Cправочник агронома

Шкідники і хвороби багаторічних бобових трав

Шкідники

Жовтий люцерновий насіннєїд — тихіус. Поширений у степовій і част­ково лісостеповій зонах. Жуки пошкоджують листки люцерни, виїдаючи на них довгасті смужки, вигризають ямки в стеблах і бруньках, пошкод­жують бутони і квітки. Сильно пошкоджені листки і бутони жовтіють і опадають. Самка відкладає яйця усередину бобу. Личинка живиться вмістом молодого насіння, за період розвитку знищує 2—4 насінини.

Конюшинові насіннєїди — апіони. Жуки протягом літа живляться лис­точками конюшини, виїдаючи в них невеликі, переважно круглі дірочки. З початком бутонізації самки відкладають яйця в бічні бруньки й за­чатки суцвіття. Личинки пошкоджують квітки, зав’язі та молоде насіння конюшини.

Листковий люцерновий довгоносик — фігономус. Поширений переваж­но в лісостеповій і степовій зонах. Жуки живляться листочками люцер­ни, об’їдаючи їх з країв, а потім і м’якими тканинами стебла, в яких вигризають ямки. Личинки пошкоджують бруньки, листочки, бутони і суцвіття.

При плануванні роз - Розміщення зернобобових культур у сіво - міщення культур у зміні з обов'язковим чергуванням їх і по - сівозміні і весною верненням на попереднє місце через 4— під час сівби 5 років (не раніше)

Спеціалізовані шкідники. Хворо­би — фузаріоз, аско - хітоз і ін.

В полях сівозмін, де спостерігалось знач­не ураження люпину фузаріозом, висіва­ти цю культуру раз у 8—10 років, а там, де спостерігалось масове ураження рос­лин, припинити вирощування люпину до повного оздоровлення грунту

Бульбочкові довго­носики, люпиновий довгоносик, попели­ці. Іржа, борошнис­та роса, цератофо - роз, фузаріоз, аско - хітоз і ін. Фузаріози гороху і люпину, аскохітоз гороху, вики, ан - тракноз гороху і ви­ки і і II.

На заражених фузаріозом площах виро­щувати зернові колосові культури, куку­рудзу, картоплю, а також вносити орга­нічні добрива, що сприяє розвитку в грун­ті корисних мікробів-антагоністів. Вирощу­вати фузаріозостійкі сорти

Розміщення насінних посівів зернобобових культур па відстані не менше 1 км від посівів бобових культур попередньою ро­ку, а також від багаторічних трав, горо­дів, необроблюваних земель

З осені або весною Внесення під зернобобові культури фос-

перед сівбою

форно-калійних добрив, збагачених мікро­елементами

Протруювання насіння препаратами: ТМТД, 80 %-ним з. п. (2,5—4 кг/т насін­ня гороху, вики, кормових бобів, люпину); фентіурамом, 65 %-ним з. п. (4—6 кг/т на­сіння гороху і кормових бобів, 3—4 кг/т люпину і вики); тигамом, 70 %-ним з. п. (4—6 кг/т насіння гороху, кормових бо­бів і 3—4 кг/т для обробки насіння лю­пину, вики)

Кращі результати дає завчасне протрую­вання (за 3—6 місяців до сівби) із зволо­женням. При цьому норми витрат препара­тів менші. Якщо протруювання провадять весною, а також при високій зараженості на­сіння, особливо гороху аскохітозом, препа­рати застосовують у більших нормах Сівба в оптимально ранні строки

Росткова муха, бульбочкові довго­носики, горохова по­пелиця

Бульбочкові довго­носики

Весною

Весною, після з’яв­лення сходів

В період вегетації

Гусениці листогри - зучих совок, лучний метелик

Обприскування посівів одним з таких пре­паратів; хлорофосом, 80 %-ним з. п. (1—

1,5 кг/га) або поліхлоркамфеном 50 %-ним (1,6 кг/га). Обприскують крайові смуги, в першу чергу з боку багаторічних трав Обприскування посівів хлорофосом, 80 %- ним з. п. (1,5—2 кг/га) або метафосом, 20 %-мин к. е. (1 кг/га)

Обприскування посівів 1%-ною бордоською Аскохітоз, аитрак - рідиною поз, цератофороз і

Шкідники і хвороби багаторічних бобових трав

В період утворення бутонів у рослин гороху але не пізні­ше початку цвітін­ня і вдруге — через 7—8 днів після

першої обробки

Обприскування посівів гамма-ізомером Горохова зернівка ГХЦГ, 50 %-ним з. п. (0,5 кг/га), метафо­сом, 20 %-ним к. е. (1 кг/га) або хлорофо­сом, 80 %-ним з. п. (1—1,2 кг/га). Під час другої обробки норму витрати препарату зменшують на 40—50 %. В тому разі, ко­ли пошкодження зерен гороху в минуло­му році становило не більше 0,5 %, на значних площах можна обмежитись оброб­кою крайових смуг

Обприскування посівів метафосом, 20 %- Горохова й інші ви­ним к. е. (1 кг/га), фосфамідом, 40 %-ним ди попелиць к. е. (0,75—1 кг/га) чи карбофосом 30%-ним к. е. (1—1,2 кг/га)

В період вегетації при з’явленні кри­латих самок попе­лиць і утворенні не­великих колоній. На кормових бобах тільки до цвітіння В період вегетації при з’явленні хво­роб

Серпень—вере-

ін.

