Колгоспні ліси
Розподіл площі колгоспних лісів по зонах нерівномірний: на Поліссі вони становлять 44 %, у Лісостепу — ЗО, Степу — 12 і в Карпатах — 14 % від усієї площі лісів. До їх складу входять лісові насадження на закріплених за колгоспами 'землях і зареєстровані у земельно-облікових документах. Основними документами, які регулюють порядок використання колгоспних лісів, є «Положення про колгоспні ліси» (К. : Урожай, 1968, 11с.) і «Правила ведения лесного хозяйства в колхозных лесах» (М. : Гос - лесбумиздат, 1962, 30 с.). Правовою основою цих документів є «Основы лесного законодательства СССР и союзных республик», прийняті Верховною Радою СРСР 17 червня 1977 року (У зб.: Законодательство о лесах. М.: Юридическая литература, 1978, с. 85—108).
Керівництво організацією і веденням господарства в колгоспних лісах здійснюється Міністерством сільського господарства СРСР та органами сільського господарства на місцях. Ведення господарства в колгоспних лісах здійснюється колгоспами безпосередньо або через міжколгоспні лісгоспи чи лісництва. Державні органи лісового господарства (ліс - госпзаги) допомагають колгоспам у плануванні й організації ведення лісового господарства, а в разі потреби виконують лісогосподарські, лісо - культурні та лісозахисні роботи на договорній основі з колгоспами.
За своїм значенням і використанням колгоспні лісп поділяють на дві групи. До першої відносять усі грунтозахисні масивні й смугові насадження на землях усіх категорій, а також зелені зони міст та інших населених пунктів. Ліси другої групи є експлуатаційними. Повна або часткова передача колгоспних лісів державним органам лісового господарства або іншим установам може бути здійснена лише за згодою загальних зборів членів колгоспу, затвердженою рішенням Ради Міністрів УРСР.
Загальні відомості про лісову таксацію та лісовпорядження. Перспективні десятирічні плани ведення лісового господарства складаються державними лісовпоряджувальнимн організаціями за договорами з колгоспами і затверджуються обласним управлінням сільського господарства. Заплановані обсяги лісогосподарських робіт включаються у виробничо - фінансові плани колгоспів. Всі лісогосподарські роботи — відведення лісосік, рубка і вивезення деревини, очищення лісосік, лісовідновлення, охорона лісу від пожеж і шкідників колгосп провадить власними силами і засобами.
Відпуск лісу на пні, усі види рубок, що викопує сам колгосп, дозволяються лише за наявності лісорубного квитка.