ТЕХНОЛОГІЧНІ ФУНКЦІЇ ТИСКУ В ОФСЕТНОМУ ДРУКАРСЬКОМУ ПРОЦЕСІ
Для забезпечення друкарського процесу фарба має змочувати форму і ЗМ. Фарба, яка заповнює мікронерівності друкарської форми, повинна заповнити мікронерівності на поверхні паперу та частково всмоктатися в його капіляри. Щоб досягти необхідного контакту між формою і папером, необхідно створити відповідний тиск. Найменший тиск, при якому можна забезпечити відбитки задовільної якості, називається технологічно необхідним, а найбільший — критичним. В офсетному друкарському процесі технологічно необхідний тиск практично не залежить від характеру форми.
Тиск у зоні контакту ОЦ і ДЦ залежить як від виду ЗМ (насамперед його шорсткості), типу офсетного ГП, так і від структури офсетного декеля в цілому.
Під час друкування на крейдованому папері тиск становить 0,5 МПа, а для офсетного шорсткого паперу він зростає до 1,2 МПа. На рис. 2.4 показано напрямок передачі тиску через ЗМ у зоні ДК.
Занадто високий тиск у зоні ДК може спричинити:
Значні градаційні відхилення зображення;
Утворення зморщок на ЗМ;
Розрив відбитка при виході його із захоплювачів ДЦ;
Рис. 2.4. Напрямок розтягу ЗМ, зумовлений зусиллями, що діють у зоні ДК: 1 — ОЦ; 2 — піддекельиий матеріал під ГП ОЦ; З — ДЦ |
Підвищення механічних навантажень у друкарській машині, що призводить до її швидкого спрацювання.
Необхідна товщина декеля визначається за паспортними даними друкарської машини. Стандартна товщина сучасних ГП становить
1,95.. .2 мм.
У процесі друкування декель зазнає деформації стиску, розтягу та зсуву. Деформація стиску так само, як і тиск, відіграє важливу роль у процесі друкування. Завжди бажано регулювати зону ДК у режимі найменшого стиску декеля, але такого, що забезпечує достатній контакт паперу й фарби та її перехід на ЗМ.
У кожному випадку деформація стиску залежить не тільки від характеру декеля, а й від точності за товщиною формних пластин, декельних матеріалів, циліндрів ДА та ін. Завдяки технічному прогресу в цьому напрямі деформація стиску декеля в багатьох сучасних машинах становить 0,1 мм.
Під час натягування декель зазнає деформації розтягу і стиску. Початковий натяг декеля на ОЦ з часом зменшується, що погіршує якість продукції. В зв’язку з цим необхідно в процесі друкування підтягувати офсетне ГП.