Своєчасне збирання та обмолочування на - Збудники хвороб

сіння, зачистка поля від післязбиральних

решток

SHAPE * MERGEFORMAT

Шкідники і хвороби багаторічних бобових трав

Люцернова і конюшинова товстоніжки, або б р у х о ф а г у с и. Самки проколюють оболонку бобу люцерни або насінні покриви в головках конюшини і відкладають яйця на недостиглі насінини, а личинки, які виплоджуються з яєць, виїдають їх вміст.

Люцерновий квітковий комарик. Самки відкладають яйця усередину бутонів. Личинки (в одному бутоні їх буває до 20 і більше) живляться внутрішніми частинами бутонів та зав’яззю, яка потовщується внаслідок пошкодження бутона. Пошкоджені бутони набувають конічної форми і блакитного або бузкового забарвлення.

Люцернова совка. Літ метеликів спостерігається в кінці травня. Сам­ки відкладають яйця на багаторічні бобові трави, вику, люпин і інші бобові рослини. Гусениці живуть на посівах протягом усього літа і осені, де пошкоджують листя, квітки і зелені боби багаторічних бобових трав і однорічних бобових культур.

Хвороби

Багаторічні бобові трави уражуються багатьма хворобами, які є при­чиною зрідження сходів, передчасного усихання та опадання листя, а іноді і загибелі дорослих рослин. Найбільше уражуються насінні посіви, де внаслідок багаторічного використання створюються сприятливі умови для нагромадження збудників хвороб.

Кореневі гнилі. Спричинює хворобу комплекс грибів і фітопатогенних бактерій. Уражуються підземні частини проростків і корінці, які внаслі­док цього буріють, стоншуються, перегнивають. Рослини в’януть, виляга­ють і засихають.

253. Основні заходи боротьби з шкідниками і хворобами насінників багаторічних бобових трав

Зимою, при плану - Розміщення нових посівів багаторічних ванні розміщення бобових трав на відстані не менше 500 м культур у сівозмі - від старих, а нових насінників — не мен - нах ше як на 1,5—2 км від насінників попе­

редніх років

Протруювання насіння з використанням ТМТД 80 %-ного (3—4 кг/т)

Боронування трав, вигрібання бороною рослинних решток та спалювання їх за межами поля. Культивація старих люцер­нищ

Обприскування насінних посівів ін­сектицидами. Застосовують: метафос,

20 %-ний к. е. (0,5—1 кг/га), карбофос,

30 %-пий к. е. (0,4—1 кг/га), фозалон, 35 %- ний к е (1,4—2,8 кг/га), фосфамід, 40%- ний к. е. (0,5—1 кг/га), базудин, 60 %-ний к. е. (2—3 кг/га), хлорофос, 80 %-ний з. п.

(0,8—1,5 кг/га). На насінних посівах лю­церни у період її відростання добрі резуль­тати дає_ поверхневе розсівання гранульо­ваного ф'осфаміду 1,6 %-ного, гамма-ізоме­ру ГХЦГ 2 %-ного або базудину 10 %-но­го по 50 кг/га

Обприскування насінних посівів водною Борошниста роса суспензією меленої сірки або обпилюван­ня меленою сіркою (12—15 кг/га)

Зимою, за два-три місяці до сівби

Березень

У період відростан­ня бобових трав і на початку бутоні­зації при з’явленні шкідників

При появі ознак ураження борош­нистою росою і пов­торно через 7— 10 днів

У період вегетації

В період достиган­ня урожаю При виявленні вог­нищ повитиці

Після обмолочуван­ня насінників коню­шини, еспарцету, люцерни

Використання на насіння люцерни друго­го року життя першого укосу. Конюшину на насіння залишають з другого року життя другого укосу, збираючи перший на сіно в фазі бутонізації — початку цві­тіння. Люцерну на сіно скошують до по­чатку цвітіння Чергують використання посівів еспарцету на насіння і фуражні цілі Не допускають використання еспар­цету на насіння два роки підряд Своєчасне збирання, очищення і добре зберігання насіння

Обприскування стерні через 2—3 дні піс­ля скошування трав у вогнищах нітрафе - ном, 60 %-ною пастою (20—75 кг/га), ДНОКом, 40 %-ним р. п. (20—50 кг/га) Знезаражування насіння бромистим мети­лом (30—100 г/м3), метал ілхлоридом (50— 70 г/м3)

Бульбочкові довго­носики, люцерновий квітковий комарик і ін.

