РОСЛИННИЦТВО

Мак олійний

Значення, поширення. Насіння олійного маку містить 46-56% висихаючої олії (йодне число 131-143), 20-25% білків, 19-20% вуглеводів, 5­7% золи і 6-10% клітковини. Олія, одержана методом холодного

пресування використовується в харчовій, кондитерській та інших галузях промисловості. При гарячому пресуванні одержують олію, яка використовується для виготовлення оліфи, високоякісних фарб та вищих сортів туалетного мила. З сухих коробочок добувають морфін, кодеїн, папаверин і багато інших алкалоїдів, які широко використовують для виготовлення ліків. Макуха маку містить до 30% білка та до 10% олії і є цінним кормом для тварин.

Походить мак із Середземномор’я. У Греції мак відомий за 5 віків до н. е., звідти через країни Малої Азії потрапив до Індії та Китаю. У нашій країні перші відомості про культуру маку відносяться до періоду Київської Русі (ХІ ст.). В азіатських країнах вирощують мак для виробництва наркотичної речовини - опію, який використовують для виготовлення лікувальних препаратів.

В Україні вирощують тільки олійний мак. Найбільше його сіють у Полтавській, Харківській, Вінницькій, Хмельницькій та інших областях. Середні врожаї насіння маку 8-10 ц/га.

Біологічні особливості. Мак - холодостійка рослина. Насіння його починає проростати при температурі 2-3оС, а сходи витримують заморозки мінус 3-4оС. Сприятлива температура для росту рослин до цвітіння 15оС, а у період цвітіння - достигання насіння - 20-25оС.

Мак олійний

Рис. 30. Квітка і плоди маку олійного.

В різні періоди росту і розвитку вибагливість до вологи неоднакова. Найбільшу потребу у воді мак виявляє до закінчення цвітіння, після чого

вибагливість до вологи зменшується і для формування врожаю в цей час кращою є помірно суха і тепла погода. Насіння маку поглинає 100-110% води від своєї маси.

До ґрунтів мак досить вибаглива культура. Він вимагає родючих ґрунтів супісчаного і суглинистого механічного складу. Кращими для маку є чорноземні і каштанові ґрунти, а також незаболочені ґрунти річкових долин. Сухі піщані та важкі перезволожені ґрунти, солонці та солончаки для вирощування маку непридатні. Вимагає нейтральної або слабокислої реакції ґрунтового розчину.

Тривалість вегетаційного періоду маку 85-135 днів. Це рослина довгого дня. Запилюється мак переважно комахами (рис.30).

До районованих сортів маку олійного відносяться: Беркут, Герлах, Кристал, Корал, Юпітер.

Особливості технології вирощування. Зважаючи на те, що мак після з'явлення сходів дуже повільно росте і пригнічується бур’янами, головною вимогою при виборі попередників є чистота поля від бур’янів. Тому в сівозміні його розміщують після озимих, зернобобових і просапних культур. Основний обробіток ґрунту складається з лущення стерні на 6-8 см та оранки на глибину 25-27 см. Навесні закривають вологу і проводять передпосівну культивацію на глибину 4-5 см з боронуванням, шлейфуванням і коткуванням. Під мак, як дрібнонасінну культуру, необхідно старанно вирівняти поверхню ґрунту і створити умови для неглибокого рівномірного загортання насіння.

Мак вимогливий до родючості ґрунту, що, зокрема, пояснюється його низькою засвоюваною здатністю. В той же час він виносить на одиницю врожаю поживних речовин з ґрунту значно більше, ніж зернові культури. Так, для формування 1 т насіння і відповідної кількості соломи мак виносить з ґрунту 55 кг азоту, 22 кг фосфору, 53 кг калію і 56 кг кальцію. Тому під нього треба вносити не тільки мінеральні, але й органічні добрива. Під основний обробіток ґрунту рекомендується вносити 20-25 т/га гною та фосфорно-калійне добриво (Р45-60К45-60). Під передпосівну культивацію вносять до 60 кг/га азоту, а під час сівби - суперфосфат в рядки (Р2О5 - 15-20 кг/га). Кислі ґрунти потрібно вапнувати.

Строк сівби маку - ранній, одночасно з ранніми зерновими культурами. Запізнення з сівбою на 2-3 дні призводить до зрідження сходів. Сіють мак широкорядним способом з міжряддями 45-60 см. Загортають насіння маку на глибину 1-2 см. Норма висіву 3-4 кг/га. Для рівномірного висівання, насіння змішують з піском. Після сівби посіви коткують важкими котками.

Мак одна з небагатьох культур, яка внаслідок повільного початкового росту може заростати бур’янами. Тому за його посівами необхідний старанний догляд. На посівах маку для боротьби з бур’янами проводять до - і післясходове боронування. При з'явленні сходів проводять шарування міжрядь на глибину

4- 5 см культиваторами УСМК 5,4Б. В фазі 2-3 листків формують густоту стеблостою, залишаючи 7-10 рослин на 1 м рядка. Для цього застосовують бурякові вздовжрядні проріджувачі УСМП-5,4 та ПСА-2,7. Протягом вегетації на посівах маку проводять розпушування міжрядь.

Ознаками достигання маку є побуріння листків і коробочок. Достигле насіння при струшуванні коробочок пересипається з характерним шумом. Збирають мак роздільним способом. Спочатку мак жатками скошують у валки на високому зрізі. Скошений мак часто ставлять для просушування. Цей захід застосовують при нестійкій погоді. Висушені рослини з валків обмолочують комбайнами. Комбайни переобладнують для обмолоту дрібнонасінних культур. При обмолоті слід передбачити заходи по уникненню засмічення насіння маку землею. Забруднене землею насіння втрачає харчові якості. Після обмолоту насіння просушують з доведенням його вологості не вище 10%. Зберігають насіння маку в сховищах з дерев'яною підлогою шаром 15-20 см.

Заготовляють також сухі коробочки, які використовують як сировину для виготовлення ліків.

РОСЛИННИЦТВО

Укісне використання травостою

Строки і частота скошування травостоїв значною мірою впливають на довголіття і урожайність природних та сіяних кормових угідь. Багаторазове скошування травостою в ранні строки призводить до зниження життєдіяльності рослин, що негативно …

Створення та раціональне використання культурних пасовищ

Значення пасовищ і пасовищного корму для тварин. Зелений пасовищний корм є основним кормом при літньому утриманні більшості видів сільськогосподарських тварин. Частка його в літньому раціоні великої рогатої худоби, залежно від …

Система докорінного поліпшення сіножатей і пасовищ

Докорінне поліпшення сіножатей і пасовищ проводиться тоді, коли поверхневим поліпшенням не досягається необхідний рівень їх продуктивності. Докорінне поліпшення - це система заходів, спрямованих на перетворення низькопродуктивних природних кормових угідь у …

Как с нами связаться:

Украина:
г.Александрия
тел./факс +38 05235  77193 Бухгалтерия

+38 050 457 13 30 — Рашид - продажи новинок
e-mail: msd@msd.com.ua
Схема проезда к производственному офису:
Схема проезда к МСД

Партнеры МСД

Контакты для заказов оборудования:

Внимание! На этом сайте большинство материалов - техническая литература в помощь предпринимателю. Так же большинство производственного оборудования сегодня не актуально. Уточнить можно по почте: Эл. почта: msd@msd.com.ua

+38 050 512 1194 Александр
- телефон для консультаций и заказов спец.оборудования, дробилок, уловителей, дражираторов, гереторных насосов и инженерных решений.