ДЕКОРАТИВНЕ ОЗДОБЛЕННЯ
Декоративне оздоблення — це процес нанесення спеціальних покриттів або образотворчих елементів з метою надання певних експлуатаційних властивостей продукції та поліпшення її зовнішнього вигляду. Воно використовується при виготовленні листівок, обкладинок і суперобкладинок, етикеток, сувенірної продукції, виробів культпобуту, тари й упаковки тощо.
Аплікація — спосіб декоративного оздоблення продукції за допомогою накладних елементів з різних матеріалів. Для аплікації можуть бути використані папір і відбитки, полімерні плівкові матеріали, палітурні та інші тканини.
Широко використовують матеріали з рельєфною фактурою, яка створюється за допомогою тошонування або тренування при обробленні на спеціальних каландрах з рельєфним профілем поверхні.
Аплікацію накладають на оброблювану поверхню відповідно до макета і закріплюють приклеюванням або зварюванням. Оскільки цей спосіб трудомісткий, його застосовують рідко, в основному для випуску сувенірної продукції.
Декалькоманія — спосіб поліграфічного виготовлення та використання перевідних зображень, декоративних малюнків, маркувань, індексації, нумерації тощо, призначених для перенесення на папір або інший матеріал.
Розрізняють три види переведення зображень: «мокрий», «сухий» і термічний. Вибір їх залежить від властивостей матеріалів та експлуатаційних вимог.
Деколь є багатошаровою системою, що складається з підкладки й перевідного зображення. Залежно від призначення деколя як матеріал для підкладки використовуються: прогумований папір (папір з нанесеним клеєвим шаром), полімерна плівка, металева фольга тощо.
Крім підкладки та фарбового відбитка для перевідного зображення, на деколь наносять ще один або кілька тонких шарів спеціального призначення, розміщених у певній послідовності.
Деколі для «мокрого» способу переведення зображень гумують, тобто покривають (як поштові марки) водорозчинним клеєм, призначеним для фіксації перевідного зображення на поверхні виробу, що декорується.
Деколі, які використовуються для «сухого» способу переведення зображень, покривають (як і липку стрічку) шаром невисихаючого клею. Такий клей виготовляється на основі полівінілбутиралю. Для зручності застосування та запобігання передчасному висиханню клеєвий шар деколя до його використання захищається плівкою, наприклад лавсановою.
Деколі, які застосовуються для термічного переведення зображень, складаються з лавсанової плівки або металевої фольги, що використовується як підкладка, на один бік якої послідовно наносяться восковий шар, лакофарбова плівка перевідного зображення та грунтовий шар. Підкладка таких деколів повинна мати більш високе температурне розм’якшення.
До спеціальних видів декоративного оздоблення продукції належить металізація, тобто нанесення на неї тонких металевих покриттів. Так, при виготовленні фольги для гарячого тиснення використовують вакуумну металізацію, друкованих схем — хімічну металізацію, а при декоративному оздобленні сувенірних виробів — хіміко-гальванічну металізацію. Технологія нанесення таких покриттів визначається особливостями матеріалів і призначенням продукції.
У масовому механізованому виробництві застосовують спеціальні автоматичні лінії для виготовлення й оздоблення деколів та етикеток на папері або полімерній стрічці з апаратами друкування, гумування й висікання, а також зняття з рулону і з’єднання з оброблюваною поверхнею.
Докладніше про інші оздоблювальні технології та обладнання, такі як блінтове тиснення, тиснення горячою фольгою, друкування металізованими фарбами тощо, йдеться в книзі С. Ф. Гавенка, С. М. Яреми «Оздоблення друкованої продукції» (К.: УкрНДІСВД, 2000. — 310 с.).