Формні циліндри
Ці циліндри, призначені для встановлення на них друкарських форм, мають спеціальні пристрої. Перш ніж установити форму на циліндр її, як правило, закріплюють в знімні планки. Передню та задню частини форми 6 затискують між планками 4 і 5 (рис. 5.29, а), а зворотний бік змазують тонким шаром машинного масла. Потім форму в планці 4 навішують одним боком на повзуни 1 і повертають циліндр доти, доки інший бік форми так само не навісять на другу систему повзунів з протилежного боку западини. Після цього гвинтами З регулюють натяг форми на циліндрі. Щоб планка до затягування форми не вислизнула з повзунів, її притримують підпружинені замки 2.
Рис. S.29. Схеми механізмів закріплення друкарської форми (а, б), переміщення ФЦ (в) та системи автоматичного встановлення форм «Autoplate» (г) й етапи роботи системи автоматизованого встановлення форми SPC фірми «Sakurei» (д) |
Точне положення форми відносно поверхні циліндра визначають приладжувальною лінійкою 10 (рис. 5.29, б), яка штифтами 11, що входять в отвори контрольних кілець 8, встановлюється точно на ФЦ.
За поділками лінійки та повзунка 9 встановлюють форму б. Для поперечного суміщення відпускають гвинти 3 і за допомогою гвинтів 7 переміщують форму вздовж твірної циліндра. Гвинтами 3 можна досягти її поздовжнього суміщення.
Для скорочення часу встановлення форми використовують штифтове суміщення. Планку 4, що відповідає передньому краю форми, разом із повзунами 1, які мають отвори під знімні штифти суміщення, встановлюють у западину циліндра і регулюють тільки при складанні вузла на заводі. Під час налагодження машини для друкування тиражу цю планку не зміщують, передню кромку форми з пробитими під штифти отворами підводять під планку 5, вставляють штифти крізь отвори форми в отвори повзунів і закріплюють планку 5 гвинтами до планки 4 та повзунів 1. Після цього закріплюють та затягують задню кромку форми гвинтами З і знімають штифти.
У багатофарбових машинах для суміщення відбитків необхідно зміщувати форму під час роботи машини. Для цього використовують пристрої (рис. 5.29, в), в яких за допомогою гвинтового механізму 12 здійснюється зміщення ФЦ з формою 6 уздовж твірної, тобто застосовується поперечне суміщення. Гвинтовою парою здійснюється осьове зміщення косозубчастого колеса 14, яке зв’язане ковзною шпонкою з валом і дістає обертання від косозубчастого колеса 13. Внаслідок цього відбувається зміщення колеса 14 і циліндра б по колу на дугу
У = *tgp,
Де х — осьове зміщення колеса 14, а р — кут нахилу його зуба.
З урахуванням тенденції автоматизації допоміжних операцій при обслуговуванні АРМ рядом фірм розроблено уніфіковану систему «Autoplate», призначену для автоматичного встановлення друкарської форми та вилучення її після відпрацювання.
Ця система працює в автоматичному режимі, що забезпечує чітке позиціювання ФЦ 2 (рис. 5.29, г) з передніми затисними планками 1 у момент введення форми 3. Керування передньою 1 і задньою 4 затискними планками здійснюється за допомогою пневматики відповідно до програми встановлення форми. Після фіксування переднього краю відносно базової передньої планки форма в процесі розвороту циліндра переходить на його поверхню. Ролик 5 забезпечує щільне прилягання форми до циліндра, після чого її задня кромка б закріплюється в планках 4, за допомогою яких здійснюється її натяг.
На рис. VIII (див. кольорову вклейку) показано встановлення форми для системи «Autoplate», а на рис. 5.29, д — етапи роботи системи автоматизованого встановлення форм SPC фірми «Sakurai».