Cправочник агронома

Малина

Кращими для малини є рівнинні ділянки або невеликі схили з добре аерованими грунтами. В гірських і передгірних районах Карпат її можна вирощувати на схилах до 8—10°. Добре вдається вона на чорноземних, сірих лісових і дерново-підзолистих грунтах, придатні для, неї також дер­нові супіщані добре забезпечені вологою й меліоровані торфо-болотні грунти.

Грунти з глибоким гумусовим горизонтом орють на глибину 35— 40 см, а з неглибоким — на повну глибину орного шару. В паровому полі механізмами і гербіцидами знищують бур’яни так, як це робиться при підготовці грунту під суниці. Під оранку вносять органічні й міне­ральні добрива в такій кількості, як і перед закладанням плантації су­ниць (с. 318). На кислих грунтах Полісся і Карпат ефективне внесен­ня вапна з розрахунку одна норма за гідролітичною кислотністю.

Закладають промислові насадження малини однорічними стандарт­ними кореневими паростками. Висаджують їх восени саджалкою СШН-3 на глибину кореневої шийки. Можна садити й під плуг. Висаджують ря­дами, відстань між якими 2,5—3, міжі рослинами в ряду — 0,5 м. Після садіння стебла малини зрізують на рівні поверхні грунту, виносять з плантації і спалюють. Якщо садіння провадили восени, то весною план­тацію суцільно боронують, після чого грунт у міжряддях розпушують на глибину 10—12 см. Протягом вегетації розпушують міжряддя 6—8 разів і 3—4 рази прополюють в рядах вручну. Для боротьби з бур’янами вико­ристовують гербіциди симазин у нормі 2—4 кг/га за д. р. залежно від віку рослин. Препарат вносять рано весною на прикущові смуги або на всю площу.

159. Орієнтовні норми внесення добрив під малину, кг/га поживної речовини

Норми добрив при за­безпеченості грунту

Зона

Грунти

1 низькій

середній

опти­

мальній

Полісся

Р2О5

Дерново-підзолисті, глшіисто-піщані, супіщані й легкосуглинкові

120

90

60

Прикарпаття,

Закарпаття

Буроземно-підзолисті й дерново-буроземні серед­ньо - і важкосуглинкові

120

90

60

Лісостеп

Світло-сірі та сірі лісові легко - і середньосу - глинкові

120

90

60

Темно-сірі лісові, чорноземи опідзолені та ви­лугувані середньо - і важкосуглинкові

90

60

45

Степ

Чорноземи звичайні та південні важко-, серед­ньо - н легкосуглинкові

90

60

45

Темно-каштанові важко-, середньо - і легкосу - глиикові

90

60

45

Полісся

к2о

Дерново-підзолисті, глинисто-піщані, супіщані та легкосуглинкові

150

120

90

Прикарпаття,

Закарпаття,

Буроземно-підзолисті середньо - і важкосуглин­кові

120

90

60

Лісостеп

Світло-сірі та сірі лісові легко - і середньосу - глинкові

125

90

60

Темно-сірі лісові, чорноземи опідзолені та вилу­гувані середньо - і важкосуглинкові

120

90

60

Степ

Чорноземи звичайні та південні важкосуглин­кові і легкоглинисті

90

60

45

Темно-каштанові важко-, середньо - і легкосу­глинкові

90

60

45

В перші два роки після садіння малину підживлюють тільки азотни­ми добривами з розрахунку Neo. Норми внесення азоту уточнюють з ура­хуванням вмісту його в листках рослин (див. табл. 158). Починаючи з третього року після садіння, щорічно вносять повне і один раз у 2—3 ро­ки органічне добриво — 25—ЗО т/га. Азотні добрива вносять щорічно під перший обробіток грунту по N90, а фосфорні й калійні щорічно восе­ни. Норми калію і фосфору залежно від рівня забезпеченості ними грунту наведені в табл. 159.

Малина вимоглива до вологи. Під час цвітіння і плодоношення воло­гість грунту на глибині 50 см підтримують в межах 70—80 % НВ, а в післязбиральний період — 60—70 % НВ. На півдні республіки малину
поливають 6—8 разів, на Поліссі і в Лісостепу кількість поливів зменшу­ють в 1,5—2 рази.

Насадження малини треба формувати. Для цього в перші два роки з сильних пагонів створюють смугу ряду. В період вегетації на рівні грун­ту зрізують слабкі, а також дуже пошкоджені паростки.

У смузі ряду залишають лише добре розвинуті, які мають бути на від­стані 8—12 см один від одного. Влітку після збирання врожаю пагони, що відплодоносили, вирізують, не залишаючи пеньків, виносять з план­тації і спалюють. Запізнюватися із цією роботою не слід, інакше може знизитись урожай в наступному році. Ранньої весни плодоносні пагони підв’язують до горизонтально натягнутого дроту. Якщо в господарстві немає можливості культивувати малину на шпалері, тоді в ранньовесняний період до розпускання бруньок зрізують верхівки пагонів на висоті 160 см.

Тривалість експлуатації промислових насаджень малини 10—12 років.

Cправочник агронома

Додатки

І. Коефіцієнти переведення побічної та супутньої продукції в основну (по зернових, технічних, кормових культурах і травах — одиниці маси, по плодово-ягідних культурах і винограду — 1000 шт. садивного матеріалу по …

Техніка безпеки

У господарствах за організацію і стан охорони праці відповідають керівники (в колгоспі—голова, в радгоспі—директор). Головні спеціа­лісти господарства відповідають за охорону праці й техніку безпеки окре­мо по галузях: головний агроном — …

Зберігання сільськогосподарської техніки

Трактори, комбайни та іншу сільськогосподарську техніку зберігають здебільшого на відкритих майданчиках з твердим покриттям. У передо­вих господарствах складну техніку (трактори, комбайни) зберігають у закритих приміщеннях. Майданчики для зберігання техніки обладну­ють …

Как с нами связаться:

Украина:
г.Александрия
тел./факс +38 05235  77193 Бухгалтерия

+38 050 457 13 30 — Рашид - продажи новинок
e-mail: msd@msd.com.ua
Схема проезда к производственному офису:
Схема проезда к МСД

Партнеры МСД

Контакты для заказов оборудования:

Внимание! На этом сайте большинство материалов - техническая литература в помощь предпринимателю. Так же большинство производственного оборудования сегодня не актуально. Уточнить можно по почте: Эл. почта: msd@msd.com.ua

+38 050 512 1194 Александр
- телефон для консультаций и заказов спец.оборудования, дробилок, уловителей, дражираторов, гереторных насосов и инженерных решений.