Cправочник агронома

Багаторічні бобові трави

Конюшина. У світовій флорі налічується близько 300 багаторічних і однорічних видів, з них в СРСР — близько 70, в Українській РСР — 37. В культурі найбільш поширені конюшини лучна, рожева і біла. Коню­шина лучна має кілька підвидів, з яких найбільш поширені одноукісна північна та двоукісна скоростигла південна.

Люцерни налічується близько 100 видів, переважно багаторічних, з них в СРСР — 60, в Українській РСР —• 20. У виробництві поширені: люцерна синя, або посівна; люцерна жовта, або серповидна; люцерна гіб­ридна, або мінлива; люцерна голуба.

Еспарцет. Відомо понад 130 видів, в СРСР—62, в Українській РСР — 11. В культуру введено три види еспарцету: посівний, або виколистий, пі­щаний і закавказький.

Буркун. Відомо 20 видів, в СРСР — 11, в Українській РСР — 7. Най­поширеніші буркун білий і жовтий, серед яких трапляються багаторічні й однорічні форми.

За довговічністю бобові трави віднесено до трьох груп: дворічники — буркун білий і жовтий; малорічники — конюшина лучна, рожева, біла; трави середньої довговічності — люцерна, еспарцет, лядвенець та багато інших.

За строком розвитку всі багаторічні трави відносять до типу середньо­стиглих.

У виробництві найбільш поширені конюшина лучна двоукісна, люцер­на гібридна, або мінлива, еспарцет піщаний і буркун білий. В умовах республіки це рослини довгого дня. За сприятливих умов вони здатні утворювати стебла, квітки і плоди, тобто мають ярий цикл розвитку (дворучки). Властивістю рослин дворучок є здатність різко припиняти ріст і розвиток в умовах скорочення світлового дня, тим самим затри­

мувати утворення генеративних органів восени, що сприяє накопиченню запасних речовин, загартуванню рослин, підвищує їх зимостійкість та довговічність. Тому багаторічні бобові трави можна висівати як рано навесні, так і протягом літа.

Тривалість світлової стадії у різних видів неоднакова. Люцерна гіб­ридна, еспарцет піщаний вже у фазі 3—4 листків з утворенням стебла переходять до світлової стадії, тому вони гірше витримують затінення покривними культурами, ніж конюшина, яка довше перебуває у фазі розетки.

В нижній частині стебла при переході в корінь у багаторічних бобових трав формується зона кущіння, так звана коронка, або головка.

Вегетативне відновлення у багаторічних бобових трав відбувається за рахунок розвитку бруньок на коронці і верхній частині кореня, а також із нижніх пазушних вузлів стебла. У буркуну білого післяукісне відро­стання відбувається майже виключно з вузлів нижньої частини стебла.

При щорічному відмиранні пагонів восени коронка зберігає життє­здатність. Глибина залягання зони кущіння є однією з ознак стійкості проти несприятливих умов перезимівлі.

Основна маса коренів багаторічних бобових трав (до 80 %) знахо­диться в орному шарі. На дрібних корінцях розвиваються бульбочкові бактерії. В результаті симбіозу з ними в грунті накопичується 100— 200 кг/га азоту.

Завдяки добре розвинутій кореневій системі багаторічні бобові трави дістають вологу і поживні речовини з глибоких шарів грунту. Характер­ною особливістю кореневої системи еспарцету є винятково висока розчи­нювальна здатність, завдяки якій він використовує необхідні поживні речовини з важкорозчинних сполук. Цінною особливістю люцерни є дре­нуюча і розсоліовальпа дія па грунт, що особливо важливо при зро­шенні.

Багаторічні бобові трави можуть рости па різних грунтових відмінах. Кращими для них є чорноземи, сірі опідзолепі, а також бурі й кашта­нові грунти з родючим, багатим на вапно підгрунтям. Непридатні — кислі певанпові грунти, болотні землі з високим рівнем підгрунтових вод, а та­кож грунти з оглеєпим або кам’янистим, непроникним для коріння під­грунтям.

