Сорго
В республіці у виробництві найбільш поширені зернове і цукрове сорго. На великих площах вирощують сорго-суданкові гібриди.
Зернове сорго при збиранні у восковій і повній стиглості використовують на монокорм, з цукрового в фазі молочно-воскової і воскової стиглості заготовляють силос, із зеленої маси цукрового сорго, суданської трави і сорго-суданкових гібридів виготовляють сінаж, при висушуванні—>
190. Способи сівби і норми висіву сорго залежно від призначення
Призначення |
Спосіб сівби |
Норма висіву, кг
TOC o "1-5" h z На зерно і силос Пунктирний 4—6
На силос Широкорядний 10—15
На зерно і силос » 10—15
На сіно, зелений корм » 15—20
На сіно, зелений корм Звичайний рядковий 20—25
сіно. Сорти і гібриди цукрового сорго, а також сорго-судашюві гібриди за типом використання умовно поділяють па силосні й укісні.
Силосні сорти і гібриди характеризуються високою врожайністю зеленої маси з підвищеним вмістом цукру (16—18%). Збирають їх в фа-
191. Продуктивність сорго цукрового в чистому посіві і сумішках (за даними Всесоюзного НДІ кормів)
|
зі молочно-воскової і воскової стиглості. Укісні сорти, що використовують на зелений корм, сіно і сінаж, відзначаються швидким ростом до фази викидання волоті, добре відростають після скошування або спасування. Біологічні особливості. Рослина посухостійка, солевитривала, світлолюбна, короткого дня. Транспіраційний коефіцієнт 150—200. Добре використовує опади другої половини літа. Мінімальна температура проростання 10—12°, оптимальна 25—30°. Вегетаційний період 90—150 днів. Запилення переважно перехресне. Росте на різних грунтах, але краще вдається на чорноземах.
Протягом тривалого періоду рослини сорго можуть інтенсивно кущитись, а після скошування швидко відростати, що забезпечує одержання 2—3 укосів. Тривалість вегетаційного періоду сортів і гібридів ранньостиглої групи становить 100—110, середньостиглої— 110—120 днів.
Агротехніка. В сівозміні сорго розміщують після просапних, зернобобових і озимих злакових культур. До сівби, навесні, старанно очищають грунт від бур’янів, знищуючи їх у фазі проростків за допомогою кількара
зових культивацій і боронувань. Повне мінеральне добриво вносять під зяблеву оранку і частково під весняну культивацію з розрахунку по 60—• 90 кг N, Р і К, а в рядки під час сівби по 10—15 кг N і Р на гектар.
Сіють слідом за кукурудзою при температурі грунту 13—15° на глибині 10 см. Насіння протруюють гранозаном (з барвником) або меркур - бензолом з розрахунку 1 —1,5 кг на 1 т насіння. Глибина загортання насіння 3—5, у посушливу погоду 6—8 см.
Сумісні посіви. У Лісостепу рекомендовані такі сумішки на зелений корм (норми висіву насіння, кг/га): сорго 20+сої 65; сорго 18+чини 80; сорго 18 + вики ярої 80. У Степу — сорго 15+сої 50.
Після сівби необхідне прикочування. На широкорядних посівах провадять два-три міжрядних обробітки. Бур’яни в рядках знищують гербіцидами. В підживлення після першого розпушення дають N20P30.
Збирають на зерно у фазі повної стиглості зерновими комбайнами, на силос — у молочно-восковій стиглості, на зелений корм — від виходу в трубку до колосіння.
Способи сівби і норми висіву сорго залежно від призначенця наведено в таблиці 190, орієнтовну продуктивність у чистому посіві й сумішках — в таблиці 191.