Біологічні особливості виноградної рослини та коротка характеристика сортів
Виноградна рослина являє собою багаторічну ліану, яка при обрізуванні і відповідному формуванні перетворюється на кущ. Відносно посухостійка, може рости на різних грунтових відмінах, але високі врожаї дає на родючих грунтах при добрій вологозабезпеченості.
Підземна частина куща складається з підземного штамба і коренів, що відходять від нього па різній глибині. Розрізняють скелетні корені віком старше року і відростаючі (молоді). Разом вони утворюють кореневу систему.
Надземна частина куща складається з скелетних і плодоносних лоз, сучків заміщення та річного приросту з органами плодоношения. До скелетної частини входять: надземний штамб (багаторічна частина куща від поверхні грунту до його розгалуження), голова (потовщена верхня частина штамба), рукава (багаторічні відгалуження від голови куща різної довжини і віку). На останніх формують плодоносні лози, які складаються з плодових стрілок і сучків заміщення, розташованих на ріжку— коротко обрізаному багаторічному відгалуженні (рис. 12).
Річний приріст куща складається з плодоносних і безплідних зелених нагонів, які, залежно від походження, поділяють на основні, заміщаючі, кутові, пасинкові та паросткові.
На зелених нагонах у пазухах листків утворюються зимуючі вічка. Кожне вічко складається з однієї центральної і декількох (3—8) заміщаючих бруньок.
Звичайно виноград плодоносить на зелених пагонах, що виросли з центральних бруньок зимуючого вічка. При значному підмерзанні найменш зимостійких центральних бруньок плоди формуються на пагонах, що розвиваються із заміщаючих і сплячих бруньок. Проте плодоносність цих пагонів значно нижча, ніж тих, що розвинулися з центральних бруньок.
Плодоносність вічок змінюється і по довжині однорічного пагона.
Для того, щоб якнайповніше реалізувати природні можливості виноградної рослини, треба враховувати її біологічні властивості, а також особливості окремих сортів.
Сорти. За станом на 1985 рік у республіці районовано 87 сортів, з яких 37 столових і 50 технічних. Серед столових найбільш поширені Шасла біла, Карабурну, Перлина Саба, Сенсо, Мускат гамбурзький, технічних — Ркацителі, Рислінг рейнський, Аліготе, Кокур білий, Каберне Совіньйон, Рислінг італійський, Мускат білий.
Для визначення районованих сортів по областях Української РСР слід користуватися періодичним виданням Міністерства сільського господарства Української РСР та Української інспектури Державної комісії по сортовипробуванню сільськогосподарських культур при Міністерстві сільського господарства СРСР «Сортове районування винограду та спеціалізація районів виноградарства і виноробства по областях Української РСР», а також іншою спеціальною літературою.
/ — голова; 2 — рукава; 3 — ріжок; -/ — сучок заміщення; 5 — плодові стрілки; 6— порослевий пагін; 7 — пагін із сплячої бруньки на рукаві; 5 — пасинковий пагін;
9 — поверхневі (росяні) корені; 10 — штамб (підземний); // — основні скелетні корені; 12 — активні корені.
Показники плодоношення, кількості та якості врожаю основних і дефіцитних сортів винограду наведені в таблиці 162.
Встановлено такі напрямки використання продукції виноградарства в республіці: вирощування столового винограду для споживання у свіжому вигляді, столових вин, шампанських та коньячних виноматеріалів, міцних і десертних вин.