Cправочник агронома

Шкідники і хвороби тютюну і махорки

Шкідники

Тютюновий трипс. Поширений в усіх районах вирощування тютюну і махорки. Зимують переважно дорослі комахи, а іноді й личинки у грун­ті на глибині 5—7 см або у рослинних рештках. Весною трипси першого покоління розмножуються на бур’янах, а потім переходять на посіви. Внаслідок пошкодження рослин знижується врожай тютюну і махорки, а також погіршуються хімічний склад, технологічні властивості й сма­кові якості тютюнової сировини. Трипси є також перенощиками хвороб — верхівкового хлорозу, рябухи та ін.

Персикова, або оранжерейна попелиця. Пошкоджує багато різних культур, в тому числі тютюн і махорку. Уражені рослини відстають у рості й розвитку, листя їх передчасно жовкне, знижується врожай та по­гіршується якість тютюнової сировини. Попелиця є також перенощиком вірусів — збудників мозаїчних хвороб тютюну.

Ягідний клоп. Дорослі клопи і личинки висисають соки з листків і квіток тютюну й махорки, внаслідок чого верхівки пагонів в’януть, скручуються, затримуються в рості, а іноді й засихають. Зимують дорос­лі клопи під опалим листям та іншими рослинними рештками.

Дротяники (личинки жуків-коваликів). Пошкоджують різні рослини, зокрема тютюн і махорку, перегризаючи у розсади кореневу шийку В перші дні після висадження рослин у грунт. В коренях більш розвину­тих рослин вигризають глибокі ямки, через які проникають всередину стебел. Такі рослини дуже відстають у рості, а при нестачі вологи ги­нуть.

Внесення в грунт препаратів ГХЦГ:

Шкідники і хвороби тютюну і махорки

За три тижні до ви садження розсади

Шкідники, які жи­вуть у грунті

Під час рослин

Те саме

12 %-ного дусту (20—25 кг/га) або 25 %- ного порошку на фосфоритному борошні (6—8 кг/га) стрічковим способом з обов’яз­ковою наступною культивацією вегетації Обприскування полікарбацином, 80 %-ним Пероноспороз з. п. (2,4—3,2 кг/га). В сухе і жарке літо провадять до п’яти обприскувань з інтер­валом 15—18 днів. За дощової погоди кількість обприскувань збільшують до

7— 10 з інтервалом між обробками у 8—

Попелиці, трипси, клопи

10 днів

Обприскування одним із таких інсектици­дів: фосфамідом, 40 %-ним к. е. (0,8—

1 кг/га), карбофосом. 30 %-ним к. е. (1,6—

З кг/га), метафосом, 20 %-ним к. е. (0,6—

1,5 кг/гі). Провадять 3—4 обприскування.

Перше — через 2—3 дні після садіння, друге — через 15 днів після першого. На­ступні — після ламання листків. Фосфамід дозволяється застосовувати тільки для пер­шого обприскування

Пероноспороз, брон- зовість, тютюнова та огіркова мозаїки тощо

У червні

Обривання і знищення нижніх розсадних листків і знищення хворих рослин

SHAPE * MERGEFORMAT

Шкідники і хвороби тютюну і махорки

Хвороби

Пероноспороз. Грибна хвороба, уражує молоді й дорослі рослини. В полі на листках утворюються плями, які з часом можуть вкрити весь листок. Технологічні якості уражених листків різко знижуються, а най­частіше листки засихають зовсім. За сильного розвитку хвороби уражу­ються також стебла, квітконіжки і насінні коробочки. Розвиток хвороби посилюється в хмарну дощову погоду при температурі повітря від 16 до 24°. Гриб — збудник хвороби зберігається в уражених рослинах та післязбиральних рештках.

Бактеріальна рябуха. Уражує тютюн і махорку в усіх зонах респуб­ліки. Проявляється у вигляді плям на листках. В уражених місцях тка­нини засихають і випадають, внаслідок чого якість листків втрачається. Якщо ураження відбувається в ранньому віці — у фазі сім’ядолей і хре­стика,— рослини гинуть. Розвиток хвороби посилюють низька темпера­тура повітря (18—22°) та дощова погода з туманами й росами, що чер­гується з сонячними днями. Збудник хвороби зберігається в сухих і на - півперегнилих післязбиральних рештках тютюну і махорки.

Тютюнова мозаїка. Вірусна хвороба. Уражує тютюн і махорку в усіх районах вирощування цих культур. Ознакою хвороби є мозаїчність лис­тя. Найбільше уражуються рослини до бутонізації.

Верхівковий хлороз. Дуже поширена вірусна хвороба, що завдає знач­ної шкоди махорці й тютюну. Рослини відстають у рості, верхні листки та пасинки хлоротичні. При ураженні в ранньому віці рослини гинуть. Перенощиками вірусу є сисні комахи, зокрема, тютюнові трипси.

Крім тютюнової мозаїки та верхівкового хлорозу, тютюн і махорка уражуються огірковою мозаїкою, кільцевою плямистістю, бронзовістю помідорів та іншими вірусними хворобами. Усі вони уражують листки, пригнічують ріст та розвиток рослин, погіршують якість сировини.

Система заходів боротьби з шкідниками і хворобами тютюну та ма­хорки наведена в таблиці 257.

Cправочник агронома

Додатки

І. Коефіцієнти переведення побічної та супутньої продукції в основну (по зернових, технічних, кормових культурах і травах — одиниці маси, по плодово-ягідних культурах і винограду — 1000 шт. садивного матеріалу по …

Техніка безпеки

У господарствах за організацію і стан охорони праці відповідають керівники (в колгоспі—голова, в радгоспі—директор). Головні спеціа­лісти господарства відповідають за охорону праці й техніку безпеки окре­мо по галузях: головний агроном — …

Зберігання сільськогосподарської техніки

Трактори, комбайни та іншу сільськогосподарську техніку зберігають здебільшого на відкритих майданчиках з твердим покриттям. У передо­вих господарствах складну техніку (трактори, комбайни) зберігають у закритих приміщеннях. Майданчики для зберігання техніки обладну­ють …

Как с нами связаться:

Украина:
г.Александрия
тел./факс +38 05235  77193 Бухгалтерия

+38 050 457 13 30 — Рашид - продажи новинок
e-mail: msd@msd.com.ua
Схема проезда к производственному офису:
Схема проезда к МСД

Партнеры МСД

Контакты для заказов оборудования:

Внимание! На этом сайте большинство материалов - техническая литература в помощь предпринимателю. Так же большинство производственного оборудования сегодня не актуально. Уточнить можно по почте: Эл. почта: msd@msd.com.ua

+38 050 512 1194 Александр
- телефон для консультаций и заказов спец.оборудования, дробилок, уловителей, дражираторов, гереторных насосов и инженерных решений.