СОНЯШНИК селекція, насінництво, технологія вирощування

СЕЛЕКЦІЯ ТА ОРГАНІЗАЦІЯ НАСІННИЦТВА СОНЯШНИКУ

Завдання селекції соняшника обумовлюються біологічними та генетичними особливостями цієї культури, вимогами, які ставлять­ся до нього сільськогосподарським виробництвом та різними га­лузями промисловості.

Соняшник використовується головним чином як олійно-білко­ва культура, яка дає харчову олію та білок, добре збалансований за амінокислотним складом. Основна мета селекції — створення висо­копродуктивних сортів та гібридів, стійких до основних хвороб, шкідників, які б давали великі збори олії та білку з одиниці площі.

Важливим завданням селекції є виведення сортів, стійких до несприятливих чинників довкілля, а також сортів та гібридів, здат­них давати насіння в різних екстремальних умовах.

Для поширення соняшника в більш північні райони, тобто для розширення ареалу його вирощуання, необхідно створити сорти з вкороченим вегетаційним періодом - скоростиглі та ультраскоро - стиглі. Впровадження подібних сортів дозволить одержати в цих районах гарантовані врожаї олійної сировини та доброякісний на­сіннєвий матеріал.

Важливим завданням є підвищення якості олії. Вимоги до якості олії та її жиро-кислотного складу досить різноманітні і виз­начаються в залежності від її призначення. Для харчової промис­ловості потрібні сорти, які дають олію високої якості, стійку до окислення при зберіганні, із зниженим вмістом восків. В олії, що вживається в свіжому вигляді, повинна переважати лінолева кис­лота, а кислотне число повинно бути низьким (не вище 2,2 мг КОН). В оліїі, яка призначена для приготування маргарину і використан­ня в консервній промисловості, бажаний високий вміст олеїнової кислоти (до 75%). Для лакофарбової промисловості потрібні сорти, які дають висихаючу олію, з високим йодним числом і вмістом лінолевої кислоти до 80%.

^ЛЙ *4^

сорти

TOC o "1-5" h z Г'’ міжсортові гібриди -

міжвидові гібриди Js

CD мутанти ^

! Аналіз на лан цирність, ' лушпинність. вміст олії

Селекційна еліта

X X X -

Ъ Mil

Розсадник першого року вивчення 1200 - 1500 NN

Аналіз на панцирність, лушпинність, вміст олії, визначення натури

к N N ’ к і N І N І к N, N к N ^

Розсадник другого року вивчення 150 • 200 NN

ювані&

тянки

Оцінка на стійкість до хвороб та вовчка

Розсадник направленого ; перезапилення “кращих з кращими* та попереднє розмноження

Попереднє 1 сортовилробовування

4>

Конкурсне сортовилробовування'

-CU

Державне сортовипробовування |

Рис. 3. Схема селекції сортів соняшника

Кондитерська промисловість ставить перед селекцією свої ви­моги, а саме: створення крупноплодних сортів соняшника з добри­ми фізико-механічними властивостями сім’янок, підвищеним вмістом в них білку, технологічним у переробці, з коефіцієнтом виходу чистого ядра не нижче 0,6-0,7 [43].

В селекції на імунітет велике значення має створення гібридів та сортів, найбільш пристосованих до місцевих умов, оскільки збуд­ники хвороб часто бувають локалізовані у вузьких географічних
регіонах. Культурний вид соняшника бідний на гени імунітету до більшості збудників хвороб та шкідників [18]. Тому велике зна­чення для створення вихідного матеріалу має використання в се­лекції дикоростучих видів - носіїв генів стійкості до певних збуд­ників хвороби. Домінуючим напрямком при селекції на імунітет е створення сортів та гібридів з комплексною стійкістю до найбільш загрозливих та розповсюджених хвороб та шкідників.

У селекційній роботі по виведенню високопродуктивних сортів соняшника ефективними залишаються сімейно-груповий та індиві­дуальний добори (рис. 3). На заключних етапах селекції, як прави­ло, використовують масовий добір. За такою схемою було створено ряд сортів селекції Сумського ДАУ [49,50].

СОНЯШНИК селекція, насінництво, технологія вирощування

ТЕХНОЛОГІЯ ВИРОБНИЦТВА ОЛІЇ ІЗ СОНЯШНИКУ

Виробництво олії - досить важлива галузь харчової промис­ловості. Олія використовується не тільки для харчових потреб, але має і технічне значення. При переробці насіння соняшнику отри­мують, крім олії, також білки харчового …

Сушарки для насіння соняшнику

Для сушіння насіння соняшнику використовують сушарки шахтного і барабанного типу, якщо вологість насіння перевищує 16%. Насіння середньої сухості підсушують, застосовуючи різне об­ладнання, яке дозволяє знизити вологість насіння шляхом вен­тилювання. Для …

Способи та режими сушки насіння

Для проведення сушки насіння соняшнику існують різні спо­соби проведення цього процесу при відповідних режимах. Найбільш відомі з них такі: 1. Конвективне сушіння з постійним підводом теплоносія в щільному шарі, який …

Как с нами связаться:

Украина:
г.Александрия
тел./факс +38 05235  77193 Бухгалтерия

+38 050 457 13 30 — Рашид - продажи новинок
e-mail: msd@msd.com.ua
Схема проезда к производственному офису:
Схема проезда к МСД

Партнеры МСД

Контакты для заказов оборудования:

Внимание! На этом сайте большинство материалов - техническая литература в помощь предпринимателю. Так же большинство производственного оборудования сегодня не актуально. Уточнить можно по почте: Эл. почта: msd@msd.com.ua

+38 050 512 1194 Александр
- телефон для консультаций и заказов спец.оборудования, дробилок, уловителей, дражираторов, гереторных насосов и инженерных решений.