Шкідники і хвороби картоплі
Колорадський жук. Масовий шкідник картоплі й інших пасльонових. У своєму розвитку проходить чотири стадії: яйце, личинку, лялечку та імаго (доросла особина). Зимують дорослі жуки в грунті на глибині 20—60 см. Весною, коли грунт прогрівається до 14—15°, вони виходять на поверхню. В пошуках корму жуки можуть перелітати на велику відстань і зосереджуватись на ранніх посівах картоплі. В цей період самки починають відкладати яйця, розміщуючи їх переважно на нижньому боці листків. Одна самка за сезон відкладає 500—800, а іноді до 2000 яєць. Через 5—12 днів, залежно від температури повітря, з яєць виплоджуються личинки, які протягом 20—25 днів живляться листками картоплі або інших пасльонових. За цей час вони тричі линяють. Личинки четвертого віку заляльковуються у грунті і через 6—15 днів лялечка перетворюється на жука, який виходить на поверхню грунту. Розвиток одного покоління колорадського жука триває 32—45 днів. У степовій зоні республіки цей шкідник має дві повні та одну неповну, а на Поліссі і в Лісостепу — одну повну та одну неповну генерацію, яка за сприятливих для шкідника умов може розвиватися в повну.
Стеблова нематода. Поширена на Поліссі та в західних областях республіки. На півдні може пошкоджувати картоплю на зрошуваних землях. Заселяє в основному бульби картоплі. Джерелом зараження є ін - вазовапі насінні бульби та рослинні рештки (в останніх може зберігати життєздатність до 3 років).
Самка відкладає близько 250 яєць, розвиток яких відбувається при температурі від 6 до 34°. Личинки мають чотири віки. Весь цикл розвитку триває 15—45 днів залежно від температури (оптимум 20—25°). За вегетаційний період дає декілька поколінь. Особливо інтенсивно розмножується в дощові роки. Розвиток і розмноження шкідника проходять у бульбах, внаслідок чого шкірка їх відокремлюється від м’якоті і тріскається. М’якоть стає трухлявою і набуває бурого кольору. В уражених бульбах зменшується вміст крохмалю, білка, на хворих рослинах інтенсивно розвиваються грибні, бактеріальні та інші хвороби. Для зберігання уражені бульби непридатні.
Картопляна міль. На Україні виявлена в Криму і деяких районах південного Степу. Пошкоджує переважно картоплю, особливо бульби В сховищах, де шкідник розмножується протягом усієї зими. Навесні з насінними бульбами знову потрапляє в поле, де продовжує свій розвиток. На півдні республіки виліт метеликів може починатись у травні. Літають вони вночі, від заходу і 1—2 години після сходу сонця. Самки відкладають яйця на нижній бік листків, стебла, в грунт і неприкриті грунтом бульби картоплі. Відкладання яєць триває 2—16 днів, за цей час самка може відкласти до 300 яєць. Залежно від температурних умов через
З—15 днів виплоджуються гусениці, які вгризаються під епідерміс листка, молодого пагона або шкірку бульби картоплі, вигризають в них ходи, поступово заповнюючи їх екскрементами. В середньому за 11 — 14 днів вони закінчують живлення, виходять із листкових мін, стебел чи бульб і роблять кокони між сухими листками, в тріщинах грунту, між бульбами у сховищах, де й заляльковуються. Через 7—12 днів із лялечок вилітають метелики, які дають початок новому поколінню. На півдні республіки може розвиватися 3—5 поколінь, які накладаються одне на одне. Тому в природних умовах літ метеликів можна спостерігати з травня до кінця жовтня.
Пошкоджені бульби непридатні для тривалого зберігання.
Дротяники, личинки хрущів. Дротяники вигризають у бульбах вузькі довгі ходи. Пошкоджені бульби втрачають товарні й насінні якості, більше уражуються хворобами, гниють. Дротяники пошкоджують також підземну частину стебла, від чого рослини в’януть і засихають. Личинки травневих жуків вигризають у бульбах круглі ямки з нерівними краями. М’якоть вони з’їдають разом із шкіркою.
Совки. Найбільш поширені озима совка та совка-гамма. Шкоди завдають гусениці різних віків, які під’їдають бульби, а також стебла на рівні грунту або дещо нижче. Гусениці совки-гамми, крім того, обгризають листки.
Попелиці. Небезпечні, насамперед, як основні пєренощики вірусних хвороб картоплі. На посадках цієї культури найбільш поширені персикова, велика і звичайна картопляна попелиці. Заходи боротьби з ними однакові.
Фітофтороз. Грибна хвороба, великої шкоди завдає на Поліссі, в Карпатах, північно-західних районах Лісостепу, а в окремі руки — і на півдні республіки в умовах зрошення. Уражує бульби, проростки, листки, стебла, генеративні органи. В полі проявляється звичайно після фази бутонізації. Тривала тепла і волога погода посилює розвиток хвороби. В роки епіфітотій врожай картоплі знижується на 20—50 % і більше. Джерелом інфекції є уражені бульби, висаджені в поле, а також рослинні рештки. В умовах теплої зими гриб — збудник хвороби може зберігатися також у бульбах, які залишилися в грунті.
