівної обробки насіння є:
- повнота протравлення (знезараження);
- рівень розподілу препаратів на поверхні насіння;
- ступінь утримання препарату на поверхні насіння.
* Сходи, вегетація соняшника
Збільшення рівня чисельності шкідників та поширення хвороб на посівах соняшнику мають наслідковий характер, як результат недотримання основних вимог вирощування, або пов’язані з природними спалахами чисельності шкідників чи епіфітотіями.
При з’явленні на сходах жуків піщаного медляка, сірого бурякового або чорного довгоносиків, гусениць озимої совки молодших віків посіви обробляють децисом, 2,5%, к. е. з нормою 0,25 л/га. В такій само нормі препарат застосовують для боротьби з гусінню лучного метелика, люцернової совки, клопами та попелицями.
У роки, сприятливі для розвитку білої та сірої гнилей, посіви обробляють фунгіцидом - ровраль ФЛО, 25,5% к. с. з нормою Зл/га. Першу обробку проводять на початку формування кошиків. ї поєднують з обробкою рослин регуляторами росту (емістим-с, в. р. - 10 мл/ra), що сприяє підвищенню врожайності культури. Другу та третю обробку фунгіцидом проводять на початку масового цвітіння з інтервалом у два тижні.
* Застосування гербіцидів
Особливості розміщення соняшнику у сівозміні та відсутність специфічних для культури видів бур’янів сприяють тому, що рівень забур’яненості посіву практично повністю залежить від рівня агротехніки та системи агротехнічних та хімічних заходів боротьби з бур’янами в межах сівозміни. Рішення про необхідність застосування гербіцидів приймається на підставі обстежень та визначення кількості і видового складу бур’янів, зроблених у попередні роки. Доцільність саме такого підходу пояснюється досить вузьким спектром “страхових” гербіцидів, які застосовують по вегетуючих рослинах.
Урожайність соняшника, як і інших культур, завжди знижується на полях, засмічених бур’янами. Як більшість культурних рослин, соняшник не може конкурувати з бур’янами на ранніх фазах розвитку. Зниження урожаю на забур’янених полях може становити до 20%, а на полях із низьким агрофоном та в умовах посухи зниження урожаю від бур’янів становить 35-40%. При цьому бур’яни, які розвиваються в кінці та середині літа, тобто після змикання рядків, завдають меншої шкоди [24].
Враховуючи досить високу інтенсивність росту рослин, соняшник вимагає відносно чистого від бур’янів поля в перші S-6 тижнів після появи сходів. Критичним порогом шкодочинності вважається щільність більше 10-15 шт. бур’янів на мг. Бур’яни повинні бути знищенні до настання критичної фази у онтогенезі соняшника - диференціації конуса наростання. В цей час відбувається формування квіткових бугорків і майбутніх квіток, тобто визначається розмір потенціального урожаю насіння.
Шкодочинність бур’янів полягає також у тому, що вони є джерелом розповсюдження хвороб і шкідників. Високорослі бур’яни негативно впливають на роботу збиральної техніки, попадаючи в комбайн вони засмічують ворох, зволожують його, ускладнюють і роблять дорожчим очищення та сушіння насіння.
Тривалий час застосування гербіцидів на посівах соняшнику було проблематичним внаслідок відсутності ефективних препаратів із вираженими селективними характеристиками. На сьогодні існує досить широкий перелік гербіцидів (в основному ґрунтової дії), придатних для застосування на культурі.
Ефективність дії гербіцидів залежить від правильності вибору препарату (за переважаючим типом забур’яненості), та правильності вибору дози внесення. Розмір останньої залежить від тину
ґрунту, рівня вологості та температури. Так, легкі за механічним складом ґрунти мають низьку адсорбційну здатність. На таких ґрунтах для отримання задовільного результату можливим є застосування мінімальних доз препарату. Однак випадання опадів у цих умовах як правило приводить до вимивання гербіцидів. На важких за механічним складом ґрунтах та із збільшенням вмісту в ґрунті органічних речовин адсорбційна здатність підвищується. Відповідно зростає доза препарату та зменшується ймовірність його вимивання.
Оптимальним температурним режимом проявлення гербіцид - ної дії є 15-24‘С. При зниженні температури ефективність дії знижується внаслідок зменшення інтенсивності фізіологічних та біохімічних процесів у бур’янів. Підвищення температури більше 25-27”С (для препаратів, які застосовуються по вегетуючих рослинах ) приводить до пошкодження соняшнику.
