Повторні й ущільнені посіви овочевих культур
Природні умови Української РСР сприяють вирощуванню на одній площі двох урожаїв протягом року. Такі культури, як овочевий горошок, цибуля на перо, редиска, шпинат та інші, рано звільняють поле, що дає можливість використати значну площу під повторні посіви. Найбільш сприятливі умови для цього складаються на зрошуваних землях та в районах достатнього зволоження.
Повторні посіви мають велике агротехнічне і господарське значення. Вони є одним з важливих засобів боротьби із засоленням зрошуваних земель, забур’яненням полів, дають можливість найбільш продуктивно використовувати кожен гектар ріллі, одержувати додаткову продукцію.
Посів овочевих культур в зоні південного Степу наприкінці червня — у першій половині липня після збирання овочевого горошку, ранньої капусти, ранньої картоплі забезпечує урожайність товарних плодів огірків 60—110 ц/га, коренеплодів столових буряків 220—280, моркви— 170—230,
пізньої розсадної капусти 300 ц/га.
У радгоспі «Хотівський» та інших господарствах Київської області після ранніх овочів (ранньої капусти, цибулі на перо, редиски, салату, гороху на «лопатку») висівають кормові культури, зокрема кукурудзу на зелений корм.
У лісостеповій зоні після збирання ранньої капусти поле можна використати для вирощування насінної картоплі літнього строку садіння або посіяти редьку, салат, редиску, а після цибулі на перо висадити розсаду пізньої капусти, перцю, баклажанів, цвітної капусти.
251
Інший спосіб підвищення продуктивності поля сівозміни — це застосування ущільнених посівів. Так, огірки ущільнюють столовими і кормовими буряками або морквою, помідори — цибулею і квасолею.
При ущільненні посівів треба поєднувати культури з різним вегетаційним періодом, які не мають спільних хвороб і шкідників. Важливо також, щоб ущільнювачі не заважали механізованому догляду за основними культурами.
При ущільненні огірків коренеплодами ущільнювачі починають рости вже після відмирання надземної маси огірків.
Цукрову кукурудзу можна ущільнити квасолею. При цьому кукурудза є опорою для квасолі.