Біологічні особливості багаторічних бобових трав наведені в таб­лиці 177.

Агротехніка. Багаторічні бобові трави вирощують у польових, кормо­вих і грунтозахисних сівозмінах, а люцерну, крім того, у вивідних полях.

Кращі попередники — колосові, цукрові буряки, картопля. Обробіток грунту такий самий, як і під покривну культуру.

За літньої сівби обробіток здебільшого напівпаровий. Важливо не до­пускати псресушення верхнього шару грунту.

Щоб запобігти пошкодженню проростків шкідниками і ураженню хво­робами, насіння перед сівбою завчасно (за 1 —1,5 місяця) протруюють препаратом ТМТД (3—4 кг/т) або фентіурамом (4 кг/т). Доцільно поєдну­вати протруювання з обробкою насіння мікроелементами, зокрема моліб­деном. Норма витрати молібденовокислого амонію 200—250 г на 1 га або 1 кг/ц насіння.

При надмірній кількості твердого насіння (понад 20%) перед про­труюванням його обробляють на скарифікаторі. Для підвищення енергії проростання і схожості провадять сонячне обігрівання протягом 5— 7 днів. Перед сівбою насіння обробляють нітрагіном.

Найбільш поширений спосіб сівби — звичайний рядковий під покрив ранніх зернових. Сіють трави зерно-трав’яними сівалками, а при від­сутності останніх зерновими (спочатку висівають покривну культуру, а потім впоперек її рядків — трави). Еспарцет сіють звичайними зерно­вими сівалками впоперек посіву покривної культури. Розпушений грунт після сівби покривної культури ущільнюють кільчастими котками, що сприяє одержанню дружних сходів.

177. Біологічні особливості багаторічних бобових трав

Показник

Конюшина

лучна

Люцерна

гібридна

Еспарцет

піхцаний

Буркун бі­ЛИЙ

Маса 1000 насінин, г

1,4—2,2

1,8-2,5

11—15

1,8—2,4

Мінімальна температура проростання насіння, °С

2—3

2—3

3—5

2—3

Потреба насіння у воді під час про­ростання, % від абсолютно сухої маси

100

100

138

100

Тривалість періоду від сівби по з’яв­лення сходів за оптимальних умов, днів

5-6

5—6

6—7

7—8

Тривалість вегетаційного періоду, днів

85—100

105—120

100—130

80—135

Коефіцієнт транспірації

400—500

700—900

350—450

450—500

Сума активних температур (за період від проростання насіння до збирання врожаю), °С

750—800

750—800

700—800

700—800

Тіньовитривалість

Висока

Низька

Низька

Низька

Посухостійкість

Середня

Висока

Висока

Висока

Зимостійкість

Низька

Висока

Середня

Висока

Мінімальна температура, яку витриму­ють добре розвинуті рослини при пе­резимівлі без снівого покриву, °С

— 15

—25

— 15

-25

Мінімальна температура, яку витриму­ють сходи, °С

—6

—6

—5

—5

Тип кореневої системи

Стриж­

Стриж­

Стриж­

Стриж­

нева

нева

нева

нева

Максимальна глибина проникнення ко­ренів, м

2—2,5

10—15

5—10

3—5

Стійкість проти затоплення, діб

7—10

10—15

7—10

10—15

Вибагливість до елементів живлення

Висока

Висока

Середня

Висока

Вибагливість до родючості грунтів

Середня

»

»

Низька

Стійкість проти підвищеної кислот­ності грунту

Середня

Низька

Низька

Низька

Стійкість проти засолення грунту

Низька

Підви­

Низька

Підви­

Спосіб запилення

Перехрес­

щена

Перехрес­

Перехрес­

щена

Перехрес­

ний

ний

ний

ний

На Поліссі і в західному Лісостепу конюшину й еспарцет підсівають також під озимі на зелений корм, а інколи й на зерно.

