Шкідники і хвороби ягідників
Шкідники
Суничний кліщ. Поширений у поліській і лісостеповій зонах, особливо в західних областях. Пошкоджує листя, яке внаслідок цього повільно росте, дрібнішає і деформується.
Кліщі безбарвні, розміром 0,2—0,25 мм. Зимують запліднені самки під прилистками, біля основи листкових черешків. Навесні самки відкладають яйця на молоді листки. Дає чотири покоління за рік. Розмноження кліщів посилюється за прохолодної погоди навесні і при зрошенні суниць.
Смородиновий бруньковий кліщ. Поширений вогнищами па Поліссі та в Лісостепу. Живиться в бруньках, спричиняючи їх виродливе розростання і деформацію. Пошкоджені бруньки не розпускаються і засихають, кущі не плодоносять. Зимують дорослі кліщі в бруньках смородини. Протягом року дає кілька поколінь.
Попелиці. Смородину і агрус пошкоджують смородинова пагонова, велика смородинова і агрусова, а малину — листова і пагонова малинові попелиці. Від висмоктування ними соків листки і пагони деформуються, рослини пригнічуються. В місцях живлення великої смородинової попелиці утворюються опуклі жовтуваті або зеленуваті нарости (гали), від пошкодження листковою галовою попелицею на листках смородини з’являються червоні гали, а від агрусової і малинової попелиць листки скручуються. Зимують у фазі яйця на пагонах.
Смородинові склівка і златка. Склівка •— метелик з прозорими крилами у розмаху 20—23 мм. Гусениця має вісім пар ніг. Златка — жук зеленого кольору, 9—12 мм завдовжки. Личинка його біла, безнога, із сплющеним тілом. Гусениці склівки і личинки златки живляться в пагонах і гілках смородини й агрусу, спричиняючи їх всихання. Златка по
шкоджує також листки. Зимують личинки і гусениці всередині пошкоджених пагонів. Масовий літ жуків златки відбувається через 20, а склівки через 20—30 днів після цвітіння смородини.
Малинний жук. Пошкоджує малину й ожину. Жук сірувато-чорний, 3,8—4,3 мм завдовжки, еліптичної форми, вкритий густими світло-жовтими волосками. Зимують жуки і личинки в грунті. Навесні жуки виходять із місць зимівлі й живляться спочатку квітками агрусу, смородини, рідше вишні та яблуні, а потім перелітають на малину (приблизно за 10—15 днів до її цвітіння), де вигризають дірки в листках, пошкоджують бутони і квітки.
Нематоди — паразитичні черви 0,5—1 мм завдовжки. Суницю пошкоджують хризантемова, стеблова і сунична нематоди, з яких найбільш шкідлива сунична (карантинний шкідник). Живуть і розмножуються нематоди в тканинах рослин. Уражені ними кущі суниці деформуються, нагадуючи зовні головки капусти. Листки в уражених рослин дрібні, виродливі, черешки товсті, вкорочені. Квітконоси потовщені й вкорочені, бутони, квітки і зав’язі деформовані й недорозвинуті. Уражені рослини пригнічені, погано плодоносять. Поширюються нематоди з грунтом і садивним матеріалом.
Борошниста роса суниць. Грибна хвороба. Уражує листки і ягоди, значно знижує врожай і його якість. На нижньому боці уражених листків і ягодах з’являється білий павутиноподібний наліт. Край листка зморщується і загинається вгору. Листки потовщуються, ущільнюються, набувають бронзового відтінку. Надмірна вологість грунту і забур’яненість посилюють розвиток хвороби.
Борошниста роса агрусу і смородини. Грибна хвороба. Уражує листя, пагони, а в агрусу також ягоди, значно знижує врожай ягід і вихід садивного матеріалу в плодовому розсаднику. Після цвітіння листки та верхівки пагонів уражених рослин вкриваються ніжним білим павутино - подібним нальотом, який набуває борошнистого вигляду від спор гриба. Розвиток хвороби посилюється за підвищеної вологості грунту й повітря.
Біла плямистість листя суниці. Гриб — збудник хвороби — уражує листки, черешки, квітконоси та пагони. На листках спочатку з’являються округлі коричневі плями, які через деякий час стають білими з широкими темно-червоними облямівками. Зимує збудник на урггжєному листі. Сильно уражені листки засихають.
Антракноз малини. Грибна хвороба. Уражує листя і стебла. На листках утворюються округлі 1—3 мм у діаметрі сіруваті плями з широкою пурпуровою облямівкою. Уражені тканини можуть випадати. На стеблах спочатку утворюються маленькі сірі виразки з широкою пурпуровою облямівкою, які згодом зливаються. Уражені стебла засихають. Поширюється з садивним матеріалом. До інтенсивного розвитку хвороби призводить надмірна вологість повітря і грунту.
