РОСЛИННИЦТВО

Кунжут

Значення, поширення. Кунжут найбільш високоолійна культура. Його насіння містить 50-65% слабовисихаючої олії (йодне число 103-112), 16-19% білка, 16-17,5 розчинних вуглеводів. Кунжутна (сезамова) олія, одержана холодним пресуванням за поживними і смаковими якостями належить до кращих харчових олій і прирівнюється до оливкової (прованської) олії. ЇЇ використовують безпосередньо як харчову, а також у кондитерській, консервній промисловості та медицині. Олія, одержана гарячим пресуванням, використовується для технічних потреб, зокрема, із сажі, яка утворюється при спалюванні олії виготовляється високоякісна туш.

Рис. 31. Кунжут (загальний вигляд рослини).

Із насіння кунжуту виготовляють халву, цукерки, східні солодощі. Цілим насінням обсипають булки і бублики.

Кунжут

Макуха, одержана від холодного пресування містить біля 40% білка і 8% олії. Вона застосовується в кондитерській промисловості. Із неї виготовляють цукерки, халву, кондитерське борошно. Макуха від гарячого пресування - добрий концентрований корм для тварин. В 100 кг макухи міститься 132 кормові одиниці.

Кунжут походить з Африки. Тепер він широко культивується в Індії, Китаї, Пакистані, Бірмі та інших країнах. Світова площа посівів кунжуту біля

6,5 млн. га. В Україні мало поширена, але перспективна культура, особливо в Одеській, Миколаївській, Херсонській, Запорізькій і Дніпропетровській областях. Урожайність насіння кунжуту без зрошення 10-12 ц/га, а при зрошенні 18-20 ц/га.

Біологічні особливості. Кунжут культурний, індійський (Sesamum indium L.) - однорічна трав’яниста рослина, яка належить до родини кунжутних - Pеdaliaceae (рис.31).

Кунжут - теплолюбна і світлолюбна рослина короткого дня. Насіння починає проростати при температурі 15-16оС. Заморозків сходи не витримують. Зниження температури до мінус 0,5-1оС призводить до загибелі рослин. Кращою температурою для росту і розвитку є 22-24оС. Зниження температури до 12-15оС призводить до затухання ростових процесів рослин кунжуту.

Кунжут також вимогливий до вологи і поживних речовин. Особливо чутливий до нестачі вологи в період цвітіння. Добре відзивається на зрошення. Краще росте на легкосуглинкових і супісчаних чорноземах.

Вегетаційний період у кунжуту 90-120 днів. Сходи при температурі 18-20оС з'являються на 6-8 день після сівби. На початку вегетації ріст рослин уповільнений. Інтенсивний ріст наступає через 30-45 днів після сходів і особливо за 12-15 днів до цвітіння. В Україні рекомендований для вирощування сорт кунжуту Надія.

Особливості технології вирощування. Кращі попередники кунжуту - озимі зернові після пару, зернобобові культури, кукурудза.

Кунжут вимагає ретельного обробітку ґрунту. Важливе значення має проведення допосівної і передпосівної культивації ґрунту безпосередньо перед сівбою на глибину 4-5 см. При вирощуванні кунжуту після удобрених попередників під зяблеву оранку вносять фосфорні і калійні добрива із розрахунку по 45-60 кг/га, а навесні - азотні під культивацію в кількості 60-80 кг/га. При сівбі ефективним є також внесення в рядки гранульованого суперфосфату (біля 1 ц/га).

Кунжут, це рослина з тривалим періодом поглинання поживних речовин. Біля 67% азоту, фосфору і калію поглинається рослинами в фазі цвітіння і в пізніший період, а тому кунжут добре реагує на вегетаційні підживлення. При проведенні підживлення повним мінеральним добривом в невеликих дозах в період утворення другої пари справжнього листя сприяє підвищенню урожаю насіння на 10-15%.

Сіяти кунжут починають, коли верхній шар ґрунту прогріється до 16-18оС. Посівний шар глибиною 5-7 см повинен бути зволоженим. Застосовується широкорядний спосіб сівби з міжряддями 45 або 70 см. Норма висіву 6-8 к/га, глибина загортання насіння 2-3 см. Після сівби поле коткують кільчастими котками.

Догляд за посівами кунжуту включає 3-4 міжрядні розпушування на глибину 5-6, 6-8 і 8-10 см. В умовах зрошення посіви кунжуту поливають під

-5

час бутонізації і в період масового цвітіння поливною нормою 600-700 м3/га.

При достиганні кунжут сильно осипається внаслідок розтріскування коробочок. До збирання роздільним способом приступають, коли нижні коробочки побуріють (до їх розкривання), а насіння в них набуде нормального забарвлення. Скошують кунжут кунжутозбиральною машиною. Вологість насіння при зберіганні не повинна перевищувати 9%.

РОСЛИННИЦТВО

Укісне використання травостою

Строки і частота скошування травостоїв значною мірою впливають на довголіття і урожайність природних та сіяних кормових угідь. Багаторазове скошування травостою в ранні строки призводить до зниження життєдіяльності рослин, що негативно …

Створення та раціональне використання культурних пасовищ

Значення пасовищ і пасовищного корму для тварин. Зелений пасовищний корм є основним кормом при літньому утриманні більшості видів сільськогосподарських тварин. Частка його в літньому раціоні великої рогатої худоби, залежно від …

Система докорінного поліпшення сіножатей і пасовищ

Докорінне поліпшення сіножатей і пасовищ проводиться тоді, коли поверхневим поліпшенням не досягається необхідний рівень їх продуктивності. Докорінне поліпшення - це система заходів, спрямованих на перетворення низькопродуктивних природних кормових угідь у …

Как с нами связаться:

Украина:
г.Александрия
тел./факс +38 05235  77193 Бухгалтерия

+38 050 457 13 30 — Рашид - продажи новинок
e-mail: msd@msd.com.ua
Схема проезда к производственному офису:
Схема проезда к МСД

Партнеры МСД

Контакты для заказов оборудования:

Внимание! На этом сайте большинство материалов - техническая литература в помощь предпринимателю. Так же большинство производственного оборудования сегодня не актуально. Уточнить можно по почте: Эл. почта: msd@msd.com.ua

+38 050 512 1194 Александр
- телефон для консультаций и заказов спец.оборудования, дробилок, уловителей, дражираторов, гереторных насосов и инженерных решений.