За ступенем пригнічення трав покривні культури розміщуються у та­кій низхідній послідовності: озимі на зерно, озимі на зелений корм, овес, ячмінь, яра пшениця на зерно, ярі зернові на монокорм; однорічні трави на зелений корм, горох, чина, просо на зерно, кукурудза на зелений корм.

Підпокривно трави сіють у кращі агротехнічні строки для покривних культур. Щоб зменшити негативний вплив на трави покривних культур, норму висіву їх знижують на 20—ЗО % проти повної, крім проса і горо­ху. Кукурудзу на зелений корм у вологозабезпечених районах висівають звичайним рядковим способом, а в посушливих — широкорядним.

Проте жодна з покривних культур не сприяє підвищенню врожайності багаторічних бобових трав, особливо люцерни. Наукові дослідження пока­зують, що найвищу продуктивність люцерна забезпечує при безпокривній сівбі, яка створює добрі умови для одержання максимальних урожаїв в результаті одержання вирівняного травостою, внесення достатньої кількості добрив, особливо органічних, а також зрошення в необхідні періоди, що практично неможливо при підпокривному вирощуванні. Із за­стосуванням гербіцидів на посівах багаторічних бобових трав створюється можливість провадити весняні, післяукісні та післяжнивні посіви. Вес­ною доцільніше сіяти трави безпокривно в період сівби цукрових буряків. Кращими строками літньої сівби у зоні Полісся і Лісостепу є середина червня—кінець липня, у південних районах Степу — перша і друга де­кади серпня.

Норми висіву трав і глибина загортання насіння наведені в табли­ці 178.

178. Орієнтовні цорми висіву та глибина загортання насіння багаторічних бобових трав

Культура

Норми висіву

Глибина загортання насіння, см. на грунтах

млн. схо­жих насі­нин на 1 га

кг/га

легких

середніх

важких

Конюшина лучна двоукісна

7—10

16—18

3—4

2—3

1—2

Люцерна гібридна

8-10

16—20

3—4

2—3

1—2

Еспарцет мішаний

5—6

90—100

4—5

3—4

2—3

Буркун білий

8—10

18—22

3—4

2—3

1—2

Як високопродуктивні кормові культури багаторічні бобові трави вико­ристовують велику кількість поживних речовин з грунту. Вони позитивно реагують иа безпосереднє внесення добрив і непогано використовують їх післядію.

Органічні добрива (гній і компости) доцільно вносити під провідні культури сівозміни за 1—3 роки до сівби багаторічних трав, в Степу в нормі 20—30, а па Поліссі та у вологих районах Лісостепу ЗО—40 т/га. При безпокривній сівбі в умовах достатнього зволоження під багаторічні трави, що будуть використовуватися 2—4 роки, рекомендується вносити 40—60 т/га гною.

Кислі грунти обов’язково вапнують, вносячи вапно у формі меленого вапняку, крейди, мергелю, дефекату, мартенівських шлаків у нормі

2— 10 т/га залежно від гідролітичної кислотності грунту та виду вапня­кового матеріалу. Вапнують під попередник, а сильно кислі грунти за 2—■ З роки до сівби трав.

На солонцюватих грунтах проводять гіпсування. Сиромелений гіпсо­вий камінь, або фосфогіпс, у нормі 3—4 т/га (на солонцях 8—10 т/га) вносять під попередник або безпосередньо восени під багаторічні бобові трави перед зяблевою оранкою. Ефективне також розсіювання його по

3— 4 ц/га після збирання покривної культури або рано весною на посівах минулих років.

З мінеральних добрив насамперед застосовують фосфорні й калійні. При підпокривному вирощуванні, крім передбачених для удобрення по­кривної культури мінеральних добрив, додатково вносять фосфорні й ка­

лійні по ЗО—40 кг/га поживної речовини кожного. Якщо трави висівають без покриву, то норми допосівного внесення фосфорних і калійних доб­рив підвищують до 50—60 кг/га поживних речовин.

На дерново-підзолистих і сірих лісових грунтах, якщо під покривні культури або безпосередньо під трави органічні добрива не вносили, вносять азотні добрива з розрахунку N30-45.

