РОСЛИННИЦТВО

Тютюн

Значення. Тютюн вирощують заради листя, з якого виготовляють цигарки, сигарети, сигари та люльковий тютюн. В листі тютюну міститься : нікотину 1-3%, ефірної олії 0,4-0,5%, смоли 4-7%, білків 7-9%, вуглеводів 4­13%, золи 13-15%. Смоли і ефірні масла зумовлюють запах і ароматичність тютюнових виробів. Суцвіття тютюну містять ефірну олію, яку використовують у парфумерній та хімічній галузях промисловості.

Походить тютюн з Америки. З давніх-давен тубільне населення Південної і Центральної Америки використовувало тютюнове листя для паління. В Європу тютюн потрапив в XVI ст. На початку XVII ст.. він поширився на всі континенти. Тепер тютюн вирощують в багатьох країнах світу. Світова посівна площа тютюну досягає 5 млн. га. Найбільші площі посіву зосереджені в Китаї, США, Індії і Бразилії.

В Україні тютюн вирощують на площі 25-30 тис. га. Найбільш поширений він у Вінницькій, Тернопільській, Хмельницькій, Закарпатській, Івано-Франківській областях та в Криму.

Тютюн

Рис. 53, 54. Тютюн та махорка (загальний вигляд рослин).

Біологічні особливості. Тютюн (Nicotiana tabacum L.) - однорічна рослина родини пасльонових - Solanaceae (рис. 53). Це досить теплолюбна культура. Насіння тютюну починає проростати при температурі 10-12оС. Сприятлива температура для росту рослин 25-30оС. Ріст рослин припиняється при температурі вище 35оС. При заморозках мінус 2-3оС рослини тютюну гинуть.

Найбільш сприятлива вологість ґрунту для росту і розвитку рослин тютюну 65-70% НВ. Особливо вимогливий до вологи в період садіння і укорінення розсади та під час формування листя. При нестачі вологи в цей період зменшується розмір листя. При надмірному зволоженні, особливо на важких глинистих ґрунтах, спостерігається вимокання рослин. Транспіраційний коефіцієнт тютюну 500-600.

Тютюн - світлолюбна культура короткого дня. Недостатня освітленість рослин затримує їх розвиток і різко погіршує якість листя.

Кращими ґрунтами для тютюну є легкі за механічним складом з невисоким вмістом гумусу. На родючих ґрунтах якість сировини погіршується внаслідок нагромадження в листках надмірної кількості білків. Негативно впливає на якість тютюну і вміст у ґрунті хлорних сполук натрію і кальцію.

В культурі тютюну розрізняють два періоди: перший - вирощування розсади з насіння в парниках і другий - вирощування тютюну з розсади в полі. Період формування розсади триває 45-50 днів і закінчується з утворенням на ній 5-6 справжніх листків. Другий період - від висаджування розсади в полі до настання технічної стиглості листя верхнього ярусу - триває 80-120 днів. Після висаджування розсади в поле рослини вкоріняються протягом 10-15 днів. Потім рослини тютюну проходять фази стеблування, бутонізації, цвітіння, формування і достигання насіння. Листя у тютюну формуються ярусами. Технологічні властивості листя залежать від сорту, умов росту рослин, ярусності.

Сорти. У виробництві поширені два типи тютюну: цигарковий та сигарний. Цигарковий розділяється на східний і американський. В Україні більш поширений східний цигарковий тютюн. Сорти цигаркового тютюну за якістю сировини поділяють на скелетні та ароматичні. Скелетний тютюн є основним, наповнюючим матеріалом при виготовленні виробів для паління. Ароматичний тютюн добавляється до скелетного в невеликій кількості для надання тютюновим виробам необхідного аромату.

В Україні районовані 13 сортів тютюну. Серед них з типу скелетних найбільш поширені Крупнолистий 4, Тернопільський 7, Тернопільський 14; з типу ароматичних - Американ 3, Американ 307, Дюбек 50, Дюбек новий та ін.

Технологія вирощування. У основних районах вирощування сортів жовтого тютюну в Україні поширені сприятливі для нього сірі, темно-сірі опідзолені та опідзолені чорноземи.

Кращі попередники тютюну в сівозміні - озима пшениця, озимий ячмінь, цукрові буряки, зернобобові культури, кукурудза. Недоцільно вирощувати тютюн після соняшнику, конопель і баштанних культур, тому що вони мають з тютюном спільних шкідників і уражаються спільними хворобами.

Обробіток ґрунту. В системі зяблевого обробітку ґрунту під тютюн велике значення має своєчасне проведення оранки на глибину 25-30 см з попереднім 1-2 лущеннями в залежності від забур’яненості поля. Весняний обробіток полягає в ранньовесняному боронуванні, шлейфуванні і

2- 3 культиваціях з одночасним боронуванням. На ущільнених ґрунтах ефективне весняне переорювання зябу на 12-15 см за 20-30 днів до садіння розсади.

