Організація ефективного використання машиннотракторного парку
У господарствах республіки є різні організаційні форми використання техніки: тракторні, комплексні і тракторно-рільничі бригади, механізовані загони, цехи механізації та ін.
Найбільший ефект досягається при реалізації принципів концентрації і спеціалізації в експлуатації машинно-тракторного парку, тобто коли замість декількох самостійних тракторних, тракторно-рільничих чи тракторно-комплексних бригад створюють єдиний механізований внутрігосподарський підрозділ (цех механізації) із спеціалізованими службами і первинними механізованими формуваннями.
Концентрація техніки в єдиних внутрігосподарських підрозділах дозволяє: поліпшити комплектування і використання техніки протягом календарного року; забезпечити ефективне використання машин спеціального призначення і оперативно маневрувати технікою; ефективно використовувати нові високопродуктивні машини; поліпшити організацію ремонту, технічного обслуговування і зберігання сільськогосподарської техніки; підвищити ефективність підготовки і використання механізаторських кадрів, поліпшити підготовку молодих спеціалістів і використання досвіду механізаторів, забезпечити оптимальний режим роботи і культурно-побутові умови праці за рахунок поліпшення умов для організації своєчасної перезміни, харчування, відпочинку, навчання та інших питань культурно-побутового обслуговування механізаторів; вести на належному рівні організаційно-масову та ідейно-виховну роботу серед механізаторів; поліпшити рівень керівництва використанням техніки, бо такі підрозділи, як правило, очолюють досвідчені спеціалісти із середньою спеціальною або вищою освітою.
Створення цехів механізації у господарствах дає можливість раціонально використовувати всі переваги перелічених організаційних форм, відкриває широкі перспективи для ефективного використання нової високопродуктивної техніки і дальшого розвитку виробництва по шляху концентрації і спеціалізації.
Цех механізації забезпечує оптимальне комплектування, своєчасне та якісне технічне обслуговування, високопродуктивне використання і правильне зберігання техніки в господарствах. Свою виробничу діяльність цех організовує на принципах господарського розрахунку. Він має відповідну матеріально-технічну базу, штати інженерно-технічних працівників, механізаторів і обслуговуючого персоналу.
Передовий досвід роботи цехів механізації і дані наукових установ дають можливість рекомендувати найбільш доцільну структуру внутрішньо - цехової організації виробництва. Вона базується на створенні спеціалізованих служб, кожна з яких має необхідні технічні засоби і відповідний персонал. Головними з них є такі служби: експлуатації машинно-тракторного парку, машин і обладнання тваринницьких ферм і комплексів, автотранспорту, енергетики, ремонту і технічного обслуговування та зберігання техніки, матеріально-технічного забезпечення, обліково-економічна, культурно-побутового обслуговування. Основним принципом створення внутрішньоцехових служб є їх відносна самостійність.
Очолює цех механізації головний інженер колгоспу (радгоспу) на правах заступника керівника господарства по механізації.
Служби експлуатації техніки свою діяльність пов’язують з виробничими підрозділами (цехами) рослинництва і тваринництва.
Створення цехів механізації передбачає також впровадження прогресивних форм організації праці в первинних трудових колективах механізаторів. Основними з них є комплексні механізовані ланки по вирощуванню сільськогосподарських культур; спеціалізовані механізовані ланки (постійні, сезонні чи тимчасові) по виконанню спеціальних сільськогосподарських і землерийних робіт; ланки майстрів-наладчиків, слюсарів-ре - монтників, електриків та ін.
Однією з найбільш прогресивних форм організації використання високопродуктивної техніки і підвищення якості механізованих робіт є групове застосування машин у складі тимчасових механізованих загонів при виконанні основних сільськогосподарських робіт (основний обробіток грунту, сівба, збирання врожаю, заготівля кормів та ін.). їх доцільно створювати незалежно від того, яка прийнята в господарстві форма використання техніки. До складу загонів, крім основних технологічних ланок, входять також допоміжні ланки по технічному обслуговуванню машин та культурно-побутовому обслуговуванню механізаторів.
У республіці найбільш широко застосовують збирально-транспортні загоїш. Однак позитивний досвід високопродуктивного використання техніки в їх складі в різних умовах республіки вимагає творчого підходу до його застосування. В більшості господарств поліських районів розміри полів малі іі обсягу роботи на один робочий день вистачає не більше як на 3—4 комбайни. Тому в цих районах збирально-транспортні загони доцільно створювати з 2—3 комбайнів і необхідної кількості транспортних засобів при умові, що на суміжних полях (ділянках) вирощуватимуть ті ж культури і цс пс призведе до частих далеких переїздів техніки з одного поля па інше. Якщо ж у господарстві малоконтурні поля, а ділянки віддалені одна від одної, створювати загони недоцільно. В таких умовах основною структурною одиницею є самостійні комбайно-транспортні лапки.