Шпалерні пристрої
Шпалера служить для закріплення виноградного куща і окремих його елементів. Складається з шпалерних опор, пристосувань для розвантаження кінцевих опор та шпалерного дроту. Шпалерні опори виготовляють із залізобетонних або дерев’яних стовпів, просочених антисептиками.
Залізобетонні стовпи випускають двох типів: ЖС-2,2 і ЖС-2,4 довжиною 2,2 і 2,4 м відповідно.
Короткі стовпи використовують на укривних виноградниках та для слабкорослих кущів, довгі — у високоштамбових насадженнях, для сильнорослих кущів і особливо часто в умовах зрошення.
Встановлюють стовпи по осі ряду з допустимим відхиленням від неї не більше 5 см, нахил стовпів у бік міжрядь до 2°.
163. Потреба у матеріалах для встановлення шпалери на і га виноградника
|
Стовпи залежно від їхньої довжини встановлюють на глибину 0,5—■ 0,7 м так, щоб висота їх над поверхнею грунту за всіх випадків не перевищувала 1,8 м для вільного проходження тракторів, виноградозбиральних комбайнів тощо.
Крайні опори закріплюють за допомогою якірних пристроїв або жорстких підпірок.
Відстань між стовпами в ряду має становити 6—10 м залежно від системи формування та сили росту кущів.
Останнім часом на виноградниках широко застосовують дерев’яні стовпи. Щоб збільшити їх довговічність, деревину, яка використовується з цією метою (бруски діаметром 20—16 см), добре просушують, обте - сують до лубу та просочують антисептичними і гідрофобними речовинами. Оброблені таким чином стовпи служать 15—20 років.
На безштамбових виноградниках натягують 3—4 ряди дроту. Перший ряд на висоті 35—40 см від поверхні грунту, решту через 40—50 см.
Особливо велике значення має своєчасне і правильне встановлення шпалери при культурі винограду на високих штамбах, адже за таких умов вся маса крони кущів припадає на опору. Шпалеру на високоштамбових насадженнях та кілки біля кожного куща встановлюють наприкінці першого — на початку другого року життя рослини. Кілки виготовляють з дерев’яних жердин діаметром 4—6 см або із стальних прутів діаметром 8—12 мм. Висота кілків—125 см від поверхні грунту. Для більшої стійкості верхню частину кілків прикріплюють до шпалерного дроту.
Особливістю встановлення шпалери на високоштамбових виноградниках є зменшення відстані між проміжними стовпами до 5—7 м.
Кількість ярусів дроту і їхнє розміщення залежать від висоти штамбу, способів формування кущів, обрізування та ін. При формуванні кущів висотою 120 см з вільним звисанням пагонів перший ярус з двох паралельних дротів, розміщених по обидва боки стовпів, або одного дроту діаметром 4—5 мм натягують на висоті 120 см і до нього підв’язують плечі кордона. Другий ярус (також подвійний) закріплюють на 25—ЗО см вище першого і використовують для підв’язування плодових лоз. При двоярусному розташуванні дроту зелені пагони не підв’язуються, а вільно звисають. Для полегшення комбайнового збирання винограду доцільно натягувати третій ярус з двох паралельних дротів на відстані ЗО— 35 см від другого. Діаметр дротів (крім першого ярусу) — 2—2,5 мм.
Норми витрат основних матеріалів для встановлення шпалери залежно від способів формування наведені в таблиці 163.