Біологічні особливості соняшнику та сучасний асортимент гербіцидів обумовили наявність декількох можливих періодів хімічного методу боротьби з бур’янами, проведення яких підкріплюється комплексом агротехнічних заходів у осінньолітній, весняній та весняно-літній ланках польових робіт:
1. Літньоосінній період - на полях, запланованих під розміщення соняшнику в наступному році. Основною перевагою застосування гербіцидів у цей період є можливість контролю за кількістю багаторічних бур’янів. Існує декілька можливих схем підбір яких залежить від зони, попередника, та погодних умов вегетаційного періоду.
Найбільш ефективною є система, розроблена у ВНДІОК [24], яка передбачає комплексне використання агротехнічних заходів та гербіцидів суцільної дії (2,4 — Д, раундап, 48%, в. р.). Система передбачає післязбиральне дискування з наступним застосуванням одного з гербіцидів та глибокої оранки. Параметрами, які можуть впливати на ефективність цього заходу, є період відростання бур’янів після дискування та визначення строків проведення оранки.
Обробку гербіцидом проводять після утворення у багаторічних бур’янів розетки з 5-6 листків. Оранку здійснюють через 10-12 днів після обробки гербіцидом. В умовах достатнього забезпечення вологою доцільніше застосовувати гербіцид раундап. Застосування препарату 2,4Д-амінна сіль дещо менш ефективне, але має переваги в застосуванні за умов сухої осені. Запропонована схема дозволяє знизити забур’яненість поля багаторічними бур’янами на 90-95%.
Основною вимогою проведення цієї схеми є тривалий період між збиранням попередника та закінченням осінньої вегетації.
При умові, що попередником є колосові зернові, та за наявності технологічної колії, можливим є застосування раундапу безпосередньо по культурі за 10-14 днів до п збирання. В зв’язку з тим, що в цей період проходження фізіологічних процесів у рослин припиняється і йде лише процес випаровування вологи з насіння, гербі - цидна дія препарату проявляється лише на бур’янах. Такий захід має переваги у північних областях при збиранні пізньостиглих сортів зернових.
2. Весняний період - залишається найбільш поширеним часом застосування гербіцидів на соняшнику. Цьому сприяє широкий спектр препаратів, розрахованих на внесення в ґрунт до, під час та після сівби соняшника. Спектр їх дії обмежується однорічними однодольними та дводольними бур’янами. Вибір марки препарату в основному залежить від фінансових можливостей господарства та погодних умов весняного періоду. Частина препаратів швидко випаровується, що ускладнює їх застосування при низькій вологості грунту. Найчастіше для боротьби з бур’янами на посівах соняшнику застосовуються такі гербіциди, як трефлан, 24%, к. е., гезагард (прометрин), 50%, з. п., харнес,81,5%, к. е. стомп, 33%, к. е. та інші.
Трефлан, 24% або 48%, к. е. - на поверхні ґрунту досить швидко розкладається під впливом сонячного світла, тому його застосування вимагає негайного загортання у ґрунт до висіву насіння. Важливою обставиною вважається те, що трефлан згубно діє на насіння вовчка, який у випадках поширення завдає значної шкоди рослинам соняшнику. В дослідах Д. С. Васильєва [25] була визначена висока чутливість вовчка до трефлану. Нестійкий до паразиту сорт пошкоджувався вовчком у 5 разів менше, ніж без застосування гербіциду на протязі всього періоду вегетації.
Гезагард (прометрин) вносять під передпосівну культивацію. В посушливі роки його ефективність зменшується, а в роки з оптимальним зволоженням він знищує до 90% дводольних бур'янів. На легких ґрунтах цей препарат вносять в дозах 2-3 кг/га, на більш важких за механічним складом - 3-4 кг/га, а на чорноземах з високим вмістом гумусу - по 3,5-6,0 кг/га.
Значно розширює спектр гербіцидної дії застосування суміші трефлану з прометрином (3+4 кг/га), внесена під передпосівну культивацію. При дотриманні необхідних вимог трефлан забезпечує достатню чистоту посівів практично в будь-яких породних умовах.
До сівби можуть бути застосовані препарати трофі, 90%, к. е., трофі супер, 76,8%, к. е., харнес, 81, 5%, к. е. Останній може також застосовуватись при сівбі та після сівби, але до появи сходів.
Харнес знайшов широке застосування на посівах кукурудзи, але досліди та виробнича практика показують, що цей препарат може успішно застосовуватись і на посівах соняшнику. Основні бур’яни, проти яких дія харнесу особливо ефективна, це: щириця, лобода, осот рожевий, куряче просо, спориш, мишій, пасльон та багато інших. Доза на 1 гектар коливається від 1,5 до 3,0 л, норма витрати робочого розчину - 200-300 л/га.