Макроспоріоз, або рання суха плямистість. Грибна хвороба. Значної шкоди завдає в південних і південно-західних районах, в окремі сухі роки — на Поліссі та на півночі Лісостепу. Ознаки хвороби
Рис. 22. Рак картоплі. |
з’являються за 15—20 днів до цвітіння у вигляді великих темно-бурих округлих або кутастих плям з концентричними колами і слабким чорним нальотом з нижнього боку листка.
Розвиток хвороби посилюється в жарку погоду, за короткочасних дощів, рясних рос. Недобір урожаю в окремі роки становить 10—20 %
1 більше. Джерелом інфекції є рослинні рештки, а іноді й уражені бульби.
Рак картоплі. Небезпечна карантинна хвороба. Трапляється на Поліссі та в західних областях окремими вогнищами переважно в умовах беззмінної культури на присадибних ділянках. Уражує бульби, столони, а іноді стебла і листки. Шкідливість хвороби проявляється у зниженні врожаю бульб (на 60 % і більше) і швид-
Комплекс хвороб |
За 1—5 днів до садіння, після перебирання бульб
У період масового виходу жуків, які перезимували, при масовому з’явленні личинок на ранніх, а також при з’явленні личинок та молодих жуків па середніх і пізніх посівах
У період бутонізації — на початку цвітіння або за сигналом станції захисту рослин
При з’явленні ознак хвороби
Через 7—10 днів після попереднього обприскування При виявленні пошкоджених рослин
Підготовка садивного матеріалу: протруювання бульб 3—3,5 %-ною суспензією 80 %-ного ТМТД; 1,6 %-ною суспензією 80 %-ного цинебу; 3,7 %-ною суспензією 75 %-ного полікарбацину. Норма витрати робочої рідини 70 л на 1 т бульб Обприскування одним із інсектицидів: хлорофосом, 80 %-ним з. п. (1,5 кг/га); фталофосом, 50 %-ним (1,6 кг/га); фталофосом, 20 %-ним к. е. (4 кг/га); волатоном, 50 %-ним к. е, (1,5 кг/га); поліхлоркамфе - ном, 50 %-ним к, е. (2 кг/га); фозалоном, ЗО %-ним з. п. (1,5 кг/га); гамма-ізомером ГХЦГ, 16 %-ним к. е. (1,5 кг/га); дилором, 80 %-ним з. п. (0,4 кг/га); боверином (2 кг/га) з добавкою 0,4 кг хлорофосу. Норма витрати робочої рідини при наземному обприскуванні 400—500 л/га Обприскування одним із фунгіцидів: 80 %- ним з. п цинебу (2,5 кг/га), 90 %-ним хлорокисом міді (2,6 кг/га), 50 %-ним каптаном (3 кг/га), 80 %-ним з. п. купрозану або хомецину (2,4 кг/га), 70 %-ним купро- цином (2,6 кг/га), 80 %-ним полікарбаци - ном (2,5 кг/га), 70 %-ним полімарцином (2,5 кг/га), 60 %-ним фталаном (3,5 кг/га), 1 %-ною бордоською рідиною.
Норма витрати робочої рідини при наземному обприскуванні 400—500 л/га Обприскування рослин тими самими препаратами
Обприскування тими самими препаратами. При необхідності обприскування повторюють
Обприскування хлорофосом, поліхлоркам - феном або гамма-ізомером ГХЦГ в тих самих нормах, що й проти колорадського жука
Колорадський жук та інші шкідники, які в цей час перебувають на посівах картоплі
Фітофтороз
Фітофтороз, макро - спсріоз
Фітофтороз, макро - споріоз та інші хвороби
Совки та інші шкідники
кому гнитті їх під час зберігання. Розвиток хвороби посилюється при високій вологості грунту та температурі в межах 15—18°. Гриб — збудник хвороби — поширюється головним чином з ураженими бульбами та зараженим грунтом.
Кільцева гниль. Небезпечна бактеріальна хвороба, особливо поширена на Поліссі. Проявляється у формі в’янення рослин і кільцевого загнивання бульб. Ураження рослин збільшується при високій вологості та підвищеній температурі повітря. Поширюється з садивним матеріалом, зокрема при різанні бульб. У полі збудник хвороби може переноситися з однієї рослини на іншу дротяниками та іншими грунтовими шкідниками.
Чорна ніжка. Бактеріальна хвороба, поширена на Поліссі та в Лісостепу. Уражує кореневу шийку, внаслідок чого корені не розвиваються і рослини легко висмикуються з грунту. Уражені сходи в більшості гинуть.
Розвиток хвороби в полі посилюється за дощової теплої погоди. Урожайність ураженої картоплі зменшується на 60—90 %. Зберігається збудник у заражених бульбах.
Зморшкувата та смугаста мозаїки. Вірусні хвороби, поширені в багатьох районах вирощування картоплі, але найбільше на півдні Лісостепу. Уражуються листки і їхні черешки, стебла. Урожайність бульб може зменшуватись на ЗО—90 %. Передається вірус через бульби, у полі поширюється сисними комахами.
Систему заходів боротьби з шкідниками і хворобами картоплі подано в таблиці 259.