Рижій
Значення. Насіння рижію містять 35-46% олії, яка використовується переважно для технічних цілей. З олії виготовляють високоякісні лаки і фарби, зелене мило. Застосовують олію в текстильній та металургійній галузях промисловості. Харчові якості олії рижію низькі. За смаковими властивостями вона значно поступається соняшниковій олії через гіркуватий смак. При тривалому зберіганні олії рижію гіркуватість її підсилюється.
Макуху рижію згодовують тваринам невеликими дозами. Це пов’язано з тим, що в ній містяться шкідливі для організму глюкозиди. В 100 кг макухи міститься 115 корм. од.
Рижій має короткий вегетаційний період і його можна вирощувати як проміжну та післяжнивну культуру.
Рис 29. Рижій (загальний вигляд рослини).
В Україні рижій вирощують на незначних площах на Поліссі і в Північному Лісостепу. Середня врожайність насіння 10-12 ц/га.
Біологічні особливості. Рижій - яра однорічна трав’яниста рослина родини капустяних (рис. 29). Не вибагливий до умов зовнішнього середовища. Насіння рижію проростає при температурі 1-2 о С. Сходи переносять заморозки до мінус 12оС. В період вегетації малочутливий до посухи. Добре вдається на супісчаних і опідзолених ґрунтах. Непридатні для вирощування рижію глинисті важкі ґрунти. Рижій самозапильна, ранньостигла культура короткого дня. Тривалість вегетаційного періоду рижію 60-90 днів.
В Україні районовані такі сорти рижію: Гірський, Степовий 1, Міраж.
Особливості технології вирощування. Кращими попередниками рижію є озимі зернові і просапні культури. Основний обробіток ґрунту такий же, як і під інші олійні ярі капустяні культури. Як дуже дрібнонасінна культура, вимагає ретельного передпосівного обробітку ґрунту. Рижій добре реагує на внесення мінеральних добрив, особливо фосфорних. Повне мінеральне добриво в дозах N45P45K30 вносять під зяблевий обробіток. Під час сівби в рядки вносять фосфорні добрива.
Сіють рижій рано, одночасно з ранніми ярими зерновими культурами звичайним рядковим способом. Норма висіву 8-10 кг/га Насіння загортають на глибину 1,5-2 см. При підсиханні верхнього шару ґрунту глибину загортання збільшують до 3-4 см з післяпосівним коткуванням.
Для боротьби з бур’янами посіви рижію в період сходів боронують упоперек напрямку сівби зубовими боронами. При з'явленні шкідників посіви обробляють інтексицидами.
Збирають рижій як роздільним способом, так і прямим комбайнуванням. До роздільного збирання приступають при побурінні нижніх стручків і затвердінні в них насіння Рижій, скошений в валки після підсихання підбирається і обмолочується переобладнаними зерновими комбайнами для збирання дрібнонасінних культур. Насіння зберігають при вологості не більше
9-10%.