Іржа, плямистості, аскохітоз і інші хвороби

Аскохітоз, антрак - ноз, кореневі гнилі й ін.

Збудники багатьох хвороб

Бульбочкові довго­носики насіннєїди, попелиці, люцерно­вий комарик та ін.

Люцерновий насін­нєїд, конюшинові насіннєїди, люцер­новий квітковий ко­марик, еспарцето­вий насіннєїд й ін.

Збудники хвороб Повитиці

Насіннєїди, кліщі

Іржа. Бобові трави уражуються спеціалізованими формами іржастих грибів. Літня стадія розвитку гриба утворюється на люцерні в червні. Найбільшого розвитку хвороба досягає на насінниках в другій половині літа та на отаві восени. Дуже уражується люцерна на зрошуваних зем­лях. На конюшині сильний розвиток іржі також спостерігається в дру­гій половині літа, а на еспарцеті — під час цвітіння, на насінниках і на отаві — восени.

Ураження бобових трав іржею знижує насінну продуктивність, а також урожай сіна і його якість.

Антракноз конюшини. Грибна хвороба. Проявляється під час цвітіння і пізніше. На уражених черешках і стеблах з’являються бурі плями з чорно-бурою каймою. Черешки та молоді стебла на місці плям ламають­ся, старші — усихають вище плям. Ламаються також верхівки стебел та квітконіжки. Поширюється хвороба на листки і насіння. В посівах при масовому ураженні утворюються вогнища хвороби, в яких конюшина наче обпалена вогнем.

Бура плямистість люцерни. Грибна хвороба, значної шкоди завдає в північній і західній частинах республіки. На листках з’являються дрібні овальні бурі плями. При сильному розвитку хвороби плями утворюються і на стеблах. В центрі плям помітні плодові тіла гриба — апотеції. Ура­жене листя опадає, стебла оголюються. Найбільше уражуються насінни­ки другого року леиття. Урожай насіння знижується більше як у два рази.

Жовта плямистість люцерни. Грибна хвороба, найбільш поширена в Степу та південно-східній частині Лісостепу. На листках люцерни з’яв­ляються великі жовті плями. Уражене листя засихає, скручується, а в вологу погоду чорніє. Цвітіння запізнюється, дуже знижується урожай насіння.

Аскохітоз. Спеціалізовані форми гриба уражують люцерну, конюши­ну і еспарцет. При цьому па листках, стеблах і насінні з’являється ха­рактерна плямистість. Уражені листки швидко опадають, а стебла чор­ніють. Найбільше уражуються рослини на насінних і старих посівах. Ура­жені аскохітозом рослини люцерни дають на 70—80 % менше насіння.

Основні заходи боротьби з шкідниками і хворобами насінників бага­торічних бобових трав наведені в таблиці 253.

Cправочник агронома

Додатки

І. Коефіцієнти переведення побічної та супутньої продукції в основну (по зернових, технічних, кормових культурах і травах — одиниці маси, по плодово-ягідних культурах і винограду — 1000 шт. садивного матеріалу по …

Техніка безпеки

У господарствах за організацію і стан охорони праці відповідають керівники (в колгоспі—голова, в радгоспі—директор). Головні спеціа­лісти господарства відповідають за охорону праці й техніку безпеки окре­мо по галузях: головний агроном — …

Зберігання сільськогосподарської техніки

Трактори, комбайни та іншу сільськогосподарську техніку зберігають здебільшого на відкритих майданчиках з твердим покриттям. У передо­вих господарствах складну техніку (трактори, комбайни) зберігають у закритих приміщеннях. Майданчики для зберігання техніки обладну­ють …

Как с нами связаться:

Украина:
г.Александрия
тел./факс +38 05235  77193 Бухгалтерия

+38 050 457 13 30 — Рашид - продажи новинок
e-mail: msd@msd.com.ua
Схема проезда к производственному офису:
Схема проезда к МСД

Партнеры МСД

Контакты для заказов оборудования:

Внимание! На этом сайте большинство материалов - техническая литература в помощь предпринимателю. Так же большинство производственного оборудования сегодня не актуально. Уточнить можно по почте: Эл. почта: msd@msd.com.ua

+38 050 512 1194 Александр
- телефон для консультаций и заказов спец.оборудования, дробилок, уловителей, дражираторов, гереторных насосов и инженерных решений.