Вплив фізико-хімічних властивостей задруковуваного матеріалу на якість відбитків
Затінення. При друкуванні на деяких видах ЗМ, особливо крейдованих, може виникати часткове забруднення фарбою ПЕВ, яке називається затіненням. Це явище виникає внаслідок того, що ЗР розчиняє деякі компоненти паперу, які через накочувальні валики переходять у ФА і змінюють фізико-хімічні властивості фарби. Ці компоненти можуть змінювати також фізико-хімічні властивості ПЕф. Внаслідок цього фарба частково накочується на ПЕф і переходить
Рис. 3.32. Схема проникнення випаровування з нижніх відбит-ків під час висихання фарбового шару у відбитки, що лежать в стапелі зверху (для повного розуміння цього процесу два відбитки показано поза контактом): 1 — лицьовий бік відбитка; 2—зворотний бік відбитка; З — ЗМ; 4 — випаровування; 5 — шар першої фарби на лицьовому боці |
На відбиток. Затінення часто виникає під час роботи на багатофарбових машинах, коли ЗМ кілька разів контактує зі ЗР.
Щоб запобігти затіненню, треба: вибирати ЗР відповідно до властивостей ЗМ;
Заздалегідь контролювати якість паперу і, якщо він неякісний, замінити папір;
Використовувати по можливості машини з меншою кількістю фарб (одно-, дво - фарбові); частіше змивати поверхню декеля.
Додаткове (зайве) зображення на зворотному боці відбитка. Таке зображення виникає через часткову передачу на зворотний бік відбитків зображення, надрукованого на лицьовому боці відбитків, які знаходяться кілька годин у стапелі.
Причини виникнення цього явища дос
конально не вивчено. Проте вважають, що спричинюють його міграція парів з фарби на лицьовому боці, які проникають у фарбу на зворотному боці і далі в ЗМ аж до фарби на лицьовому боці відбитка, що лежить зверху. Ці випаровування, можливо, локально впливають на процеси висихання фарби, зокрема на проникнення зв’язувальної речовини, розчинників у ЗМ (рис. 3.32).
Локальна дія випаровувань на поверхні фарбового шару змінює хімічний і фізичний стани фарби, а це, в свою чергу, може впливати на накладання наступних фарб, наприклад обумовити зернистість на зображенні і зменшити адгезію до відбитка наступного задруковування фарбового шару.
Випаровування, що виділяються при висиханні, можуть вступати у взаємодію з деякими компонентами ЗМ, що є причиною пожовтіння і вицвітання окремих ділянок цього матеріалу або причиною зміни кольору надрукованих на ньому зображень.