Методика тестування зволожувальних Розчинів
Показник pH ЗР впливає на гідрофільні влістивості та чистоту ПЕф, на стійкість ДЕф, емульгування розчину з фарбою і на швидкість висихання фарби на відбитку, а також на колометричні характеристики відбитків. Значення показника pH сучасних ЗР лежить у межах 3,5...9. Однак переважна більшість дослідників вважає, що оптимальне значення pH знаходиться в інтервалі 5...6,5.
Показник pH ЗР легко визначити за допомогою тесту, наприклад фірми «VARN PRODUCTS Со». У нас же широко застосовують лакмусові папірці.
Емульгування фарби — більш складний показник і визначається він як водопоглинання. Стабільна «поведінка» фарби у друкарському процесі спостерігається за умови водопоглинання 15...40 % (залежно від указаних вище факторів і параметрів впливу на витратні матеріали). При поглинанні вище 40 % фарба втрачає липкість. Виправити положення вдається лише за допомогою спеціальних паст.
Інша справа, якщо фарба зовсім не поглинає вологу. Така фарба зсовується на маточині валиків ФА машини. Повернути її до робочого стану можна лише за допомогою гідрофільної оліфи. Однак на практиці важливіше перевірити властивості фарби до початку друкування. Для перевірки взаємодії ЗР з фарбою можна скористатися рекомендаціями фірм-розробників контрольно-вимірювальних приладів, наприклад «Прюфбау».
В АТ «НИИПолиграфии» (Москва) відпрацьовано методику контролю, яка грунту ється не на визначенні відсотка води у фарбі, а на вивченні прямої емульсії фарби у ЗР. У колбу заливають 25 мл води або ЗР та 25 мл 1 %-го розчину фарби в толуолі. Колбу трясуть в апараті типу АВУ-бс протягом 5 хв зі швидкістю 130 поштовхів за хвилину. Суміш зливають у вимірювальний циліндр місткістю 50 мл. За секундоміром визначають час поділу фаз, який є критерієм оцінки. Методика дає змогу прогнозувати поведінку фарби в друкарському процесі й у разі потреби коригувати склад ЗР відповідно до властивостей фарби.