Шкідники і хвороби льону
Шкідники
Льонова блоха. Із місць зимівлі жуки виходять при температурі 15° і вище. Спочатку вони зосереджуються в крайових смугах, а потім поширюються по всьому посіву льону, пошкоджуючи сім’ядолі, листки сходів, молоді стебла, а іноді й точку росту. Личинки вигризають довгасті ямки у корінцях.
Льоновий трипс. З’являється на посівах у фазі бутонізації. Пошкоджує головним чином верхівкові листки, внаслідок чого вони скручуються і жовтіють. Бутони і зав’язь опадають.
Льонова плодожерка. Метелики літають у другій половині червня. Самки відкладають яйця з верхнього боку листків і на чашолистики. Гусениці проникають в зелені коробочки і виїдають насіння.
Комар-довгоніг. З’являється па посівах в кінці травня — на початку червня. Личинки підгризають молоді рослини біля кореневої шийки, затягують їх у нірки і з’їдають. При великій чисельності шкідник призводить до зрідження посіву.
Совка-гамма. Самки відкладають яйця на бур’яни і культурні рослини. Гусениці спочатку живляться на тих рослинах, де були відкладені яйця. Починаючи з третього віку, вони стають більш рухливими і в пошуках їжі можуть переповзати з одного поля на інше. Пошкоджують листки льону, обгризаючи їх з країв або з’їдаючи зовсім, а також квітки, зав’язь і зелені коробочки.
Хвороби
Фузаріозне в’янення. Найбільш поширена і небезпечна грибна хвороба льону. Уражуються рослини протягом усього періоду вегетації. Збудник проникає в рослішу і поширюється по провідних судинах, порушуючи водопостачання рослин. Внаслідок цього в них спочатку поникають і буріють верхівки, а потім і інші частими. Рослини можуть уражуватися суцільно по всьому полю.
Фузаріозне побуріння. Грибна хвороба, проявляється в другій половині вегетаційного періоду. На уражених рослинах буріють квітконосні гілочки і коробочки, тоді як нижня частина стебла і коренева система залишаються здоровими. Через стінку коробочки гриб проникає в насіння і уражує його.
Антракноз. Грибна хвороба, проявляється протягом усього періоду вегетації. Дуже уражуються сходи. Основним джерелом інфекції є заражене насіння. Потрапляючи в грунт, воно не проростає або дає хворі сходи. На сім’ядолях уражених рослин утворюються чітко обмежені плями. На кореневій шийці і корінцях утворюються яскраво-оранжеві виразки і перетяжки. Пізніше плямистість поширюється на стебла й коробочки. Хвороба спричинює зрідження посівів, зниження врожаю і якості соломи та насіння.
Іржа. Грибна хвороба, ознаки якої на рослинах льону проявляються під час цвітіння. На листках, стеблах, бутонах, а пізніше й на коробочках з’являються оранжеві подушечки (уредопустули гриба). На початку достигання льону на стеблах в місцях ураження помітні чорні блискучі плями (телейтопустули), які залишаються на волокні у вигляді чорної присухи. Хвороба значно знижує вихід довгого волокна, а також урожай насіння.
