РОСЛИННИЦТВО

Поняття про партію насіння, контрольну одиницю, проби

Партія насіння - будь-яка (для оригінального та елітного - певна) кількість однорідного насіння однієї культури, сорту, репродукції, року врожаю, походження тощо - посвідченого одним документом.

Якщо партія насіння занадто велика, то для зручності визначення якості її розділяють на контрольні одиниці і від кожної з них відбирають середню пробу. Проби насіння - крапкова, об’єднана, середня, лабораторна (наважка). Крапкова проба - невелика кількість насіння партії чи контрольної одиниці, відібраного за один прийом із одного місця. Об'єднана проба - сукупність крапкових проб. Середня проба - частина об’єднаної проби для лабораторного аналізу.

Відбирають три середні проби. Першу - для визначення чистоти, енергії проростання, схожості, життєздатності і маси 1000 насінин. Пробу вміщують в мішечок з тканини, куди вкладають заповнену етикетку встановленої форми. Мішечок зав’язують шпагатом, кінці якого пломбують чи опечатують. Зовні наклеюють таку саму етикетку. Друга проба, призначена для визначення вологості та заселеності шкідниками, поміщається в чисту суху скляну посудину з пробкою, яка заливається сургучем або парафіном. На посудину наклеюють етикетку. Третя проба (переважно у паперовому пакеті) використовується для визначення ураженості насіння хворобами. Паперовий пакет заклеюють. Всередину його вкладають, а зовні наклеюють етикетку.

Відбирають середні проби для визначення якості насіння агрономи господарств, які пройшли інструктаж в Державній насіннєвій інспекції. Відібрані проби оформляються актом у двох примірниках встановленої форми. Проби з одним примірником акту відправляють до Державної насіннєвої інспекції не пізніше ніж через дві доби після відбору.

Якісне насіння переважної більшості сільськогосподарських культур нормовано за категоріями відповідно до етапів насінництва (ДСТУ 2240-93). Є такі категорії насіння: оригінальне (ОН) - від первинних ланок насінництва, елітне (ЕН) - від розмноження оригінального, репродукційне (РН-1-3 - першої - третьої та РН-н - наступних репродукцій) - від послідовного розмноження елітного. Насіння гібридів: перше (F1) та друге (F2) покоління.

Насіння, яке відповідає за якістю усім вимогам державного стандарту або іншого нормативного документа називається кондиційним. Сівбу та реалізацію некондиційного насіння забороняють.

На кондиційне насіння Державна насіннєва інспекція за результатами аналізу насіннєвих проб оформляє і видає господарствам “Посвідчення про кондиційність насіння”, яке свідчить про те, що посівні якості насіння перевірені і за всіма показниками відповідають вимогам стандарту.

“Результат аналізу насіння” видають на насіння, яке не відповідає вимогам відповідного стандарту на посівні якості насіння або перевірене за окремими показниками. У висновку зазначають нормативні й фактичні показники якості та рекомендацію щодо її підвищення очищенням, сушінням тощо.

Якщо між одержувачем і відправником виникають спірні питання щодо якості реалізованого насіння, проводиться його арбітражний аналіз. Залежно від місця перебування одержувача і відправника аналіз проводить Українська або обласна насіннєва інспекція за наступними показниками: чистоті, вмісту нормованих домішок, схожості, одно - і багаторостковості цукрових і кормових буряків.

Відбір проб оформляють актом в трьох примірниках за установленою формою, один з яких відправляють в Державну насіннєву інспекцію для перевірки якості одержаного насіння.

За результатами арбітражного аналізу підтверджуються показники якості насіння, зазначені в документах одержувача чи відправника, або показники арбітражного аналізу визначають остаточними. При цьому видають документ “Результат аналізу насіння”, в якому зазначають “Арбітражний аналіз”.

РОСЛИННИЦТВО

Укісне використання травостою

Строки і частота скошування травостоїв значною мірою впливають на довголіття і урожайність природних та сіяних кормових угідь. Багаторазове скошування травостою в ранні строки призводить до зниження життєдіяльності рослин, що негативно …

Створення та раціональне використання культурних пасовищ

Значення пасовищ і пасовищного корму для тварин. Зелений пасовищний корм є основним кормом при літньому утриманні більшості видів сільськогосподарських тварин. Частка його в літньому раціоні великої рогатої худоби, залежно від …

Система докорінного поліпшення сіножатей і пасовищ

Докорінне поліпшення сіножатей і пасовищ проводиться тоді, коли поверхневим поліпшенням не досягається необхідний рівень їх продуктивності. Докорінне поліпшення - це система заходів, спрямованих на перетворення низькопродуктивних природних кормових угідь у …

Как с нами связаться:

Украина:
г.Александрия
тел./факс +38 05235  77193 Бухгалтерия

+38 050 457 13 30 — Рашид - продажи новинок
e-mail: msd@msd.com.ua
Схема проезда к производственному офису:
Схема проезда к МСД

Партнеры МСД

Контакты для заказов оборудования:

Внимание! На этом сайте большинство материалов - техническая литература в помощь предпринимателю. Так же большинство производственного оборудования сегодня не актуально. Уточнить можно по почте: Эл. почта: msd@msd.com.ua

+38 050 512 1194 Александр
- телефон для консультаций и заказов спец.оборудования, дробилок, уловителей, дражираторов, гереторных насосов и инженерных решений.