Льон-довгунець
Біологічні особливості. Насіння проростає при температурі грунту близько 2—З °С. Сходи добре витримують приморозки до 3—5 °С, Оптимальна температура росту у фазі ялинки 14—16 °С, цвітіння та формування насіння 16—18 °С. Сума ефективних температур до повного достигання 1200 -1400 °С.
Льон вибагливий до вологи, особливо в період від сходів до цвітіння. Транспіраційний коефіцієнт становить 400—430. Культура довгого дня. Краще росте в умовах з невеликою інтенсивністю сонячної радіації.
У льону розрізняють такі фази росту.
Сходи. Рослини мають тільки сім’ядольні листки, маленьку брунечку між ними.
Ялинка. Льон досягає висоти 5—10 см і має 5—6 пар справжніх листків. У цей період надземна частина росте дуже повільно (0,5—0,8 см за добу), проте швидко розвивається коренева система. Після фази ялинки настає період швидкого росту, що триває 12—16 днів і приріст рослин у висоту становить від 1,5 до 4 см за добу.
Бутонізація. Починається із з’явлення перших бутонів і закінчується зацвітанням їх. У цей час інтенсивно росте стебло у висоту та інтенсивно формуються елементарні волокна. Кількість їх збільшується по всій довжині стебла, стінки волокон заповнюються целюлозою і вони групуються в пучки й стають компактними.
Цвітіння. У цій фазі (тривалість 5—10 днів і більше) рослини у висоту ростуть повільно, головним чином за рахунок росту суцвіть, а після цвітіння їх ріст зовсім припиняється. Закінчується також утворення волокна в усіх частинах стебла.
Достигання характеризується швидким здерев’янінням стебла і формуванням насіння. Розрізняють зелену, ранню жовту, жовту та повну стиглість.
Зелена стиглість — 65—75 % зелених коробочок мають виповнене зелене насіння, а решта — не зовсім виповнене.
Рання жовта стиглість — 65—75 % жовто-зелених коробочок мають блідо-зелене з жовтим дзьобиком насіння, решта коробочок жовті з жовтим насінням.
Жовта стиглість — 50% жовтих коробочок мають жовте насіння, друга половина їх — бурі й жовто-зелені. Насіння в перших коричневе, в других •— блідо-зелене з жовтим дзьобиком.
Повна стиглість'—усі коробочки побуріли й висохли, насіння в них коричневе.
Міжфазний період у льону-довгунця коливається у межах: сівба — сходи — 7'—8 днів, сходи — бутонізація — 42—46, від бутонізації до цвітіння— 4—5 днів, цвітіння—достигання 25—30 днів (повне достигання насіння — 29—36 днів). Вегетаційний період становить 78—89 днів з подовженням у холодне дощове літо на 5—6 днів і скороченням в жарке —
4— 5 днів.
Потреба в елементах живлення від сходів до ялинки невелика. Проте перші три тижні критичні щодо фосфору і калію. Нестача їх знижує урожай. Знижується він також і при нестачі азоту в період від ялинки до цвітіння. Льон реагує на недостатню кількість у грунті мікроелементів, особливо бору, а на осушених торфовищах і міді.
Для утворення 1 ц повітряно-сухої речовини (соломи і насіння) — потрібно N — 1,3—1,5, Р205 — 0,35—0,52 і КгО — 0,62—1,37 кг.
Льон-довгунець вибагливий до грунту. Найбільш придатні для нього дерново-підзолисті й сірі лісові суглинкові або суглинково-піщані грунти, удобрені органічними й мінеральними добривами.
Місце в сівозміні. На добре окультурених грунтах льон розміщують після озимої пшениці й жита, попередником яких був пласт багаторічних трав, після ярого ячменю та вівса, які вирощували після просапних, а на менш окультурених—після багаторічних трав та угноєної картоплі. В кожному окремому випадку вибір попередника залежить від рівня родючості грунту, норм добрив, внесених під попередник, та біологічних особливостей сорту.
Обробіток грунту висвітлено в розділі «Обробіток грунту» (с. 50), Відзначимо лише деякі особливості (табл. 121).
