Кормові боби
Біологічні особливості. Кормові боби належать до рослин з підвищеними вимогами до вологи, тому вирощують їх в основному в районах з достатньою кількістю опадів (західний Лісостеп, а також передгірні та гірські райони Карпат).
Насіння починає проростати при температурі грунту 3—4 °С. Сходи витримують короткочасні приморозки до 4—5 °С. Залежно від особливостей сорту та грунтово-кліматичних умов вегетаційний період становить 93—140 днів.
Боби дуже вибагливі до грунту, тому високі врожаї зерна дають на окультурених чорноземах, темно-сірих та сірих лісових грунтах, а також на осушених торфовищах.
Місце в сівозміні. Розміщують боби при вирощуванні на зерно після озимих і просапних культур.
Обробіток грунту такий самий, як і під інші бобові однорічні культури. Зяблеву оранку проводять на глибину 25—27 см, а на грунтах з неглибоким орним шаром — на повну його глибину. Навесні закривають вологу, а перед сівбою культивують грунт перший раз на 10—12, другий — па 7—8 см.
Удобрення. Під боби вносять свіжий гній у нормі 25—30 т/га або під попередник. При розміщенні після просапних культур під зяблеву оранку або навесні під культивацію вносять P4S-60K45-60. Кислі грунти вапнують.
Сівба. Насіння перед сівбою обробляють мікродобривами і нітрагіном. На зерно висівають у ранні строки. На чистих від бур’янів площах спосіб сівби — звичайний рядковий (500—600 тис./га схожих насігіип), а на менш чистих — широкорядний з міжряддями 45 см (400— 500 тис./га схожих насінин).
При достатній вологості грунту на важких глинистих грунтах глибина загортання насіння 5—6, на легких — 8—10 см.
Догляд за посівами. При утворенні грунтової кірки і з’явленні бур’янів їх знищують боронуванням, яке провадять впоперек або по діагоналі рядків через 5—6 днів після сівби. Другий раз сходи боронують у фазі З—5 листків.
Грунт у міжряддях широкорядних посівів починають розпушувати через 10—12 днів після з’явлення сходів. Прп необхідності цей захід провадять 2- 3 рази протягом вегетації.
Збирання врожаю. Кормові боби достигають нерівномірно, тому збирають їх у стислі строки, коли нижні боби почорніють, а верхні залишаються зеленуватими, застосовуючи двофазний спосіб. При рівномірному достиганні зерно збирають однофазним способом. Частоту обертання молотильного барабана зменшують до 500—600 об/хв. Насіння зберігають при вологості 14—15%.