Антракноз смородини. Грибна хвороба. Уражує пагони і листя. На уражених листках утворюються дрібні (0,8—1,2 мм в діаметрі) бурі плями, які згодом зливаються і вкривають весь листок. Листки засихають і опадають. На зелених пагонах, черешках листків і плодоніжках утворюються дрібні виразки, а на плодах — бурі горбики. Зимує збудник на ураженому опалому листі. Надмірна вологість призводить до посилення захворювання.
Пурпурова плямистість малини. Грибна хвороба. Найбільш шкідлива в Лісостепу і на Поліссі. Уражує листя і стебла. На уражених стеблах
Навесні до розпускання бруньок
Після розпускання бруньок при з’явленні попелиць
Навесні, влітку і восени
Середина травня
Перед цвітінням, зразу після нього і після збирання врожаю
Після відростання листя, перед цвітінням, зразу після збирання врожаю і через 14 днів після попереднього обприскування Під нас відокремлення бутонів
Зразу після цвітіння і ще двічі з інтервалами 10 днів, а також після збирання врожаю і через 10 днів після нього
Через20 днів після цвітіння
Після збирання врожаю
Через 10—12 днів після попереднього
Зразу після збирання врожаю і через 15 днів після цього
Насадження смородини, агрусу і малини обприскують 1 %-ним розчином 40 %-ного р. п. ДНОКу (15 кг/га)
Обприскують 0,1 %-ною емульсією 50 %- ного к. е. актеліку (2—3 кг/га) або 0,3 %- пою емульсією ЗО %-ного к. е. карбофосу (З—3,6 кг/га) з додаванням 0,3 % 90 %- ного з. п. хлорокису міді (2,5 кг/га) або 0,4 % 80 %-ного з. п. купрозану (4 кг/га) Вирізують і спалюють всі уражені й недорозвинуті пагони
Внесення в грунт у паровому полі, призначеному під посадку суниці, малини і агрусу, 20 %-ної аміачної води з розрахунку 2000 л/га на глибину 2 см за допомогою підживлювача-обприскувача ПОУ Обприскують смородину 0,1 %-ною суспензією 50 %-ного з. п. фундозолу (1 кг/га) або 70 %-ного з. п. топсину з додаванням 0,2 % 50 %-ного к. е. карбофосу (2 кг/га)
Обприскують суниці 1 %-ною бордоською рідиною з додаванням 1 % колоїдної сірки або 0,1 %-пою суспензією 50 %-ного з, п. фундозолу (1 кг/га), чергуючи ці препарати при обробках
Малину обприскують 0,4 %-ною суспензією 80 %-пого з. п. купрозану (4 кг/га)
з додаванням 0,2 % 50 %-ного к. е. кар
бофосу (1 кг/га)
Агрус і смородину обприскують 0,05 %- пою суспензією 25 %-ного з. п. байлетону (0,4 кг/га) або 0,05 %-пою суспензією 25 %-ного з. п. каратану (0,5—1 кг/га)
з додаванням 0,2 % 50 %-ного к. е. кар
бофосу (2 кг/га) при наявності шкідників. Фунгіциди при обробках чергують Смородину і агрус обприскують 0,2 %- пою емульсією 50 %-ного к. е. карбофосу (2 кг/га)
На плантації малини вирізають і спалюють пагони, що відплодоносили, обприскують 1 %-ною бордоською рідиною Обприскують малину 1 %-ною бордоською рідиною або 0,3 %-ною суспензією 90 %- ного з. п. хлорокису міді Суницю обприскують 0,3 %-ною емульсією 20 %-ного к. е. кельтану (3 кг/га)
Борошниста роса, антракноз, попелиці
Попелиці, антракноз, пурпурова плямистість
Смородинова златка, склівка, антракноз, пурпурова плямистість, галиці Личинки хрущів і дротяники
Біла плямистість, антракноз, борошниста роса, пагонова галиця
Біла плямистість і борошниста роса
Пурпурова плямистість. малиновий жук
Борошниста роса, агрусові пильщики і п’ядун
Смородинові златка і склівка
Пурпурова плямистість
Пурпурова плямистість
Суничний та павутинний кліщі
з’являються невеликі пурпурові розпливчасті плями, які поступово розростаються, стають коричневими із світлою серединою. Навесні на них з’являються дрібні чорні кульки — плодоношення гриба. Спричинює загибель рослин. Поширюється з садивним матеріалом та спорами.
Махровість смородини — небезпечне вірусне захворювання. Поширене в усіх областях республіки. На уражених кущах утворюється багато вкорочених пагонів, що дістали назву «відьмині мітли». Спричинює також утворення шкірястого трилопатевого листя, яке втрачає запах чорної смородини, і махрових квіток. Уражені рослини перестають плодоносити. Поширюється з садивним матеріалом і смородиновим бруньковим кліщем.
Система заходів боротьби з шкідниками і хворобами ягідників наведена в таблиці 263.