Дія поверхнево-активних речовин
Рис. 3.18. Схема дії ПАР (ДЕф депресуються і частково втрачають гідрофобні властивості): 1 — молекули ПАР; 2 — поверхня ЗР; З — плівка ЗР; 4 — ПЕ^; 5 — ДЕф, покриті друкарською фарбою; 6 — гідрофобна частина молекули; 7 — гідрофільна Частина молекули |
13 Р |
Поверхнево-активні речовини використовують для зменшення поверхневого натягу ЗР. Надмірне зменшення поверхневого натягу ЗР
Може призвести до затінення. Тільки оптимальне використання ПАР дає змогу досягти рівномірного змочування форми при більш тонких плівках ЗР.
Молекули ПАР, які можна уявити як стриженьки, складаються з водосприймальних (гідрофільних) і водовідштовхувальних (гідрофобних) частин (рис. 3.18). Якщо молекули ПАР потрапляють у «внутрішню частину» ЗР, то вони переміщуються між молекулами води хаотично доти, доки не повернуться гідрофільною частиною до її поверхні і водовідштовхувальною гідрофобною частиною до поверхні ЗР.
При неправильному використанні ПАР може виникати емульгування фарби, що значно зменшує швидкість її висихання; при цьому зростає вірогідність відмарювання відбитка на приймальному столі.
Поверхнево-активна речовина у вигляді мильного порошку може також використовуватися для очищення зволожувальних валиків. Слід мати на увазі, що зволожувальні валики, очищені мильним порошком і погано промиті, спричиняють затінення. Тому при змиванні зволожувальних валиків розчином мильного порошку їх слід добре промивати, щоб залишки цього розчину не діяли як ПАР у процесі друкування.