Взимку, при плануванні розміщення культур у сівозмінах
Весною
Завчасно (за 4—5 місяців) або весною, але не пізніше як за два тижні до сівби
Квітень
За 1—2 дні до з’явлення сходів
Після з’явлення сходів
По сходах і в фазі ялинки
У фазі швидкого росту — бутонізації
У фазі жовтої стиглості
Після збирання урожаю
Вирощування льону в сівозмінах з таким чергуванням, при якому він повертається на попереднє місце не раніше як через
6— 7 років
Внесення під льон оптимальних норм мінеральних добрив і мікроелементів відповідно до результатів агрохімічного аналізу грунту
Впровадження у виробництво сортів, стійких проти хвороб, зокрема з підвищеною стійкістю проти фузаріозу і поліспорозу відзначається сорт К-6. Сівба кондиційного насіння
Протруювання насіння комбінованими препаратами: тигамом, 70 %-ним з, п., фентіу - рамом, 65 %-ним з. п. (З кг/т); ТМТД, 80 %-ним з. п. (З кг/т) чи гранозаном з барвником (1,5 кг/т). Обпудрюють препаратами зволожене водою насіння (10— 15 л води на 1 т насіння) або обробляють суспензією цих препаратів Сівба льону в оптимальні строки
Обробка крайових смуг інсектицидами з метою недопущення льонової блохи на посіви Застосовують ГХЦГ 12 %-ний (10— 15 кг/т) або інші інсектициди Така сама обробка крайових смуг або всього посіву під час заселення його блохою з метою знищення шкідника Обробка посівів льону 0,4 %-ною суспензією з 90 % - ного з. п. хлорокису міді (2,2 кг/га) при умові, що насіння не буде використовуватись для виготовлення льонової олії
Обробка посівів інсектицидами: хлорофосом, 80 %-ним з. п. (0,8—1,2 кг/га), фосфа - мідом, 40 %-ним к. е. (0,7—1 кг/га), карбофосом, 50 %-ним к. е. (0,4—0,8 кг/га) або метафосом, 20 %-ним к. е. (0,6— 0,1 кг/га)
Апробація сортових посівів льону з метою виділення площ, вільних від хвороб, або заражених у допустимих межах для певної категорії посіву
Збирання врожаю з насінних посівів. Розстилання льоносоломи на стелищах за межами полів сівозміни
Зачистка полів і знищення післязбиральних решток, які є резерваціями шкідників і джерелами інфекції
Льонова блоха, льоновий трипс, льонова плодожерка, фузаріоз, антракноз та інші хвороби
Те саме
Фузаріоз, антракноз, поліспороз і інші хвороби та грунтові шкідники
Льонова блоха, іржа, антракноз Льонова блоха
Те саме
Комплекс хвороб (антракноз, фузаріоз, пасмо та ін.)
Комплекс шкідників (трипс, льонова плодожерка та ін.)
Комплекс хвороб
Те саме
Льонова плодожерка, фузаріоз, пасмо і ін.
Поліспороз, або ламкість стебел. Грибна хвороба. Проявляється протягом усього періоду вегетації. На сім’ядолях сходів, підсім’я - дольному коліні й кореневій шийці з’являються бурі вдавлені плями. Дуже уражені сходи жовтіють і гинуть. В рослин, які не загинули, плямистість поширюється на листки, стебло, коробочки і насіння. Волокно з уражених рослин погано очищається від костриці і має низьку якість.
Пасмо. Грибна хвороба. Проявляється наприкінці вегетації. На листках і стеблах з’являються коричневі плями, центральна частина яких з часом світлішає і на ній виступають концентричними колами чорні крапки — пікніди гриба. Хвороба поширюється також на коробочки і насіння. Заражене насіння є основним джерелом поширення інфекції. Уражені рослини дають низький урожай і волокно низької якості.
Бактеріоз. Уражує льон у всіх фазах розвитку. Є кілька типів прояву хвороби. Заражені проростки загнивають за типом мокрої гнилі. На сім’ядолях утворюються коричневі плями, уражується точка росту. На корінцях молодих рослин утворюються штрихи і виразки коричневого кольору. Такі рослини не ростуть і засихають. У фазі бутонізації в уражених рослинах жовтіє верхівка, припиняється ріст. Хвороба різко знижує урожай соломи, номериість волокна і схожість насіння.
Льонова повитиця. Паразитична квіткова рослина, яка уражує льон до бутонізації. Поширюється насінням і уламками стебел, які довго зберігають свою життєздатність. Рослини повитиці гаусторіями (присосками) проникають в судинно-волокнисті пучки рослин льону і висмоктують з них воду й поживні речовини. Це пригнічує рослини і різко знижує їхню продуктивність. Вихід льоносоломи може зменшуватись у два рази.
Система заходів боротьби з шкідниками і хворобами льону-довгунця наведена в таблиці 256.