Cправочник агронома

Суниці

Суницю найкраще вирощувати на рівних ділянках або схилах до З—5°, а в районах Передкарпаття і Закарпаття — до 10—15°. Ділянка має бути захищеною від вітрів природними перешкодами або штучно створеними захисними смугами з високорослих дерев і чагарників.

Суниці відносно маловибагливі до грунту, тому ростуть і плодоносять на грунтах майже усіх основних типів легкого суглинкового і супіскового механічного складу, а також на окультурених піщаних і торфо-болотних меліорованих. Погано вдаються вони на важких запливаючих глинистих грунтах. Зовсім непридатні для вирощування суниць вапнякові, солонча­кові, заболочені і дуже кислі грунти.

Вибрану під суниці ділянку вирівнюють, знищують бур’яни, грунтових шкідників, вносять органічні й мінеральні добрива. Для знищення бага­торічних злакових бур’янів використовують гербіцид ТХА в нормі ЗО— 40 кг/га д. р. з наступним загортанням у грунт. Вносять препарат до по­яви сходів бур’янів, але не пізніше як за 2,5—3 місяці до садіння суниць. Для знищення хвоща польового, осота та березки в період масової появи їх у паровому полі рекомендовано вносити 4 кг/га 40%-ної амінної солі 2,4-Д із загортанням у грунт.

Перед закладанням плантації вносять по 60—80 т/га гною або ком­посту, а також фосфорні й калійні добрива (табл. 157).

Для одержання високого врожаю суниці треба вирощувати в сіво­зміні. На Поліссі передбачається таке чергування культур: 1—пар чор­ний або зайнятий горохом на зерно, викосумішкою на сіно чи зелений корм; 2— суниці молоді; 3—4-—суниці плодоносні; 5 — зернові культури. В Лісостепу і Степу чергування культур може бути таким: 1 — суниці

157. Норми фосфорних і калійних добрив, що вносяться перед закладанням суниці і малини (в розрахунку на 1 мг елемента, якого не вистачає у 100 г грунту до оптимального рівня його забезпеченості в шарі 0—20 см)

р2об

к2о

Зона

Г рунти

метод

визначен­

ня

1 норма внесення, кг/га

метод

визначен­

ня

норма

внесення,

кг/га

Полісся

Дерново-підзолисті гли- нисто-пііцані, супіщані й легкосуглинкові

За

Кірсановим

45

За Масловою За Кірсановим

60

60

Прикарпаття, Буроземно-підзолисті й Закарпаття дерново-буроземні серед­ньо - і важкосуглинкові

Те

саме

45

За Масловою За Кірсановим

45

45

Лісостеп

Світло-сірі й сірі лісові легко - і середиьосуглин - кові

»

зо

За Маслоцою За Кірсановим

46

45

Темно-сірі лісові, чорно­земи опідзолені й вилугу­вані середньо - і важкосу­глинкові

За

Чириковим

45

За Масловою За Чириковим

45

45

Степ

Чорноземи звичайні н пів­денні важко-, середньо - і легкосуглинкові

За

Мачигіним

60

За Мачигіним

45

Ісмію-каштапові важко-, середньо - і легкосуглин­ков і

саме

ЬО

Те саме

50

молоді; 2—3 — суниці плодоносні; 4 — озимі з підсівом люцерни; 5—6 — люцерна; 7 — чорний пар. На родючих добре окультурених грунтах су­ниці беззмінно вирощують три роки.

Оптимальний строк садіння суниць — рання весна. В західних районах республіки можна висаджувати їх восени, але не пізніше як за 20 днів до замерзання грунту. Ширина міжрядь має становити 80—90 см, від­стань міжі рослинами в ряду—15—18 см. Садять машинами СКН-6, СКН-6А. Після садіння грунт у міжряддях розпушують, перший раз на глибину 12—14 см, наступні—на 6—8 см, пізно восени — на глибину 10—12 см. Після садіння суниці обов’язково треба полити.

