Очищення і сортування насіння та підготовка його до сівби
Зібране насіння до засипки на зберігання треба очистити і відсортувати. При очистці із вороху видаляються побічні домішки: кусочки стебел і листя, грудочки землі і пил, насіння бур’янів, биті зерна і інше. Несвоєчасне очищення насіння, внаслідок підвищеної вологості домішок, може зігріватись і втрачати схожість.
Очищене насіння необхідно висушити до кондиційної вологості на площадках, розстеленим тонким шаром, або з використанням спеціальних сушарок і установок активного вентилювання підігрітим повітрям.
Сортування проводиться з метою виділення для сівби найбільш повноцінного, крупного, ваговитого і вирівняного насіння. Таке насіння забезпечує більш високу польову схожість, краще виживання рослин і вищу урожайність. Насіння пропускається через систему решіт з отворами різного діаметру. Основна мета сортування - видалення із насіннєвої партії дрібного і щуплого насіння. Використання сортувальних машин ОС-4,5А, МС-4,5, “Петкус-Гігант” дає можливість виділити із партії 65-75% насіння з високими посівними і урожайними якостями.
Важче сортувати насіння, яке за розмірами і аеродинамічними властивостями близьке до домішок і насіння бур’янів. У такому випадку використовують властивості його поверхні. За різницею в особливостях поверхні насіння очищають на сортувальних столах, гірках та циліндрах. Насіння округлої форми із гладенькою поверхнею (горох, вика), маючи менший коефіцієнт тертя, добре очищається на гвинтоподібних гірках. При продуванні повітря знизу на масу насіння на пневматичному столі легше за масою насіння бур’янів (редька дика в насінні ячменю) спливає під дією потоку повітря. За питомою вагою домішок і насіння очищають насіння у воді і водних розчинах солей (наприклад, ріжки від насіння жита).
Для просапних культур (кукурудза, соняшник, бавовник, цукрові буряки), які висіваються пунктирним способом, застосовують калібрування насіння на фракції за величиною і формою.
Очищене, просушене і відсортоване насіння закладається на зберігання в попередньо продезінфіковані зерносховища. Під час збереження треба виключити можливість засмічення і зволоження насіння.
Для покращення якості посівного матеріалу проводять завчасну або передпосівну його підготовку: протруювання, повітряно-тепловий обігрів, обробка нітрагіном або ризоторфіном, інкрустація, скарифікація тощо.
Перед сівбою насінний матеріал обов’язково знезаражують проти грибкових та бактеріальних захворювань, для чого використовують такі препарати як, байтан, вітавакс, байлетон, фундазол та інші з розрахунку 1,5-3 кг на 1т насіння.
Протруювання краще проводити способом інкрустування, тобто фіксацією на насінні пестицидів за допомогою плівкоутворювачів. При цьому способі пестицид наноситься на насіння з розчином полімеру, який після випаровування води утворює на поверхні насінини щільну плівку. Для інкрустації використовують такі плівкоутворювачі: натрієву сіль,
карбоксиметилцелюлози ^аКМц) і поліхлорвініловий спирт (ПВС).
Протруювання проводять на машинах ПС-10, “Мобітокс” та ін. При роботі з протравниками необхідно строго дотримуватись вимог техніки безпеки. Насіння зернових бобових культур перед сівбою інокулюють - обробляють нітрагіном чи ризоторфіном, які містять азотфіксуючі бактерії.
Посівні якості насіння поліпшують дражуванням - нанесенням захисно - поживної оболонки і наданням насінню кулястої форми, яка дає можливість висівати встановлену кількість насінин. Дражують насіння буряків, моркви та ін. Для посівного матеріалу, що містить твердокам’яне насіння (бобові трави), застосовують механічну або хімічну скарифікацію (пошкодження оболонки).
Ефективним способом підготовки насіння є повітряно-тепловий обігрів (підвищення енергії проростання і польової схожості насіння). Цей спосіб особливо важливий для підготовки свіжозібраного насіння озимих зернових культур.