СОНЯШНИК селекція, насінництво, технологія вирощування
СЕЛЕКЦІЯ ТА ОРГАНІЗАЦІЯ НАСІННИЦТВА СОНЯШНИКУ
Завдання селекції соняшника обумовлюються біологічними та генетичними особливостями цієї культури, вимогами, які ставляться до нього сільськогосподарським виробництвом та різними галузями промисловості.
Соняшник використовується головним чином як олійно-білкова культура, яка дає харчову олію та білок, добре збалансований за амінокислотним складом. Основна мета селекції — створення високопродуктивних сортів та гібридів, стійких до основних хвороб, шкідників, які б давали великі збори олії та білку з одиниці площі.
Важливим завданням селекції є виведення сортів, стійких до несприятливих чинників довкілля, а також сортів та гібридів, здатних давати насіння в різних екстремальних умовах.
Для поширення соняшника в більш північні райони, тобто для розширення ареалу його вирощуання, необхідно створити сорти з вкороченим вегетаційним періодом - скоростиглі та ультраскоро - стиглі. Впровадження подібних сортів дозволить одержати в цих районах гарантовані врожаї олійної сировини та доброякісний насіннєвий матеріал.
Важливим завданням є підвищення якості олії. Вимоги до якості олії та її жиро-кислотного складу досить різноманітні і визначаються в залежності від її призначення. Для харчової промисловості потрібні сорти, які дають олію високої якості, стійку до окислення при зберіганні, із зниженим вмістом восків. В олії, що вживається в свіжому вигляді, повинна переважати лінолева кислота, а кислотне число повинно бути низьким (не вище 2,2 мг КОН). В оліїі, яка призначена для приготування маргарину і використання в консервній промисловості, бажаний високий вміст олеїнової кислоти (до 75%). Для лакофарбової промисловості потрібні сорти, які дають висихаючу олію, з високим йодним числом і вмістом лінолевої кислоти до 80%.
^ЛЙ *4^
сорти
TOC o "1-5" h z Г'’ міжсортові гібриди -
міжвидові гібриди Js
CD мутанти ^
! Аналіз на лан цирність, ' лушпинність. вміст олії |
Селекційна еліта
X X X -
'І Ъ Mil
Розсадник першого року вивчення 1200 - 1500 NN
Аналіз на панцирність, лушпинність, вміст олії, визначення натури |
к N N ’ к і N І N І к N, N к N ^
Розсадник другого року вивчення 150 • 200 NN
тянки Оцінка на стійкість до хвороб та вовчка |
Розсадник направленого ; перезапилення “кращих з кращими* та попереднє розмноження
Попереднє 1 сортовилробовування
4>
Конкурсне сортовилробовування'
-CU
Державне сортовипробовування |
Рис. 3. Схема селекції сортів соняшника
Кондитерська промисловість ставить перед селекцією свої вимоги, а саме: створення крупноплодних сортів соняшника з добрими фізико-механічними властивостями сім’янок, підвищеним вмістом в них білку, технологічним у переробці, з коефіцієнтом виходу чистого ядра не нижче 0,6-0,7 [43].
В селекції на імунітет велике значення має створення гібридів та сортів, найбільш пристосованих до місцевих умов, оскільки збудники хвороб часто бувають локалізовані у вузьких географічних
регіонах. Культурний вид соняшника бідний на гени імунітету до більшості збудників хвороб та шкідників [18]. Тому велике значення для створення вихідного матеріалу має використання в селекції дикоростучих видів - носіїв генів стійкості до певних збудників хвороби. Домінуючим напрямком при селекції на імунітет е створення сортів та гібридів з комплексною стійкістю до найбільш загрозливих та розповсюджених хвороб та шкідників.
У селекційній роботі по виведенню високопродуктивних сортів соняшника ефективними залишаються сімейно-груповий та індивідуальний добори (рис. 3). На заключних етапах селекції, як правило, використовують масовий добір. За такою схемою було створено ряд сортів селекції Сумського ДАУ [49,50].