Суттєве значення для багаторічних бобових трав має рядкове внесен­ня добрив, особливо фосфорних у нормі Р 8—і о, а також сумісне внесення складних добрив — амофосу, нітрофоски, нітрофосу з розрахунку ЗО— 50 кг/га залежно від вмісту в них поживних речовин.

Крім основного та припосівного удобрення, застосовують підживлення. Фосфорними і калійними добривами доцільно підживлювати восени, оскільки за таких умов вони краще розчиняються, стають більш доступ­ними для рослин і підвищують їхню зимостійкість. Вносять до 45— 60 кг/га поживних речовин фосфору і калію, а на грунтах, бідних на гу­мус,— по 45—60 кг NPK.

За достатньої кількості фосфорних і калійних добрив економічно вигід­ніше вносити їх в один прийом під оранку, виходячи із потреби в них на 2—3 роки.

Багаторічні бобові трави дуже чутливі до внесення мікродобрив, особ­ливо молібденових, борних і марганцевих, які значно підвищують якість корму, кормову і насінну продуктивність трав.

Молібден доцільно вносити в тому разі, якщо його вміст у кореневміс­ному шарі грунту не перевищує 6,2 кг/га. Обприскують або обпудрюють ним насіння з розрахунку 250—400 г поживних речовин на 1 ц насіння, або обприскують травостій у фазі стеблування 0,02—0,03 %-ним розчином молібдсиовокислого амонію.

Догляд за посівами. При з’явленні грунтової кірки її негайно руй­нують ротаційною мотикою або кільчастими котками. Проти листоїдних шкідників обприскують сходи метафосом, хлорофосом або поліхлорпі - неном.

Для знищення двосім’ядольних бур’янів на посівах конюшини першого року життя застосовують гербіцид 2М-4ХМ. Вносять його у нормі 1,5— 2,5 кг/га у період, коли покривна культура перебуває у фазі кущіння, а конюшина має не менше двох трійчастих листків.

При засміченні двосім’ядольними бур’янами під час утворення першо- го-третього справжнього листка в люцерни, висіяної під покрив злакових культур, посіви обробляють препаратом 2,4-ДМ у нормі 1,5—2 кг/га за діючою речовиною.

Застосування гербіцидів при безпокривному посіві значно змінює тех­нологію вирощування люцерни. В Українському НДІ кормів для обробки люцерни запропоновано бакову суміш гербіцидів (ептаму — 4—5 кг/га+ + вензару (ленацилу) 1 —1,5 кг/га). При внесенні її під передпосівну культивацію на весняних безпокривних посівах люцерни гине 90—98 % одно - і двосім’ядольних бур’янів, завдяки чому можна одержати в рік сівби люцерни за два укоси в фазі цвітіння 240—280 ц/га зеленої маси, або 45—55 ц/га кормових одиниць. В середньому за три роки використан­ня врожайність зеленої маси люцерни при застосуванні вищезгаданої суміші становила 611 ц/га проти 387 ц/га при сівбі під покрив ячменю.

Добрі результати від застосування гербіцидів на травостоях люцерни другого і третього років використання одержані в Українському НДІ зро­шуваного землеробства. Обробка її травостою препаратами 2,4-Д забез­печила знищення 65—80 % двосім’ядольних бур’янів і сприяла значному підвищенню врожаю.

В рік сівби еспарцету при з’явленні 1—4 справжніх листків застосо­вують гербіциди 2,4-ДМ і 2М-4ХМ, як і на посіві конюшини.

На безпокривних посівах, крім хімічних засобів, застосовують своє­часне підкошування бур’янів (2—3 рази за літо) на висоті 6—7 см з тим, щоб не допустити їх обсіменіння. На літніх посівах підкошують один раз.

Збирають покривні культури в максимально стислі строки, зернових — прямим (однофазним) комбайнуванням або роздільно (двофазним) з під­биранням валків за 3—4 дні і одночасним подрібненням та вивезенням соломи.

