Основний та весняний обробітки грунту під овочеві культури
В овочевій сівозміні треба дотримуватись системи обробітку грунту, основні завдання якої полягають у тому, щоб створити глибокий орний шар з високою біологічною активністю грунту, сприяти нагромадженню в ньому вологи і поживних речовин, забезпечити загортання рослинних решток і добрив, знищити бур’яни.
Обробляти грунт слід зразу після збирання попередника, починаючи з лущення, що зменшує випаровування вологи, сприяє з'явленню сходів однорічних бур’янів та відростанню багаторічних, які потім знищуються зяблевою оранкою. Важливим завданням лущення є подрібнення післязбиральних решток, що перешкоджають проведенню доброякісної зяблевої оранки.
Поля, засмічені багаторічними коренепаростковими бур’янами, слід лущити двічі — зразу після збирання попередника і після масового з’явлення розеток осоту.
Під дрібнонасінні овочеві культури орати потрібно зразу після збирання врожаю попередника і обробляти його за типом напівпару, особливо під цибулю, столові коренеплоди, безрозсадні помідори і капусту.
Орати на зяб треба плугом з передплужниками.
Глибина оранки на грунтах з глибоким гумусовим горизонтом має становити 25—ЗО см, з поглибленням 1—2 рази за ротацію на 35—40 см і внесенням гною ЗО—40 т/га. Періодична зміна глибини оранки перешкоджає утворенню плужної підошви, зменшує забур’яненість полів.
Глибина зяблевої оранки на дерново-підзолистих грунтах з неглибоким орним шаром не повинна перевищувати товщину гумусового горизонту. Орний шар слід збільшувати поступово, застосовуючи грунтопоглиблювачі та вносячи органічні й мінеральні добрива, а при потребі вапно.
Взимку на полях, зораних па зяб, треба провадити снігозатримання. Для цього використовують клиноподібні снігорозорювачі, котки або снігозатримувальні іцптп.
Заплави, щоб запобігти змиванню орного шару, орють тільки навесні, коли грунт підсохне.
Передпосівний (передсадивний) обробіток спрямовують на створення сприятливих умов для одержання дружних сходів та приживання розсади, а також знищення бур’янів. Рано навесні обробіток починають із вирівнювання поля та закриття вологи. Наступний передпосівний обробіток залежить від особливостей культур. Під культури, які висівають рано (редиска, цибуля, морква, кріп та ін.), передпосівну культивацію провадять на глибину загортання насіння. Якщо поле добре обробили восени, ці культури можна висівати без культивації після боронування в два сліди.
При вирощуванні огірків, розсадної капусти, помідорів, баклажанів, перцю під закриття вологи до сівби або садіння розсади минає 1—2 місяці. Цей період треба використати для провокування сходів бур'янів та їх знищення, застосовуючи культивації з прикочуванням. Під посівні культури перший раз культивують на глибину 8—10 см, а другий перед сівбою — на глибину загортання насіння з одночасним коткуванням. Після передпосівного обробітку слід відразу сіяти, інакше неминучі втрати грунтової вологи.
Під розсадні культури перед садінням розсади грунт культивують па глибину 10—14 см.