Ярий ячмінь
Біологічні особливості. Мінімальна температура проростання насіння 1—2 °С, оптимальна 15—20 °С. Сходи витримують приморозки 3—4 °С, а іноді й до 6 °С. Порівняно з іншими ярими зерновими ячмінь відзначається посухостійкістю і більш продуктивною витратою вологи на створення одиниці органічної речовини. Транспіраційний коефіцієнт 403. Тривалість вегетаційного періоду залежить від сорту і умов вирощування, й становить 85—110 днів.
Сходи з’являються на 5—7-й день після сівби, а через 2—3 тижні утворюються пагони кущіння, ще через 3—4 дні — вузлові корені. Кущіння припиняється, коли рослини виходять у трубку. Повне виколошування настає через 46—48 днів після з’явлення сходів.
В ячменю розрізняють три фази стиглості зерна — молочну, воскову й тверду. Молочна настає через 12—15 днів після запліднення квітки, зерно в цей час має зелений колір, вміст його — молокоподібна рідина, а вологість становить 40—50 %. Зерно у восковій стиглості — жовтого кольору, воскоподібне, вологість його знижується до 30—25 %. Період від молочної до воскової стиглості триває 8—12 днів. З середини і до кінця фази воскової стиглості, коли майже закінчується приріст маси зернини в колоску, ячмінь рекомендується збирати двофазним способом. У фазі твердої стиглості вологість зерна 14—16 %, це кращий час для збирання врожаю однофазним способом..
Місце в сівозміні. В Степу ячмінь розміщують після озимої пшениці, гороху і просапних культур (кукурудза, баштанні), в Лісостепу і на Поліссі — переважно після цукрових буряків, картоплі, кукурудзи на силос і зерно, а також зернобобових, під які в достатній кількості вносили органічні й мінеральні добрива.
Обробіток грунту. Основний обробіток грунту після стерньових попередників складається з лущення стерні та зяблевої оранки, яку провадять в кінці вересня — на початку жовтня.
У Степу на незасолених грунтах після кукурудзи доцільно застосовувати плоскорізний обробіток. Глибина його залежить від конкретних грунтово-кліматичних умов і коливається від 20—22 до 25—27 см.
Навесні в усіх зонах республіки грунт розпушують і вирівнюють поверхню. Для цього використовують шлейфи, культиватори з стрілчастими або пружинними робочими органами, борони, а при необхідності й котки.
Удобрення. Ячмінь добре використовує післядію гною й мінеральних добрив. Тому систему удобрення слід планувати так, щоб у сівозміні його розміщувати на полях, де під попередні культури були внесені добрива. Норми їх наведено у розділі «Удобрення культур у сівозмінах» (с. 96).
Сівба. Насіння повинно бути чистим, мати високу схожість та енергію проростання. За 10—15 днів до сівби його протруюють (напівсухий спосіб) гранозаном (1 кг/т). Цю дозу розчиняють у 25 л води.
Сівбу провадять у найранніші строки, коли дозволяє стан грунту. При запізненні з сівбою на тиждень урожай зерна знижується залежно від погодних умов року на 6—11 ц/га.
У південному Степу висівають 3,5—4 млн./га, в центральному й північному— 4—4,5, в Лісостепу'—4,5—5 і на Поліссі — 4,5—5,5 млн./га схожих насінин. ІТа добре окультурених грунтах та при внесенні високих норм добрив під попередник або оптимальних безпосередньо під ячмінь норму висіву дещо зменшують. На неудобреному фоні норму висіву сортів, які мають невисоку енергію кущіння, а також при несприятливих умовах збільшують на 15—20 % порівняно з рекомендованою.
Спосіб сівби звичайний рядковий. На вологих грунтах глибина загортання насіння становить 5—6, а на легких грунтах та при посушливій весні на чорноземах — 6—8 см.
Догляд за посівами. При недостачі вологи в грунті поле після сівби коткують, що поліпшує умови проростання насіння, сприяє з’явленню дружних і повних сходів. Цей захід особливо ефективний у південних районах. У роки з надмірним зволоженням коткування проводити не слід. Після дощів, щоб запобігти утворенню грунтової кірки, грунт обробляють ротаційними мотиками. Для боротьби з бур’янами застосовують гербіциди (див. розділ «Боротьба з бур’янами», с. 534).
Збирання врожаю. При двофазному способі збирання ячмінь треба скошувати у валки в середині й не пізніше як у кінці воскової стиглості зерна, коли пожовтіє більше як 80 % колосся. При настанні повної стиглості зерна зостосовують однофазний спосіб.