При надмірному відростанні після виходу з під покриву трави скошу­ють за 1—1,5 місяця до закінчення вегетації. За цих умов рослини нако-

179. Кормова цінність зеленої маси багаторічних бобових трав

Культура

Фаза вегетації

Вміст в 1 кг корму

!

кормових

одиниць

перетрав­ного про­теїну, г

кальцію,

г

фосфору,

г

каротину,

мг

Люцерна

Стеблування

0,16

36

3,59

0,53

43

Бутонізація

0,18

37

3,89

0,60

39

Початок цвітіння

0,20

37

4,63

0,70

41

Конюшина лучна

Відростання

0,15

25

2,50

0,50

64

Бутонізація

0,18

28

2,88

0,54

49

Початок цвітіння

0,21

ЗО

3,29

0,60

38

Еспарцет

Стеблування

0,17

ЗО

1,41

0,57

66

Бутонізація

0,19

31

2,39

0,59

37

Початок цвітіння

0,20

31

3,03

0,62

40

Буркун білий

Бутонізація

0,24

36

4,36

0.50

18

Початок цвітіння

0,21

34

3,09

0,65

25

пичують достатню кількість запасних поживних речовин і добре перези­мовують.

В осінньо-зимовий період провадять підживлення, снігозатримання, руйнування льодової кірки, боротьбу з мишами.

Якщо підживлення восени не провадили, добрива вносять по мерзло­талому грунті весною. Боронують посіви на початку весняних польових робіт. Там, де травостій зріджений, навесні підсівають дисковими сівал­ками багаторічні або однорічні кормові культури. Боронувати і піджив­лювати трави рекомендується і після кожного з укосів. В умовах зрошен­ня па посівах минулих років провадять обробіток культиваторами з доло­топодібними робочими органами.

Продуктивність багаторічних бобових трав, вирощуваних на корм. Багаторічні бобові трави відзначаються високою кормовою цінністю. Так, при багатоукісному використанні і достатньому забезпеченні поживними речовинами та вологою люцерна забезпечує вихід білка до 25—ЗО ц/га при врожаї сіна 180—200 ц. Досвід кращих господарств показує, що на­віть така малопоширена культура, як буркун білий, може давати 70 ц/га кормових одиниць.

Білок бобових трав відзначається високою фізіологічною активністю. За вмістом незамінних амінокислот багаторічні бобові трави не мають собі рівних. Містять вони і велику кількість інших необхідних для тва­ринного організму поживних речовин (табл. 179).

З багаторічних бобових трав виготовляють трав’яне борошно, сіно, сінаж, силос, білково-вітамінні концентрати тощо.

Кормова цінність багаторічних бобових трав погіршується з віком рос­лин — від ранньої до більш пізньої фази розвитку. При цьому вміст кліт­ковини збільшується, а протеїну, каротину та вітамінів зменшується. Ві­домо також, що відновлення вегетації трав відбувається в основному за рахунок запасу поживних речовин коріння. З початком фази бутонізації запас поживних речовин у рослині відновлюється і наприкінці цвітіння витрачається на плодоношення.

Систематичне скошування бобових трав в ранніх фазах (початок буто­нізації) або пізніх (кінець цвітіння) призводить до порушення ростових процесів, зниження продуктивності й довговічності травостою. Тому, щоб більше одержувати вітамінного корму, зелену масу скошують у період бутонізації, а на силос і сінаж — до початку масового цвітіння. Особли­вості формування врожаю зеленої маси багаторічних бобових трав наве­дені в таблиці 160.