Удобрення. При сівбі льону після стерньових попередників вносять N20-40, а після конюшини й картоплі — N15-30. Після високоврожайних багаторічних трав льон удобрюють лише фосфорними й калійними добривами.
Фосфорні та калійні добрива (Рео-ооКм-ио) вносять восени під глибоку культивацію зябу або оранку, а азотні під передпосівний обробіток. У рядки при сівбі дають 10 кг/га поживної речовини гранульованого борного суперфосфату.
Сівба. Сіють льон у ранні строки, коли посівний шар грунту прогріється до 6—8 °С. Норми висіву насіння встановлюють диференційовано з врахуванням родючості й вологості грунту та особливостей сортів. Зокрема, норма висіву районованих у східному, центральному та західному Поліссі становить 25 млн.'га, в передгірних та гірських районах Карпат — 23—25 млн., а на осушених землях (торфовищах) —20 млн./га схожих насінин при 100%-ній господарській придатності. Кращий спосіб
сівби вузькорядний з міжряддям 7,5 см. Глибина загортання насіння на супіщаних грунтах до 3, на суглинкових — до 1,5—2 см.
Догляд за посівами. Часто після сівби льону, коли проходять зливові дощі, утворюється кірка. її руйнують ротаційними мотиками, легкими боронами або ребристими котками. Поле обробляють впоперек рядків.
Заходи боротьби з бур’янами висвітлено в розділі «Боротьба з бур’янами» (с. 534), а з хворобами й шкідниками — в розділі «Захист рослин» (с. 456).
121. Орієнтовна схема обробітку грунту під льон-довгунець
Осінній обробіток |
) Іопсрсдппк |
Весняний обробіток
Стерньові Конюшина Просапні (картопля) |
Грунт обробляють по типу напівпару. На полях, засмічених пирієм, після орапкн вносять ТХД (20—25 кг/га), розчиненого в 300—400 л води Дискування в 2—3 сліди вздовж і впоперек з наступною оранкою плугами з передплужниками па глибину не менше 20 см. Поле, виоране восени, дискують з боронуванням, щоб розпушити дернину та добре вирівняти поверхню ріллі. При потребі вносять ТХД
Культивація я боронуванням
Багаторазове боронування на легких грунтах, на запливаючих — дпекунаппя па глибину 4—5 см з боронуванням
Боронування, а на поверхнево огле - єннх грунтах — культивація чи дпе - куванпя зябу без боронування Після підсихання ріллі передпосівна культивація чи дискування з боронуванням, вирівнювання поверхні шлейфами, при потребі коткування
Культивація з боронуванням, шлейфуванням, в разі потреби коткування чи обробіток агрегатом РВК-3
ноші м’які, волокно відокремлюється суцільними стрічками знизу до верху, деревина легко ламається, відпадає від волокнистого шару.
Вилежану тресту піднімають підбирачами і негайно відправляють з поля на льонозавод чи закладають її у місцях зберігання для переробки в господарстві.
Льоносолому й тресту приймають льонозаводи відповідно до діючих стандартів: ГОСТ 14897—69 для льоносоломи і ГОСТ 2975—73 для льо - нотрести. Льонопродукцію готують до здачі відповідно до вимог вищезгаданих стандартів за такими показниками: довжиною стебел, забур’яненістю, вологістю, міцністю та ін. Якість льоносоломи і трести визначають за довжиною, вмістом волокна, в соломі — лубу, міцністю, придатністю до обробки, кольором, відокрсмлювапістю для трести, діаметром стебла.
Ціни за здану продукцію льону встановлені відповідно її якості.
122. Ціни на продукцію льону-довгунця для колгоспів і радгоспів, крб. за 1 т
|
льопотрести помер 0,5 Із скидкою 10 крб, з 1 т. |
Продукція льону-довгунця, іцо відповідає діючим стандартам, залежно під строків її здачі оплачується по закупівельних цінах з надбавками, % до закупівельної ціпи:
^ ... Льоносоломи Льонотреста Тіпаний льон Строки реалізації jsfe і пиіце № 1,25 і вище № 12 І вище
|