Розкочувальна група
Ця група має забезпечити рівномірну товщину фарби. Група традиційно складається з циліндричних металевих та еластичних поверхонь. Перші мають примусовий привід, синхронізований з обертанням ФЦ, і називаються фарбовими циліндрами, а другі обертаються фрикційно і
називаються валиками. У деяких конструкціях застосовують вагові циліндри для притиснення валиків і додаткового розкочування фарби. Розкочувальна група має якісно працювати у великому діапазоні швидкостей, але з малою інерційністю.
Фарба при розкочуванні піддається знакозмінним деформаціям, що приводить до руйнування її тиксотропної структури і стабілізації реологічних властивостей. Цей процес є досить складним і пов’язаний зі швидкістю та напрямком деформації, властивостями фарби, геометричними і фізико-хімічними характеристиками поверхонь та шару фарби тощо. Процес супроводжується кавітацією, зміною температурних, електричних полів. Негативною складовою розкочування є порошіння фарби — утворення краплинок фарби у повітрі навколо ФА.
Для поліпшення роботи розкочувальної групи і полегшення обслуговування до її складу вводять додатковий пристрій — змивальний, термо - статуючий осаджувач фарбового пилу або відсмоктувач забрудненого повітря.
Довгий час вважалося, що збільшення кількості елементів розкочувальної групи позитивно впливає на експлуатаційні характеристики друкарських машин. У результаті розрахунків математичних моделей різних варіантів ФА у сучасних машин кількість елементів у розкочувальній і накочувальній групах разом рідко перевищує 16 шт. Це було досягнуто завдяки оптимальному вибору діаметрів, розміщенню контактних зон, фізико-хімічних властивостям поверхонь. Доведено, що введення розкочувального циліндра великого діаметра в середину схеми поліпшує рівномірність нанесення на форму шару фарби стабільної товщини. Такий циліндр є акумулятором фарби.
Для вирівнювання фарбового рельєфу, який виникає на ДЕФ розкочувальної групи через вибіркову подачу фарби на них, дефекти та деформації прогину валиків, розкочувальним циліндром надається осьовий зворотно-поступальний рух, завдяки чому відбцувається розтирання фарб. Однак таке розкочування ускладнює попереднє регулювання валиків. Осьове розкочування можна вмикати лише після заповнення ФА фарбою. Осьове розкочування є ефективним при друкуванні фону та тонових ілюстрацій.
Рис. 3.8. Схеми механізмів осьового розкочування фарбн |
Група розкочування II (див. рис. 3.1) забезпечує утворення тонкого рівномірного шару фарби. Осьове переміщення циліндрів здійснюється за допомогою: пари конічних зубчастих коліс 2 і 3 з кривоШипним пальцем 1
З
(рис. 3.8, я); нерухомого або рухомого кулачка 1, в замкненій гвинтовій нарізці якого встановлено повзунок 2 (рис. 3.8, б); кривошипно-кулісного механізму 1 (рис. 3.8, в) і т. д. Осьове переміщення розкочувальних циліндрів регулюється в межах 0...40 мм.