ВЗАЄМНЕ ОБКОЧУВАННЯ ЦИЛІНДРІВ ДРУКАРСЬКОГО АПАРАТА
Правильне обкочування відбувається тоді, коли зазори між кільцями, товщини офсетного декеля і форми з підкладкою відповідають паспортним даним. Воно є необхідною умовою високої якості друку і забезпечує правильну градаційну передачу зображення.
За допомогою зубчастого, косозуб - частого зачеплення коліс (рис. 2.2) можна встановити циліндри друкарської секції офсетної машини ближче або далі один відносно одного, тобто змінювати зазор між ними. Профілі зубів косозубчастих коліс відповідних циліндрів ДА при вмиканні натиску зближуються. Плавність ходу циліндра при цьому не порушується, полюс зачеплення залишається незмінним.
Рис. 2.2. Зубчасте зачеплення коліс: 1 — профіль зуба; 2, З і 4 — відповідні кола западин, ділильне та виступів зубів колес, 5 — зона зачеп леиня зубів передачі |
Коли поверхні циліндрів ДА перебувають на рівні ділильного кола, швидкості точок, що лежать на поверхнях усіх трьох цил індрів, однакові. Це забезпечує передачу зображень без спотворень.
Якщо поверхні офсетних декелів розміщуються вище або нижче контрольних кілець, то колові швидкості точок, що лежать на поверхні декеля і сусідніх циліндрів, різні. Це призводить до відносного проковзування поверхонь і спотворення зображення.
Для перенесення зображення з форми на ГП при взаємному обкочуванні ФЦ та ОЦ потрібен певний тиск. Він має забезпечувати деформацію стиску декеля.
У зоні контакіу поверхонь циліндрів під час друкування внаслідок стиску ГП його поверхня деформується і тому змінюється лінійна швидкість верхніх шарів. Якщо діаметр ОЦ менший від діаметрів ФЦ і ДЦ, то деформація растрових елементів під час друкування буде мінімальною.
А |
Зміна товщини офсетного декеля може спричинити зсув декеля і піддекельного матеріалу один відносно одного. При встановленні офсетного декеля, товщина якого більша від паспортної, перед зоною ДК утворюється потовщення — «хвиля» (рис. 2.3, о). Це призводить до нерізкого зображення на відбитку, здвоювання зображення в напрямку хвостової частини аркуша та підвищення тертя по поверхні форми. Нижня частина офсетного декеля (піддекельний матеріал) при збільшеній товщині декеля зміщується до захоплювачів ДЦ.
Рис. 2.3. Схеми обкочування формного 1, офсетного 2 та друкарського З циліндрів з аркушем паперу 4 |
При встановленні офсетного декеля, товщина якого менша від паспортної, лінійна швидкість елементів на його поверхні зменшується і за зоною ДК утворюється аналогічне потовщення («хвнля»), оскільки поверхня ФЦ, швидкість обертання якої більша від швидкості обертання ОЦ, зсовує ГТІ. «Хвиля», що
утворюється за зоною ДК, спричиняє здвоювання в напрямку до захоплювачів (рис. 2.3, б).
Зміщення піддекельного матеріалу під офсетним ГП у напрямку до хвостової частини аркуша може призвести до розриву піддекельної підкладки.