На другий і наступні роки рано весною плантацію боронують, а про­тягом вегетації грунт у міжряддях розпушують 6—8 разів і 3—4 рази прополюють у рядках. У боротьбі з бур’янами застосовують гербіциди вензар (ленацил) у нормі 2,5—3,5 кг/га 80%-ного препарату в молодих і 3,5 кг/га у плодоносних насадженнях суниці на піщаних та 5 кг/га на більш важких грунтах. При осінньому садінні суниць гербіцид вносять весною наступного року після першого розпушування, а на плантації, за­кладеній весною, через 10 днів після садіння без загортання у грунт.

Через 20—25 днів після збирання врожаю скошують і видаляють з

плантації листя, що сприяє очищенню насаджень від збудників хвороб. Після скошування обов’язковими прийомами є розпушування грунту в міжряддях, обприскування насаджень проти борошнистої роси, сунич­ного та павутинного кліщів, внесення добрив і при необхідності поливан­ня. В перші два роки необхідно вносити азотні добрива, щоб рослини добре росли і кущились. Вносять їх весною, під перший обробіток грунту, по N45-60. Після збирання першого врожаю дають повне мінеральне добриво — N45P45K45. На третій рік вносять лише Neo. У тому разі, коли суниці вирощують чотири роки, на третій рік вносять повне мінеральне добриво в два строки: весною N45 і після збирання врожаю—NisPeoKeo. На четвертий рік вносять лише азотні добрива з розрахунку по Neo. Нор­ми внесення азотних добрив слід уточнювати за вмістом азоту в лист­ках рослин, фосфорних — за показниками хімічних аналізів грунту, а ка­лійних— за даними хімічних аналізів грунту і листків (табл. 158).

158. Оптимальні рівні вмісту азоту і калію в листках ягідних культур, % від сухої речовини

Культура

N

КгО

Суниця

2,4—3

1,6—1,8

Малина

2,5—2,9

1,2—1,5

Чорна смородина

2,5—3

1 — 1,5

Агрус

2,2—2,5

1,7—2

У всіх зонах високі врожаї суниць можна виростити при зрошенні. Кількість поливів і зрошувальну норму визначають конкретно в кожному господарстві. Суниці починають поливати при зниженні вологості грунту до 70—80 % НВ. Перший раз поливають в кінці квітня, по 2—3 рази в травні, червні й липні; по 1—2 рази — в серпні й вересні. Вологозаряд - ковий полив провадять в жовтні. Якщо випадають ефективні дощі, кіль­кість поливів зменшують.

Cправочник агронома

Додатки

І. Коефіцієнти переведення побічної та супутньої продукції в основну (по зернових, технічних, кормових культурах і травах — одиниці маси, по плодово-ягідних культурах і винограду — 1000 шт. садивного матеріалу по …

Техніка безпеки

У господарствах за організацію і стан охорони праці відповідають керівники (в колгоспі—голова, в радгоспі—директор). Головні спеціа­лісти господарства відповідають за охорону праці й техніку безпеки окре­мо по галузях: головний агроном — …

Зберігання сільськогосподарської техніки

Трактори, комбайни та іншу сільськогосподарську техніку зберігають здебільшого на відкритих майданчиках з твердим покриттям. У передо­вих господарствах складну техніку (трактори, комбайни) зберігають у закритих приміщеннях. Майданчики для зберігання техніки обладну­ють …

Как с нами связаться:

Украина:
г.Александрия
тел./факс +38 05235  77193 Бухгалтерия

+38 050 457 13 30 — Рашид - продажи новинок
e-mail: msd@msd.com.ua
Схема проезда к производственному офису:
Схема проезда к МСД

Партнеры МСД

Контакты для заказов оборудования:

Внимание! На этом сайте большинство материалов - техническая литература в помощь предпринимателю. Так же большинство производственного оборудования сегодня не актуально. Уточнить можно по почте: Эл. почта: msd@msd.com.ua

+38 050 512 1194 Александр
- телефон для консультаций и заказов спец.оборудования, дробилок, уловителей, дражираторов, гереторных насосов и инженерных решений.