ВПЛИВ ДРУКАРСЬКОГО АПАРАТА НА МЕХАНІЗМ ПЕРЕХОДУ ФАРБИ
Явища, які відбуваються в зоні ДК, досить складні за своїм характером і до цього часу повністю не вивчені. Формування відбитка завдяки переходу фарби з поверхні офсетної ГП на ЗМ проходить поетапно. Узагальнюючи результати багатьох досліджень, його можна уявити так, як показано на рис. 2.5.
Етап І. Входження ЗМ 11 у зону ДК. Якщо декель містить суцільні, нестискувані в об’ємі ГП, то тиск сприяє утворенню «хвилі». В стискуваних в об’ємі ГП з мікропористим робочим шаром «хвиля» майже не утворюється, оскільки в структурі таких полотнищ є газові порожнечі
— мікропори, які в більшій мірі стискуються, ніж стискується власне гумовий матеріал.
Е т а п II. Початок зони ДК: у зону ДК входять поверхня ГП з друкарським фарбовим зображенням З і ЗМ 11.
; Етап ПІ. Кінець зони ДК: ширина зони ДК 9 визначається типом декеля (м’який, напівжорсткий, жорсткий) і діаметром циліндрів.
Друкарська фарба перед її розподілом; 4 — зона утворення потовщення; 5 — етапи процесу; 6 — зона розподілу фарби; 7 — кут відриву ЗМ; 8 — захоплювачі ДЦ; 9 — ширина зони ДК; 10 — ДЦ; !1 •— ЗМ (аркуш паперу) |
На другому та третьому етапах відбувається змочування паперу фарбою при їх безпосередньому контакті під технологічно необхідним тиском.
Етап IV. Тиск спадає: відбиток підтримується біля поверхні офсетного декеля завдяки липучості фарби, а також прилипання паперу до поверхні ГП.
Етап V. Початок розподілу шару фарби: чим вища в’язкість друкарської фарби, тим більше зусилля розтягу на поверхню аркуша, що може призвести до вищипування паперу. Цьому може сприяти і ЗР, який взаємодіє з покривним шаром крейдова - 2*
ного паперу. На цьому етапі виникає напруження, при якому аркуші ЗМ зумовлюють протидію зусиллям розтягу друкарської фарби й адгезії ГП.
Етап VI. Під час обертального руху ДЦ аркуш, який підтримується захоплювачами 8, віддаляється від ГП. Кут відриву а між аркушем і ГП (рис. 2.6) залежить від конструкції офсетної машини; він визначається діаметрами ОЦ і ДЦ, зусиллям натягу ГП та реологічними властивостями друкарської фарби.
Щоб досягти найкращих результатів при друкуванні, необхідно створити зону ДК якомога меншої ширини В. Чим більші ширина В і глибина вдавлювання Zm в ГП (рис. 2.7), тим більша небезпека розтискування (роздавлювання) друкувальних елементів на формі (ДЕф).
|
|
|
|
|
Якщо діаметр ФЦ більший від діаметра ОЦ, то довжина декеля, недостатня при взаємному обкочуванні, компенсується під час розтягування Ш в напрямку до задньої частини за ходом друкування, коли вже за лінією стиснення в зоні ДК утворюється «хвиля».
За час обертання циліндра під тиском ця «хвиля» утворюється послідовно по всій довжині ГТІ. Через нерівномірне натягування ГП ці «хвилі» можуть бути ширші від зони контакту або навіть розміщуватися косо і призвести до подвоювання растрових елементів.