Удобрення. Тютюн досить вимогливий до наявності в ґрунті поживних речовин. Він виносить з ґрунту їх значну кількість. В середньому на формування 1 ц листя тютюн поглинає 6 кг азоту, 1,7 кг фосфору, 4,6 кг калію і 6,7 кг кальцію. Тому тютюн добре реагує на внесення органічних і мінеральних добрив. Серед мінеральних добрив найвищі прирости врожаю забезпечують азотні та фосфорні. Проте внесення надмірних доз азотних добрив призводить до погіршення якості сировини. Використання разом з азотними фосфорно-калійних добрив послаблює негативну дію надлишку азоту.

Фосфорні добрива поліпшують якість сировини та прискорюють розвиток рослин. При оптимальному фосфорному живленні рослини тютюну швидше зацвітають, в листі нагромаджується більше вуглеводів, листя набуває характерних ознак.

При нестачі калію в ґрунті рослини більше уражуються грибними та бактеріальними хворобами, листя тютюну стає грубим, плямистим, зморшкуватим. Під тютюн слід застосовувати безхлорні калійні добрива. Кращими з них є сульфат калію і калімагнезія. Хлор, накопичений в листі, негативно впливає на горючість тютюну.

Для забезпечення врожаю листя 15-20 ц/га під тютюн вносять 10-15 т/га гною і мінеральні добрива в дозах: азоту 30-60 кг/га, фосфору 80-120 кг/га, калію 75-120 кг/га діючої речовини. Гній і фосфорно-калійні добрива вносять восени під зяблеву оранку, азотні - навесні під культивацію і в підживлення. Підживлення проводять через 10-12 днів після садіння розсади.

Вирощування розсади. Тютюн вирощують розсадним способом. Розсаду вирощують в парниках, теплицях і на ґрунтових грядках. Основним типом розсадника для тютюну є траншейні парники. Для обігрівання парників використовують гній, який перед укладанням в траншеї розігрівають у великих купах. Траншеї заповнюють гноєм, вкривають рамами і матами. Через 5-7 днів, коли парники добре прогріються, насипають поживну суміш шаром 15-16 см. Перед засипанням суміші гній слід присипати шаром вапна або попелу, щоб запобігти росту грибів.

Строки сівби тютюну в розсадниках залежать від строків садіння розсади в полі. В залежності від типу розсадника і погодних умов готову розсаду одержують через 35-65 днів. Перед сівбою в розсадники насіння протруюють формаліном і пророщують при температурі 20-25оС. Висівають тютюн при проростанні 50% насіння. Перед висіванням насіння змішують з піском. Висіяне насіння присипають поживною сумішшю шаром завтовшки 0,5 см,

парники поливають і накривають рамами і матами. Норма висіву насіння

2 2 2 тютюну у парниках 0,6 г/м, теплицях - 0,9 г/м, холодних грядках -1 г/м.

Догляд за розсадою полягає в регулярному поливанні, провітрюванні, підживленні, виполюванні бур’янів та боротьбі з шкідниками та хворобами.

Підживлюють розсаду розчином мінеральних добрив з розрахунку 30-40 г суперфосфату, 20-30 г аміачної селітри і 15-20 г калійної солі на 10 л. води. Такий об’єм розчину добрив розрахований на підживлення розсади на 5 м площі парника. Підживлюють розсаду 3-4 рази. Перше підживлення проводять при з'явленні двох справжніх листків. Після підживлення розсаду поливають чистою водою.

Бур’яни в парниках знищують в міру їх з'явлення. Загущену розсаду проріджують. Перед прополкою і прорідженням розсадники поливають. Проти хвороб розсаду обприскують 0,5-1%-м розчином бордоської рідини.

Придатна для садіння розсада повинна мати добре розвинену кореневу систему і гнучке, щільне стебло з 5-6 справжніми листками. Перед вибиранням розсаду закаляють. Для цього за 8-10 днів до вибирання розсаду поливають через 1-2 дні, а за 2-3 дні - поливи припиняють. Машинами садять розсаду заввишки 10-12 см, а вручну - 7-8 см.

Садіння розсади. В поле висаджують розсаду, коли температура ґрунту на глибині 10 см досягне 10-12оС і мине загроза пошкодження її заморозками. Такі умови складаються в основних районах тютюнництва в Україні наприкінці квітня, а в Криму і Закарпатській області - у другій декаді квітня. За ранніх строків посадки, особливо в Криму, тютюн дає вищі врожаї кращої якості.

Густота насаджень тютюну в основному залежить від особливостей сорту і умов вирощування. Оптимальна густота забезпечує високий урожай і високу якість тютюнової сировини. Сорти тютюну з дрібним і середнім листям висаджують за схемою 60х12-20см по 100-120 тис. шт. рослин на 1 га, а сорти з крупним листям - 60х20-30 см по 50-55 тис. шт. на 1 га. Густіше садять на родючих ґрунтах. На зріджених насадженнях в листі тютюну підвищується вміст азотистих речовин, які погіршують якість сировини. Висаджують тютюн розсадосадильною машиною МПР-4 або вручну. Через 4-5 днів після садіння на місцях загиблих рослин висаджують нові. При запізненні з підсадкою рослини відстають в рості, мають низьку продуктивність і формують листя низької якості.

