КОНТРОЛЬ ЯКОСТІ КОЛЬОРОВОГО ДРУКУ ТА КОНТРОЛЬНО-ВИМІРЮВАЛЬНІ ПРИЛАДИ
Важливим етапом друкарського процесу є виготовлення пробних багатокольорових відбитків, за якими можна визначити якість кольоро - подільних операцій та затвердити для друкування тиражу еталонні зразки. Протягом багатьох років кольоропробу здобували на спеціальних пробо-друкарських верстатах, умови виготовлення відбитків на яких (швидкість і тиск друку, нанесення фарби та зволоження) істотно відрізняються від умов друкування тиражу. Для уникнення цих недоліків останнім часом на спеціалізованих підприємствах кольорового друку застосовують дво - та чотирифарбові верстати з термостатуванням. Однак вони теж мають певні недоліки.
Широке використання знаходять методи здобуття кольоропроби без друкування, зокрема спеціальні цифрові системи дають змогу виготовляти кольоропробу на основі інформації, переданої з банку даних. При цьому сканована інформація переробляється в автоматизованій системі підготовки «інформації» або в комп’ютерно-видавничій системі, а потім, перш ніж виводити її на кольороподілювачі фотоформи, візуалізується на екрані відеогермінального пристрою (ВТП), причому в кольорах, близьких до тих, які будуть на відбитках тиражу, чи у вигляді кольоропроби на папері. Лише після коригування записуються фотоформи.
При цьому цифрові методи, на відміну від аналогових, дають змогу з більшою імовірністю відтворити умови майбутнього друкування тиражу: оптичну густиною фарбових шарів, тип ЗМ та його властивості.
Фірма «СпкШсІ» (Великобританія) розробила ВТП для попередньої оцінки результатів кольорокоригування, який працює в автоматичному режимі. Оскільки оператор на екрані ВТП може завчасно оцінити результати кольорокоригування та ретушування, процес виготовлення кольороподілених фотоформ став більш ефективним, підвищилася якість фотоформ. Робота в автономному режимі дає змогу проглядати наступний оригінал під час сканування попереднього. Тому стало можливим підвищити продуктивність кольорокоректора на 50. ..90%. Коли роботу на ВТП завершено, вся інформація заноситься на гнучкий диск, який потім уводиться в кольорокоректор і керує його роботою. Крім функцій попереднього перегляду, ВТП виконує роль пристрою для здобуття пробних зображень до передачі їх на головну консоль системи.
Фірма «Du Pont» розробила комплект «сухої» кольоропроби «Cromalin», в якому для виготовлення пробних відбитків використовуються не друкарські фарби, а сухі пігменти, що застосовуються в них. Пробний відбиток, виготовлений за цією технологією, наближається якісно до тиражного, оскільки при цьому точно враховуються спотворення растрової точки, які виникають під час копіювання та від розтискування при друкуванні. Вважається, що кольоропроба «Cromalin» більше відповідає тиражному відбитку, ніж відбиток, виготовлений на офсетному прободрукарському верстаті.
Більш досконалими є системи для передачі кольорових зображень замовникам, які територіальне віддалені від виконавця. Так, у Лондоні на репротехнічному підприємстві «Addplales» працює комплекс, що складається з передавального пристрою, відеоекранів, телефонів і приймального пристрою, встановленого в замовника. Передавальний пристрій приймає ілюстраційну інформацію з кольорового монітора і через телефонну мережу в оцифровонаму вигляді спрямовує у приймальний пристрій. Протягом двох хвилин зображення передається на екран замовника, після чого експерти оцінюють якість кольороподілу, а замовник його затверджує.
Якщо на друкарському відбитку кольори відтворюються чотирма фарбами (жовтою, пурпурною, блакитною і чорною), то на екрані вони формуються червоною, зеленою і синьою; тому для забезпечення відповідності кольоропроби на екрані друкарському відбитку перша система електронне трансформується в другу. Хоча цифрові системи кольоропроби перебувають на початковій стадії свого розвитку, деякі з них вже знайшли практичне застосування. Наприклад, систему фірми «Stork» (Голландія) створено на основі використання електрофотографії. Вона забезпечує відтворення лініатури растра до 70 см-1 з п’ятьма різними формами растрових елементів. Кожний колір можна здобута в 265 градаціях. Точність суміщення — 1 мкм. Роздільна здатність — від 40 до 100 см-1. Зображення за допомогою рідких тонерів може бути нанесене на паперову основу масою до 250 г/м2. Виготовлення кольоропроби займає 18... 28 хв.
Струминна прободрукарська система ІРІС 3024 призначена для виготовлення кольоропроби з цифрових масивів даних автоматизованої системи підготовки інформації. Вона забезпечує виведення у форматі до 842х 1189 мм. У системах термоперенесення фарби ступінь нагрівання термоголовки впливає на кількість фарби, що переноситься з полімерного носія на папір. Крім зазначених засобів здобуття відбитків, в цифровій кольоропробі використовують принципи сублімації, мікрокапсу - лювання, фотополімеризації та спеціального лазерного експонування.
Для оцінки якості кольорового друку створені значну кількість пристроїв і систем, призначених для визначення тих або інших параметрів зображення від тесг-об’єктів, шкал і електронних луп до електронних систем вимірювання кольору. Новітні розробки в галузі систем кольоро - пробного контролю, наприклад «Heidelberg СРС-23», дають змогу виз
Начити й коригувати спотворення за будь-якою з точок відбитка або по всьому його полю.
Більш докладно про кольоропробні системи та контрольно-вимірювальні прилади див. у навчальному посібнику «Офсетний друк», кн. 1 «Технологія та обладнання додрукарських процесів» (К.: УкрНДІСВД: ХаГар, 2000.—467 с.).