РОСЛИННИЦТВО

Вимоги до посівного матеріалу

Насіння - один з основних факторів високої врожайності культур, оскільки є носієм біологічних і господарських якостей рослин.

Високопродуктивні посіви можна сформувати тільки тоді, якщо в загальній масі кожна насінина буде потенційно високопродуктивною і не пошкоджена хворобами, які потім проникають у рослину і знижують її урожайні показники. Тільки чистосортне, високої репродукції, неуражене хворобами, ваговите, вирівняне за розміром і масою, з добре розвинутими зародками насіння здатне формувати високопродуктивні посіви. В насінні не повинно бути механічних домішок вище встановленої норми, які погіршують технологію сівби, засмічують посіви, знижують якість продукції. Не допускається взагалі вміст насіння злісних, отруйних та карантинних бур’янів. Пошкодження насінних та плодових оболонок, інші травми, обрушеність плівчастого насіння часто є причинами неповноцінних сходів. Основні показники якості насіння визначаються державними стандартами.

Показники якості насіння. Розрізняють посівні, сортові та урожайні якості насіння. Посівні якості насіння визначаються, як правило, основними (стандартними), а при потребі - й додатковими показниками. До показників, які визначають придатність насіння для сівби і називаються посівними, належать: чистота, схожість, енергія проростання, сила росту, вологість, крупність, вирівняність та деякі специфічні для окремих культур. Показники якості насіння визначаються і регламентуються державним стандартом України ДСТУ 2240-93.

Чистота насіння визначається вмістом у ньому повноцінного насіння основної культури у відсотках до маси. Так, у насінні зернових культур 1-3 репродукції допускається не більше 2% домішок, в т. ч. насіння інших видів: культурних - 20, бур’янів - 20 шт/кг. У посівному матеріалі не допускається вмісту насіння злісних, карантинних та отруйних бур’янів.

Схожість насіння визначається його здатністю утворювати нормально розвинені сходи і виражається у відсотках пророслих насінин для кожної культури в установлені строки. Для більшості польових культур тривалість пророщування 7-8 діб. Визначається лабораторна і польова схожість. Остання нижча за лабораторну в зв’язку з гіршими умовами проростання насіння в польових умовах. Лабораторна схожість насіння 1-3 репродукції більшості зернових культур має бути 92%.

Одночасно із схожістю визначається і енергія проростання, яка характеризується кількістю пророслих насінин за перші 3-4 дні пророщування. Енергія проростання - це здатність насіння утворювати у польових умовах дружні сходи, що гарантує краще виживання рослин. Сила росту - це здатність насіння проростати у польових умовах. Вона характеризується здатністю ростків насіння пробиватись через певний шар піску або ґрунту і визначається кількістю здорових ростків у відсотках, які з'являються на поверхні ґрунту через 10 діб та масою у розрахунку на 100 проростків (у грамах). Насіння зернових культур повинно мати силу росту не нижче 80%.

За показниками чистоти і схожості розраховується посівна (господарська) придатність насіння (1111), під якою слід розуміти вміст чистого і схожого насіння основної культури у партії посівного матеріалу. Розрахунок посівної придатності ведеться за формулою:

ПП = Ч • В: 100,

де ПП - посівна придатність насіння, %; Ч і В - відповідно чистота і схожість насіння, %.

Показник посівної придатності враховується при перерахунку норми висіву на 100%-ну посівну придатність насіння за формулою:

^ Н • Ас • 100

М = с,

ПП

де М - норма висіву насіння, кг/га; Н - норма висіву, млн. схожих насінин на 1 га; Ас - маса 1000 насінин, г.

Життєздатність насіння характеризує вміст в насіннєвому матеріалі живого насіння (в %). Найчастіше цей показник необхідний при оцінці якості свіжозібраного насіння озимих зернових культур, що висіваються в рік збирання урожаю і в якому до часу сівби не закінчились процеси післязбирального дозрівання. Визначають його за реакцією тканин зародка і його частин на обробку розчинами барвників. Розчин тетразолу (0,5%) забарвлює живі тканини зародка насінини в червоний колір, а розчин індигокарміну (0,1%) або кислого фуксину (0,1%) - мертві тканини зародка в синій колір.

Вологість насіння визначається вмістом у ньому вологи. Це дуже важливий показник якості насіння, від якого залежить збереження насінного матеріалу. При підвищеній вологості насіння підсилюється його дихання, підвищується температура і втрачаються посівні якості. Вологість для зберігання насіння зернових злакових культур повинна бути 14, зернобобових - 15, олійних 10-12%.

Маса 1000 повітряно-сухих насінин (у грамах) характеризує їх крупність, виповненість, забезпеченість зародка поживними речовинами, Для вирощування пшениці за інтенсивною технологією маса 1000 насінин має становити не менше 40 г. Насіння, призначене для сівби, перевіряється на ураженість шкідниками і хворобами. Наявність інфекції і шкідників завдає великої шкоди урожаю: знижується схожість насіння, продуктивність рослин, погіршуються товарні і харчові якості. Насіння, в якому виявлено живі шкідники і їх личинки, головневі мішечки, галли пшеничної нематоди для сівби непридатне.

Однорідність насіння за масою і розмірами характеризує його вирівняність, що важливо для пунктирної сівби просапних культур: кукурудзи, цукрових буряків, соняшнику, бавовнику сівалками точного висіву.

Необхідно враховувати також сортові якості насіння (сортова чистота, репродукція), які разом з посівними визначають його урожайні якості, тобто здатність насіння вищого класу та репродукції забезпечувати вищу урожайність за однакових умов вирощування.

РОСЛИННИЦТВО

Укісне використання травостою

Строки і частота скошування травостоїв значною мірою впливають на довголіття і урожайність природних та сіяних кормових угідь. Багаторазове скошування травостою в ранні строки призводить до зниження життєдіяльності рослин, що негативно …

Створення та раціональне використання культурних пасовищ

Значення пасовищ і пасовищного корму для тварин. Зелений пасовищний корм є основним кормом при літньому утриманні більшості видів сільськогосподарських тварин. Частка його в літньому раціоні великої рогатої худоби, залежно від …

Система докорінного поліпшення сіножатей і пасовищ

Докорінне поліпшення сіножатей і пасовищ проводиться тоді, коли поверхневим поліпшенням не досягається необхідний рівень їх продуктивності. Докорінне поліпшення - це система заходів, спрямованих на перетворення низькопродуктивних природних кормових угідь у …

Как с нами связаться:

Украина:
г.Александрия
тел./факс +38 05235  77193 Бухгалтерия

+38 050 457 13 30 — Рашид - продажи новинок
e-mail: msd@msd.com.ua
Схема проезда к производственному офису:
Схема проезда к МСД

Партнеры МСД

Контакты для заказов оборудования:

Внимание! На этом сайте большинство материалов - техническая литература в помощь предпринимателю. Так же большинство производственного оборудования сегодня не актуально. Уточнить можно по почте: Эл. почта: msd@msd.com.ua

+38 050 512 1194 Александр
- телефон для консультаций и заказов спец.оборудования, дробилок, уловителей, дражираторов, гереторных насосов и инженерных решений.