В останні роки досить поширеним є застосування плоскорізного та “нульового” обробітку ґрунту. Сівба в таких умовах проводиться стерневими сіялками типу “Кінзе”, “Джон-Дір”, “Кейс”. З гербіцидів застосовуються харнес, раундап. Харнес, 81,5%, к. е. - вносять після сівби в дозі 1,5 - 2 л/га із загортанням у ґрунт боронуванням. У посушливих умовах ефективність препарату знижується, тому доцільним є допосівне застосування препарату. Раунд ап, 48%, в. р.- застосовують через 3-5 днів після сівби з нормою витрати препарату 2,5-3 л/га.
3. Весняно-літній період передбачає застосування гербіцидів по вегетуючих рослинах. Проводиться у випадках недостатньої ефективності або неправильного застосування комплексу захисних заходів у попередні періоди. Асортимент гербіцидів для застосування в цей період досить звужений, як за кількістю препаратів, так і за видовим складом бур’янів, проти яких вони можуть бути застосовані. Крім того, ефективність цього заходу залежить від значно більшої кількості чинників, ніж у попередні періоди. До цього слід додати можливість проявлення гербіцидної дії препарату і на самій культурі соняшнику. Імовірність пошкодження рослин зростає при невирівняносіі посіву, коли значна частина рослин знаходиться у різних фазах розвитку, при підвищенні температури, підвищеній концентрації препарату та інших умовах. Проти однорічних злакових бур’янів посіви соняшника у фазі 1-2 пар листків обробляють фуроре-супер, 7,5%, м. в.в (0,8 - 2л/га), шогун, 10%, к. е. в дозі 0,6 -0,8 л/га або в дозі 1-1,2 л/га проти багаторічних злакових бур’янів.
Норма внесення гербіцида розраховується по препарату або за вмістом діючої речовини. Для розрахунку норми препарату за вмістом діючої речовини використовують таку формулу:
К = Д100/П,
де Д - рекомендована норма по діючій речовині в кг/га;
П - вміст діючої речовини в препараті. %.
Для рівномірного внесення гербіцидів дуже важливо, щоб поле було ретельно вирівняне за допомогою борін, шлейфів чи інших знарядь. Для загортання Гербіциду в ґрунт кращими знаряддями вважаються такі, які мають активні робочі органи. Цілком задовільно виконують перемішування ґрунту з гербіцидом і звичайні дискові знаряддя, а також культиватори КПС-4 та КПС-6 в агрегаті з важкими або середніми боронами. Робота цих агрегатів рекомендується при підвищених швидкостях: 7-8 км/год.
Особливу увагу слід звертати на якість підготовки обприскувачів до роботи. Для рівномірного внесення гербіциду необхідно правильно розмістити на штанзі форсунки з таким розрахунком, щоб конус розпилювання розчину гербіциду кожної форсунки перекривався на 2-3 см. Кожна форсунка повинна забезпечувати однакову витрату рідини за одиницю часу. Для цього форсунки повинні мати однакову ширину каналу та діаметр вихідного отвору. Перевіряються форсунки на витрату рідини при визначеному часі кожна індивідуально.
Робочий розчин готують за допомогою різних машин (АПЖ-12, МПР-3200, “Пемікс-1002”) для перевезення та заправки - ЗЖВ-1,8, для внесення гербіцидів використовують обприскувачі ОПШ-15, ОП-2000-2-01, та обприскувачі іноземного виробництва. На початку роботи агрегат установлюють на норму витрати розчину. Тиск в системі й швидкість агрегату повинні бути постійними. Внесення гербіциду неприпустиме при перезволоженому ґрунті.
Основні вимоги при використанні гербіцидів зводяться до таких моментів:
- поверхня ноля повинна бути ретельно вирівняна;
- післяжнивні рештки на поверхні поля повинні 6jrra відсутні;
• проміжок часу між внесенням гербіциду й загортанням його
в ґрунт має бути в межах 10-15 хвилин.
Гербіциди мають досить високу вартість і вносити їх суцільним способом економічно недоцільно.
Одним із шляхів зменшення норм витрат гербіцидів і підвищення їх ефективності є локальне внесення, яке поділяється на :
1) стрічкове;
2) обробіток окремих ділянок поля з значною забур’яненістю;
3) обробіток окремих рослин бур’янів.
Найбільш поширений спосіб внесення гербіцидів на просапних культурах - стрічковий. При цьому способі гербіцид вносять лише на ту частину міжряддя, де ґрунтообробні знаряддя не знищують бур’яни. При такому способі внесення є можливість зменшити накопичення їх залишкової кількості в насінні, зменшується можливість забруднення навколишнього середовища. Крім того, стрічкове внесення гербіциду дає можливість уникнути негативної післядії гербіциду на наступні культури в сівозміні.