Методи боротьби з шкідниками і хворобами сільськогосподарських рослин
Сучасна комплексна ( нтегрована) система захисту сільськогосподарських і лісових культур від шкідників, хвороб і бур’янів передбачає раціональне поєднання агротехнічного, хімічне го і біологічного методів боротьби. Мета її — запобігти масовим розмноженням шкідливих організмів і захистити від них сільськогосподарські та лісові кутьтури при дотриманні правил охорони навколишнього середовища.
Під агротехнічним методом розуміють передову технологію вирощування сільськогосподарських культур, що дає можливість не тільки підтримувати належний санітарний стан грунту та посівів, але й забезпечує оптимальні умови для одержання високих урожаїв.
Це, зокрема, дотримання науково обгрунтованих сівозмін, обробітку грунту і удобрення, меліорації, добір високоврожайних сортів, оптимальні строки і способи сівби (садіння), догляду за рослинами та збирання врожаю тощо.
Біологічний метод грунтується на використанні природних ворогів шкідливих організмів — паразитичних і хижих членистоногих, корисних мікроорганізмів, комахоїдних кліщів та хижих хребетних тварин.
На основі ентомопатогенних штамів бактерій і грибів промисловість виготовляє ряд біологічних препаратів, що з успіхом застосовуються проти шкідників овочевих, плодових та інших культур (бактородепиид, бітокенбацилін, боверии та ін.).
Хімічний метод грунтується на раціональному застосуванні хімічних засобів захисту рослин (пестицидів).
Залежно від призначення псстнцндпі препарати поділяють на такі основні групи:
і н с с к т и ц иди — для знищення шкідливих комах; а к а р и и и д м — діють проти кліщів; и с м а т о ц її д и — для боротьби з нематодами; фунгіциди — для боротьби з грибними хворобами; р о д е п т її ц н д її — знищують гризунів; г е р б і ц и д и — призначені для знищення бур’янів.
Щороку в СРСР і за рубежем синтезується і всебічно випробовується велика кількість пестицидів, однак для застосування допускаються лише ті препарати, які пройшли детальне вивчення, відповідають санітарно- гігієнічним і господарським вимогам.
Перелік їх наводиться у періодичному виданні Державної комісії по хімічних засобах боротьби з шкідниками, хворобами рослин і бур’янами при МСГ СРСР під назвою «Список химических и биологических средств борьбы с вредителями, болезнями растений и сорняками»... на відповідні роки. Цей документ погоджується з Міністерством охорони здоров’я СРСР і затверджується Міністерством сільського господарства СРСР. Відповідальність за виконання всіх вимог і регламентів застосування пестицидів, біопрепаратів і регуляторів росту рослин, наведених у цьому «Списку», покладається на керівників колгоспів, радгоспів та інших організацій, що застосовують хімічні й біологічні засоби захисту рослин.