Система насінництва на промисловій основі
З метою прискореного розмноження і впровадження у виробництво нових високопродуктивних сортів зернових, олійних культур і трав, повного забезпечення колгоспів, радгоспів та інших державних підприємств високоякісним сортовим насінням, а також виконання плану заготівель насіння в державні ресурси в Українській РСР розроблена і прийнята нова система насінництва, згідно з якою в кожному районі створена мережа спеціалізованих насінницьких господарств.
Для керування насінництвом зернових, олійних культур і трав, а також спеціалізованими насінницькими господарствами при Міністерстві сільського господарства УРСР створено республіканське виробниче сор- тонасішшцькс об’єднання (Сортпасіппром УРСР), а при обласних управліннях сільського господарства — обласні виробничі сортонасінницькі об’єднання (Облсортнасінпроми).
Встановлений такий порядок виробництва насіння і забезпечення ним колгоспів і радгоспів:
науково-дослідні установи — оригінатори нових сортів — забезпечують вихідним насінним матеріалом районованих і перспективних сортів зернових (крім кукурудзи та сорго), олійних культур і трав дослідні та елітно-насінницькі господарства науково-дослідних установ, а також учбово-дослідні господарства сільськогосподарських вузів і технікумів, які вирощують насіння еліти і першої репродукції і забезпечують ним у повній потребі насінницькі колгоспи й радгоспи;
насінницькі господарства розмножують одержане насіння в розмірах, необхідних для забезпечення потреби в них насінницьких бригад, які вирощують відповідно насіння II і III репродукцій в обсязі повного забезпечення потреби в них кожного господарства.
Така система насінництва дає можливість колгоспам і радгоспам провадити сівбу насінням зернових і зернобобових, як правило, не нижче IV репродукції.
Спеціалізованим насінницьким господарствам щороку встановлюють плани реалізації сортового насіння зернових, олійних культур і трав у обсязі потреби в них колгоспів, радгоспів і інших господарств.
Між спеціалізованими насінницькими господарствами, колгоспами, радгоспами та іншими державними сільськогосподарськими підприємствами укладаються договори купівлі-продажу, якими визначаються строки та обсяги продажу насіння за культурами, сортами і репродукціями, умови доставки насіння, а також взаємні обов’язки і відповідальність сторін. Договори реєструють в районному управлінні сільського господарства і райзаготінспєкції.