Догляд за тютюном полягає в розпушуванні ґрунту в міжряддях, вершкуванні та пасинкуванні рослин, боротьбі з бур’янами, хворобами та шкідниками.

Розпушування ґрунту в міжряддях проводять 3-4 рази за вегетаційний період. Перший міжрядний обробіток проводять через 5-6 днів після садіння на глибину 6-8 см, наступні - через кожні 12-15 днів на глибину 10-12 см. У західних областях за дощового літа рекомендується підгортати рослини.

Через 8-10 днів після садіння видаляють нижні пожовклі листя. Друге підчищення проводять через 10-12 днів після першого. Обірване листя обов’язково знищують. Підчистка сприяє кращому розвитку листя наступних ярусів. Урожай і якість тютюну в значній мірі залежить від вчасно проведеного вершкування та пасинкування рослин. Вершкування (обламування суцвіть) проводять з початку цвітіння 3-4 рази одночасно з пасинкуванням (видалення бічних пагонів). На родючих ґрунтах вершкування проводять при зацвітанні 50-60% рослин, обриваючи при цьому не тільки суцвіття, а і 1-2 верхніх листки. Проти однорічних злакових і дводольних бур’янів перед висаджуванням розсади проводять обприскування поля гербіцидами трефлан 480 (2-4 л/га) або трифлурекс 480 (2-4 л/га). Проти лучного метелика, совки, попелиці, ковалика та ін. насадження тютюну в міру потреби обприскують інтексицидом сумітіон (1,0-1,4 кг/га).

В районах зрошення на плантаціях тютюну застосовують вегетаційні поливи. За вегетацію тютюн поливають від 2 до 6 разів з поливною нормою

-5

500-800 м води на один гектар.

Збирання і післязбиральне сушіння листя. Тютюн збирають у період повної технічної стиглості листків, ознаками якої є легке відламування листків від стебла, побіління центральної жилки, набуття листям світлого кольору, пожовтіння країв і верхівки листків. Достигання листя тютюну відбувається неодночасно. Спочатку достигає нижнє листя, пізніше - середнє, останнім достигає верхнє листя. У більшості сортів тютюну 5-6 ярусів достигання.

Збирають листки 5-6 разів, з кожного ярусу окремо. Щоразу залежно від сорту збирають від 3 до 7 листків. Ламають листки тютюну вранці або під вечір. Листки зібранні ввечері містять менше вологи і більше крохмалю і цукрів. Зібране листя складають у пачки і перевозять у сушильні сараї, де їх сортують, відразу нанизують на шнурки завдовжки 5-6 м на відстані 2-3 см один від одного і сушать.

Післязбиральна обробка тютюну передбачає сушіння, зволоження, сортування і затарювання сировини. Сушіння включає дві фази: томління і фіксація (власне сушіння). Томління проводять в сушильних сараях протягом

3- 4 днів. Для цього шнури з нанизаним листям розвішують на спеціальних рамах. Томління краще протікає при температурі 25-30оС. За час томління листя втрачає вологу, в ньому руйнується хлорофіл, розкладаються білки, крохмаль перетворюється в цукор, накопичуються органічні кислоти і ароматичні речовини. Томління закінчують при набутті листям жовтого кольору.

Завершальне сушіння листя (фіксація) проводять на сонці або в вогневих сушарках при температурі 40-42оС на початку і 48-50оС в кінці протягом 15-20 днів.

Висушене листя сортують відповідно до стандарту на 5 сортів, зв’язують у тюки і відправляють на заготівельні пункти. Після остаточної обробки на ферментативних заводах тютюн надходить на тютюнові фабрики.

РОСЛИННИЦТВО

Укісне використання травостою

Строки і частота скошування травостоїв значною мірою впливають на довголіття і урожайність природних та сіяних кормових угідь. Багаторазове скошування травостою в ранні строки призводить до зниження життєдіяльності рослин, що негативно …

Створення та раціональне використання культурних пасовищ

Значення пасовищ і пасовищного корму для тварин. Зелений пасовищний корм є основним кормом при літньому утриманні більшості видів сільськогосподарських тварин. Частка його в літньому раціоні великої рогатої худоби, залежно від …

Система докорінного поліпшення сіножатей і пасовищ

Докорінне поліпшення сіножатей і пасовищ проводиться тоді, коли поверхневим поліпшенням не досягається необхідний рівень їх продуктивності. Докорінне поліпшення - це система заходів, спрямованих на перетворення низькопродуктивних природних кормових угідь у …

Как с нами связаться:

Украина:
г.Александрия
тел./факс +38 05235  77193 Бухгалтерия

+38 050 457 13 30 — Рашид - продажи новинок
e-mail: msd@msd.com.ua
Схема проезда к производственному офису:
Схема проезда к МСД

Партнеры МСД

Контакты для заказов оборудования:

Внимание! На этом сайте большинство материалов - техническая литература в помощь предпринимателю. Так же большинство производственного оборудования сегодня не актуально. Уточнить можно по почте: Эл. почта: msd@msd.com.ua

+38 050 512 1194 Александр
- телефон для консультаций и заказов спец.оборудования, дробилок, уловителей, дражираторов, гереторных насосов и инженерных решений.