Шкідники і хвороби зернобобових культур
Росткова муха. Личинки пошкоджують проростаюче насіння і сходи гороху, бобів, люпину та інших культур, проникають всередину стебел молодих рослин, а іноді і в сім’ядольні листочки, живлячись їхнім вмістом. Пошкоджені рослини загнивають і гинуть.
Бульбочкові довгоносики. Найбільш поширені смугастий і щетинистий довгоносики, які пошкоджують горох, вику, сочевицю, люпин та інші бобові культури, особливо в лісостеповій і перехідній до Степу зонах. На Поліссі люпин і сераделу пошкоджує люпиновий довгоносик. Жуки об’їдають листя сходів. Личинки проникають у бульбочки на корінцях бобових і живляться їхнім вмістом, внаслідок чого порушується процес азотфіксації.
Попелиці. Зернобобовим культурам завдають шкоди попелиці кількох видів. З них найбільше поширені горохова, люцернова і бобова. Мають здатність швидко розмножуватись, заселяють листя і стебла рослин, висмоктують з них соки. У пошкоджених рослин скручується листя, викривляються стебла, дуже уповільнюється ріст, не утворюються плоди. До того ж попелиці є перенощиками вірусних хвороб рослин.
Гороховий зерноїд. Найбільшої шкоди завдає в правобережному Лісостепу. Самка відкладає яйця на поверхню зелених бобів гороху. Личинка зразу після виплодження прогризає стінку боба, вгризається в насінину і живиться її вмістом.
Горохові плодожерки. Шкоди завдають в основному два види — темнувата і гребінчаста плодожерки. Найбільш поширені в лісостеповій зоні. З початку утворення бобів самки відкладають яйця на листки і різні частини рослини. Гусениці, які виходять з яєць, знаходять боби, прогризають в стулках отвори, проникають всередину і живляться зерном. Одна гусениця пошкоджує дві-три зернини.
Бобова (акацієва) вогнівка. Найбільшої шкоди завдає зернобобовим культурам в степовій зоні і південних районах Лісостепу. Масовий літ метеликів і відкладання яєць збігаються з часом цвітіння та утворення бобів иа жовтій акації і озимій виці. Гусениця прогризає отвір у стінці бобу і проникає до насіння. Може переходити з одного пошкодженого бобу в інший і знищити насіння в кількох бобах.
Коренева гниль. Грибна хвороба, уражує сходи і дорослі рослини. Проростки буріють і гинуть часто до виходу на поверхню грунту. У сходів загнивають корінці, коренева шийка. В доросліших рослин спостерігається почорніння і відмирання кореневої системи, листки жовтіють, відстають у рості й часто гинуть. Кореневі гнилі спричиняють зрідження посівів зернобобових культур і зниження урожаю.
Фузаріозне в’янення. Грибна хвороба. Проявляється протягом усього періоду вегетації. Уражуються різні зернобобові культури, але найбільше люпин. Рослини в’януть, листя засихає і осипається або повисає на черешках. На стеблах з’являються бурі смуги, на яких виступає бурий наліт спороношення гриба. Рослини в’януть, внаслідок чого на посіві утворюються «плішини». На заражених грунтах спостерігається масове випадання рослин.
Аскохітоз. Грибна хвороба. Уражуються різні зернобобові культури, але найбільше горох і нут. На уражених листках, стеблах, бобах і зернах з’являються плями. На стеблах і бобах плями часто заглиблені у тканину і оточені каймою. Уражені зерна втрачають схожість або з них виростають хворі ростки, які з часом гинуть. Це призводить до зрідження посівів.
Цератофороз, або бура п л я м и с т і с т ь. Грибна хвороба, уражує люпин. На листках, стеблах і бобах утворюються розпливчасті темно - бурі плями. Уражене листя засихає і осипається. Через стулки збудник проникає в біб і уражує насіння.
Рис. 20. Аскохітоз гороху:
1—2— уражені листки; 3—5 — уражені боби і зернівки.
Сіра гниль. Грибна хвороба. Уражує стебла та боби усіх зернобобових культур. У місцях прояву уражень спочатку з’являються мокрі гнильні плями, а потім па них розвивається сірий пухнастий наліт.
Іржа. Зернобобові культури уражуються одним або кількома видами іржастих грибів. Характерною ознакою іржі є з’явлення на листках, стеблах і бобах порошистих іржавих пустул із спорами гриба. Ураження рослин у ранні фази розвитку призводить до різкого зниження урожаю.
Борошниста роса. Кожну із зернобобових культур уражує спеціалізована форма гриба — збудника борошнистої роси. Найбільше уражується люпин. Ознакою хвороби є білий борошнистий наліт на листках.
Бактеріоз. Поширеною формою бактеріозу багатьох бобових культур є бактеріальна плямистість. Плями різної форми з’являються на листках, стеблах, бобах і насінні. Листки відмирають та передчасно опадають, утворюється менша кількість бобів. Насіння з уражених рослин дрібне, щупле, з поганою схожістю.
Вірусна мозаїка. Одна з найбільш поширених вірусних хвороб бобових культур. Спільною ознакою є мозаїчне забарвлення листя (чергування зелених і світлих плям). Листки стають зморшкуватими, рослини пригнічуються, осипаються квітки. Урожайність різко знижується.
Система заходів боротьби з шкідниками і хворобами зернобобових культур наведена в таблиці 252.