Cправочник агронома

Яра пшениця

Біологічні особливості. Насіння починає проростати при температурі грунту 1—2 °С. Сходи переносять приморозки до 10 °С. Оптимальна тем-, пература розвитку й росту 16—22 °С. Вибагливість до вологи підвищена; Транспіраційний коефіцієнт м’якої пшениці 415, твердої — 406./Найбіль­ше знижується врож-ай при нестачі вологи в період виходу в трубку — колосіння. Яра пшениця порівняно з озимою має менш розвинуту корене­ву систему і значно меншу здатність до кущіння. Тривалість вегетацій­ного періоду в сортів м’якої пшениці 85—105, твердої—110—120 днів.

Найкраще родить на родючих і чистих від бур’янів чорноземах і каштанових грунтах.

Місце в сівозміні. У Степу яру пшеницю розміщують після парової озимої пшениці, баштанних культур, кукурудзи на силос, гороху, в Лі­состепу — після картоплі, кукурудзи на силос і зерно, озимої пшениці, цукрових буряків; на Поліссі — після картоплі, кукурудзи, зернобобових,, озимої пшениці, яку вирощували по пару, пласта багаторічних трав і ко­ренеплодів.

Обробіток грунту висвітлено в розділі «Обробіток грунту» (с. 48).

Удобрення. Яра пшениця характеризується підвищеними вимогами до поживних речовин. Вона погано росте на кислих грунтах, тому важли­вою умовою високої ефективності мінеральних добрив є вапнування грун­тів. У більшості зон республіки оптимальна норма добрив — N45-60P60K45-90. В кожному господарстві норми їх уточнюють залежно від типу грунту, попередників, сортових особливостей тощо. Добрива вносять восени під зяблеву оранку. На легких за механічним складом грунтах Полісся азотні добрива краще давати навесні під передпосівну культивацію.

Сівба. Насіння за 2—3 тижні до сівби обробляють ТМТД (1,2—

1,6 кг/т). Сіють у перші дні весняних польових робіт. Запізнення з сів­бою на один день призводить до зниження врожаю зерна на 0,5—1 ц/га. Норма висіву насіння в Степу—4—4,5 млн./га, в Лісостепу — 4,5—5, на Поліссі та в західних областях республіки —5—6 млн./га схожих насі­нин. Способи сівби—звичайний рядковий та вузькорядний. Глибина за­гортання насіння на важких грунтах 3—4, легких — 5—6 см. При не­достатній вологості верхнього шару грунту глибину загортання збільшу­ють на 1—3 см.

Догляд за посівами полягає у руйнуванні грунтової кірки. Для цього поле обробляють легкими боронами або ротаційними мотиками. В райо­нах достатнього зволоження посіви підживлюють азотними добривами з розрахунку ЗО—40 кг/га поживної речовини.

Збирання врожаю. У зв’язку з тим, що сухі речовини у зерні сортів твердої пшениці нагромаджуються повільніше, ніж у зерні м’якої, уро­жай починають збирати не раніше середини воскової стиглості, застосо­вуючи двофазний спосіб.

Cправочник агронома

Додатки

І. Коефіцієнти переведення побічної та супутньої продукції в основну (по зернових, технічних, кормових культурах і травах — одиниці маси, по плодово-ягідних культурах і винограду — 1000 шт. садивного матеріалу по …

Техніка безпеки

У господарствах за організацію і стан охорони праці відповідають керівники (в колгоспі—голова, в радгоспі—директор). Головні спеціа­лісти господарства відповідають за охорону праці й техніку безпеки окре­мо по галузях: головний агроном — …

Зберігання сільськогосподарської техніки

Трактори, комбайни та іншу сільськогосподарську техніку зберігають здебільшого на відкритих майданчиках з твердим покриттям. У передо­вих господарствах складну техніку (трактори, комбайни) зберігають у закритих приміщеннях. Майданчики для зберігання техніки обладну­ють …

Как с нами связаться:

Украина:
г.Александрия
тел./факс +38 05235  77193 Бухгалтерия
+38 050 512 11 94 — гл. инженер-менеджер (продажи всего оборудования)

+38 050 457 13 30 — Рашид - продажи новинок
e-mail: msd@msd.com.ua
Схема проезда к производственному офису:
Схема проезда к МСД

Партнеры МСД

Контакты для заказов шлакоблочного оборудования:

+38 096 992 9559 Инна (вайбер, вацап, телеграм)
Эл. почта: inna@msd.com.ua

За услуги или товары возможен прием платежей Онпай: Платежи ОнПай