ДОПОМІЖНЕ ОБЛАДНАННЯ ТА КОНТРОЛЬ ЯКОСТІ ГОТОВОЇ ПРОДУКЦІЇ . ПРИСТРОЇ’ДЛЯ АКЛІМАТИЗАЦІЇ ПАПЕРУ
Якщо папір знаходиться в середовищі з відносно високою вологістю, то внаслідок гігроскопічності та високої адсорбційної здатності до вологи він зволожується. При висиханні паперу в середовищі сухого повітря відновлюються міцні зв’язки між волокнами в нових контактних точках. Абсолютно сухий папір через крихкість пересушених волокон має порівняно невисокі показники механічної міцності. З підвищенням вологості волокна набувають гнучкості, міцність паперу за його основними показниками при цьому підвищується. Ця залежність справедлива до якогось оптимального значення вологості, перевищення якого негативно впливає на показники механічної міцності паперу через послаблення міжволоконних зв’язків.
При сталій температурі навколишнього повітря температура паперу дорівнює температурі повітря, і вологість паперу завдяки його гігроскопічності приходить у відповідність з вологістю навколишнього повітря. Ця рівновага вмісту вологи в папері однакова в усьому його об’ємі й не змінюється, доки папір перебуває в даних атмосферних умовах.
Акліматизація паперу — це процес досить тривалого витримування його в атмосфері приміщення, в якому передбачається використання паперу для друкування або іншої мети. Акліматизація паперу може бути також здійснена обдуванням його повітрям цеху.
Акліматизація друкарського цеху, (тобто кондиціювання атмосфери підтримуванням в ньому сталих відносної вологості та температури) сприяє зменшенню браку через деформацію паперу і несуміщення фарб. Проте найліпші умови використання паперу для друкування ті, за яких здійснюється акліматизація друкарського цеху з одночасним кондиціюванням аркушевого та рулонного паперу в установках різного типу.
Найпростіший спосіб акліматизації — витримування паперу деякий час у приміщенні друкарського цеху в розпакованих кіпах, але це потребує значного часу (сім—десять діб залежно від сорту паперу, його температури, вологості тощо). Для прискорення процесу акліматизації в друкарських цехах виготовляють спеціальні вішала, на які підвішують і витримують папір до чотирьох діб. На великих поліграфічних підприємствах застосовують спеціальні пристрої та установки, які дають змогу скоротити час на підготовку паперу до друкування до кількох годин.
Для акліматизації паперу широко використовують спеціальні ланцюгові конвеєри (рис. 12.1, а). Вони зручні, оскільки не займають корисної площі в друкарських цехах і не потребують спеціальних камер та вентиляційних установок. Конвеєри підвішують під стелю друкарського цеху по всій його довжині. Це дві паралельні замкнені лінії ланцюгів І, прикріплені до стелі цеху на висоті 3,5...4 м від підлоги несучими роликами 2, що переміщаються по напрямних рейках 3. На одній з ділянок конвеєр опускається до висоти майже 2 м для підвішування та знімання паперу. Завантаження і розвантаження паперу здійснюються під час роботи конвеєра або після його зупину, швидкість руху конвеєра — 15...25 см/ хв. Довжина конвеєра може бути різной, але зручною для його завантаження, з максимальним використанням довжини цеху. Бажано, щоб папір, підвішений в захоплювачі конвеєра при малій швидкості його руху, повертався до місця його знімання через 3...4 год. Найчастіше конвеєр рухається тільки при його завантаженні та зніманні пачок паперу.
У конвеєрах каретки з підвісками для паперу весь час зв’язані з тяговим елементом (ланцюгом) і рухаються по одній і тій самій трасі підвісних шляхів. Тяговим елементом конвеєрів може бути ланцюг. Найбільш простими й зручними є розбірні ланцюги. У них кут повороту внутрішньої ланки в площині осі шарніра досягає 8... 12° в кожний бік, що дає змогу зменшити радіуси перетинів до 1,4...4 м.
ГІідвіснийшлях виготовляють із стального прокату—двотавра, труб, штаб тощо. Його прикріплюють до перекриття або встановлюють на спеціальних колонах чи кронштейнах.
Стопи паперу розміщують на підвісках, які кріпляться до кареток. Конструкція підвісок визначається форматом паперу, а також способом його завантаження та розвантаження. Нарис. 12.1, б показано конструкцію підвіски для стопи паперу.
Крок підвіски а визначається заданою продуктивністю (кг/год) та швидкістю конвеєра и, (м/с):
3600утп
А =
Де т — маса вантажу, кг.
Завантаження та розвантаження підвісок конвеєра можуть здійснюватися вручну або автоматично. Ручні завантаження та розвантаження використовуються при неоднакових форматах тиражного паперу.
Рис. 12.1. Ланцюговий конвеєр для акліматизації паперу (а) та конструкція підвіски для Стопи паперу (б) |
Хід 35