180. Особливості формування врожаю зеленої маси багаторічних бобових трав

Культура

Показник

конюшина

лучна

люцерна гіб­ридна

еспарцет пі­щаний

буркун білий

Кількість укосів за вегета­цію

2—3

3—4

1—2

1—2

Період формування врожаю, днів, в укосах: першому

50—60

50-60

40—50

50—60

другому

ЗО

30

40—50

40—50

третьому

40

40

Частка першого укосу в уро­жаї, %

Оптимальний строк збирання

50—60

40—50

60—75

60—75

Бутоніза­

Бутоніза­

Початок цві­

Бутонізація

на зелений корм за фазою

ція — поча­

ція — поча­

тіння

розвитку

Висота скошування, см

ток цвітіння 5-6

ток цвітіння

5-6

6—7

8-10

Отавність

Висока

Висока

Низька

Низька

Тривалість використання з максимальною врожайністю, років

1

2—3

1—2

1

Продуктивна довговічність, років

1—2

5—6

4—5

1—2

Стійкість при вирощуванні в монокультурі

Низька

Висока

Висока

Не вивчена

Вирощування багаторічних бобових трав на насіння. Щоб одержати гарантований урожай насіння, виробництво його треба зосередити на спе­ціальних насінницьких посівах. Виділення насінницьких ділянок у фураж­них посівах можна розглядати як додатковий резерв.

Урожай і якість насіння залежать від впровадження комплексу спе­ціальних заходів: додержання просторової ізоляції, забезпечення запи­лення комахами, внесення добрив, правильного вибору способу сівби, нор­ми висіву, своєчасного проведення боротьби з шкідниками і хворобами; визначення оптимального строку укосу; своєчасного збирання і очищення насіння без втрат.

Норми висіву і особливості використання багаторічних бобових трав на насіння висвітлені в таблиці 181.

181. Норми висіву і особливості використання багаторічних бобових трав на насіння

Культура

Норма висіву *

Тривалість

використання

насінників,

років

Кращий укіс на насіння

Строк зби­рання при по­бурінні голо­вок чи бобів,

%

Спосіб зби­рання

Осипання на­сіння

звичайний

рядковий

широко­

рядний

посів

Конюшина

8—10

2—3

1-2

і-n

50—70

Роздільний

Середнє

лучна

5—6

1,5—2

Люцерна

12—14

2—3

2—3

і—и

50—70

Те саме

»

гібридна

4—5

1 — 1,5

Еспарцет

70—90

30—50

1-2

і

40—50

»

Високе

піщании

5-6

2,5—3

Буркун бі­

16—18

6-8

1—2

і

зо

»

«

лим

6—8

3—4

* Б чисельнику — вагова, кг, в знаменнику — у млн. схожих насінин на І га.

В роки з надмірною вологістю спостерігається інтенсивний ріст веге­тативної маси, при цьому травостій вилягає ще до початку цвітіння. В таких випадках трави скошують, а на насіння використовують проміж­ний або другий укіс.

Cправочник агронома

Додатки

І. Коефіцієнти переведення побічної та супутньої продукції в основну (по зернових, технічних, кормових культурах і травах — одиниці маси, по плодово-ягідних культурах і винограду — 1000 шт. садивного матеріалу по …

Техніка безпеки

У господарствах за організацію і стан охорони праці відповідають керівники (в колгоспі—голова, в радгоспі—директор). Головні спеціа­лісти господарства відповідають за охорону праці й техніку безпеки окре­мо по галузях: головний агроном — …

Зберігання сільськогосподарської техніки

Трактори, комбайни та іншу сільськогосподарську техніку зберігають здебільшого на відкритих майданчиках з твердим покриттям. У передо­вих господарствах складну техніку (трактори, комбайни) зберігають у закритих приміщеннях. Майданчики для зберігання техніки обладну­ють …

Как с нами связаться:

Украина:
г.Александрия
тел./факс +38 05235  77193 Бухгалтерия

+38 050 457 13 30 — Рашид - продажи новинок
e-mail: msd@msd.com.ua
Схема проезда к производственному офису:
Схема проезда к МСД

Партнеры МСД

Контакты для заказов оборудования:

Внимание! На этом сайте большинство материалов - техническая литература в помощь предпринимателю. Так же большинство производственного оборудования сегодня не актуально. Уточнить можно по почте: Эл. почта: msd@msd.com.ua

+38 050 512 1194 Александр
- телефон для консультаций и заказов спец.оборудования, дробилок, уловителей, дражираторов, гереторных насосов и инженерных решений.