Яра пшениця
Біологічні особливості. Насіння починає проростати при температурі грунту 1—2 °С. Сходи переносять приморозки до 10 °С. Оптимальна тем-, пература розвитку й росту 16—22 °С. Вибагливість до вологи підвищена; Транспіраційний коефіцієнт м’якої пшениці 415, твердої — 406./Найбільше знижується врож-ай при нестачі вологи в період виходу в трубку — колосіння. Яра пшениця порівняно з озимою має менш розвинуту кореневу систему і значно меншу здатність до кущіння. Тривалість вегетаційного періоду в сортів м’якої пшениці 85—105, твердої—110—120 днів.
Найкраще родить на родючих і чистих від бур’янів чорноземах і каштанових грунтах.
Місце в сівозміні. У Степу яру пшеницю розміщують після парової озимої пшениці, баштанних культур, кукурудзи на силос, гороху, в Лісостепу — після картоплі, кукурудзи на силос і зерно, озимої пшениці, цукрових буряків; на Поліссі — після картоплі, кукурудзи, зернобобових,, озимої пшениці, яку вирощували по пару, пласта багаторічних трав і коренеплодів.
Обробіток грунту висвітлено в розділі «Обробіток грунту» (с. 48).
Удобрення. Яра пшениця характеризується підвищеними вимогами до поживних речовин. Вона погано росте на кислих грунтах, тому важливою умовою високої ефективності мінеральних добрив є вапнування грунтів. У більшості зон республіки оптимальна норма добрив — N45-60P60K45-90. В кожному господарстві норми їх уточнюють залежно від типу грунту, попередників, сортових особливостей тощо. Добрива вносять восени під зяблеву оранку. На легких за механічним складом грунтах Полісся азотні добрива краще давати навесні під передпосівну культивацію.
Сівба. Насіння за 2—3 тижні до сівби обробляють ТМТД (1,2—
1,6 кг/т). Сіють у перші дні весняних польових робіт. Запізнення з сівбою на один день призводить до зниження врожаю зерна на 0,5—1 ц/га. Норма висіву насіння в Степу—4—4,5 млн./га, в Лісостепу — 4,5—5, на Поліссі та в західних областях республіки —5—6 млн./га схожих насінин. Способи сівби—звичайний рядковий та вузькорядний. Глибина загортання насіння на важких грунтах 3—4, легких — 5—6 см. При недостатній вологості верхнього шару грунту глибину загортання збільшують на 1—3 см.
Догляд за посівами полягає у руйнуванні грунтової кірки. Для цього поле обробляють легкими боронами або ротаційними мотиками. В районах достатнього зволоження посіви підживлюють азотними добривами з розрахунку ЗО—40 кг/га поживної речовини.
Збирання врожаю. У зв’язку з тим, що сухі речовини у зерні сортів твердої пшениці нагромаджуються повільніше, ніж у зерні м’якої, урожай починають збирати не раніше середини воскової стиглості, застосовуючи двофазний спосіб.