Арахіс
Значення. Арахіс (земляний горіх) - цінна олійна культура. В насінні міститься 48-60% високоякісної харчової невисихаючої олії (йоне число 83103), 35% білка, 15-20% вуглеводів, За смаковими якостями олія арахісу наближається до прованської (оливкової олії). Олія використовується в консервній, кондитерській, миловарній промисловості і в медичній. З насіння арахісу виготовляють різні кондитерські вироби, а в підсмаженому вигляді використовують як ласощі.
Арахісова макуха містить 45% білка і 8% олії і використовується для виготовлення халви, печива, шоколаду та інших харчових виробів.
Рис. 32. Арахіс (загальний вигляд рослини з бобами). Сухі стебла і листя арахісу, які залишаються після обмолоту використовуються на корм худобі. За кормовими якостями вони майже не поступаються сіну конюшини і люцерни. Із стулок бобів виготовляють ізоляційні плити, використовуються як паливо. Як просапна бобова культура арахіс добрий попередник зернових, кукурудзи та інших культур. |
Походить арахіс із Центральної Америки. В Європі відомий з XVI ст. Світова площа посіву арахісу - 15 млн. га. Найбільше поширений в Індії, Китаї, Японії, Кореї, в Центральній і Північній Америці. В Україні арахіс вирощується на незначних площах. Основною перешкодою щодо розширення посівів арахісу є трудомісткість виробничих процесів. Середня врожайність становить 14-16 ц/га.
Біологічні особливості. Арахіс (Arachis hipoqеае L. ) - однорічна трав’яниста рослина родини бобових Fabaceae (рис.32).
Арахіс - дуже теплолюбна рослина. Насіння починає прорости при температурі 12-14оС. Сходи дуже чутливі до похолодання. Вони гинуть при заморозках мінус 2оС. Оптимальна температура для росту рослин 25-28оС. Найбільша потреба в теплі спостерігається в період цвітіння і плодоутворення. При температурі нижче 12оС плоди не утворюються. Осінні заморозки мінус 2оС пошкоджують вегетативну масу, при мінус 3оС насіння свіжовикопаних бобів втрачає схожість.
Арахіс вибагливий до вологи, особливо в період від початку цвітіння до закінчення утворення плодів. При нестачі в цей період вологи припиняється цвітіння і плодоутворення, що значно зменшує урожай. Критичний період за вимогами до вологи починається з 30-40 денного віку рослин і триває до 3 місяців. В цей час рослини арахісу вимагають постійного зволоження 20-сантиметрового шару ґрунту.
Кращі ґрунти для арахісу - чорноземи легкого механічного складу. Непридатні для нього запливаючі важкі глинисті перезволожені і засолені ґрунти. З урожаєм 1 т/га бобів і 2 т/га бадилля виносить з ґрунту 80-85 кг азоту, 10-20 кг фосфору і 30-40 кг калію. Арахіс - світлолюбна рослина. Тривалість його вегетаційного періоду 120-150 днів.
В Україні районований сорт арахісу Клинський.
Особливості технології вирощування. В сівозміні арахіс розміщують після озимих зернових культур, що вирощувались після удобреного чорного пару, а також кукурудзи або інших просапних культур. Основний обробіток ґрунту під арахіс такий же, як і під інші пізні культури. Він включає одне або два лущення залежно від стану забур’янення ґрунту та зяблеву оранку на глибину 22-25 см.
Навесні ґрунт боронують, культивують на глибину 8-10 см і проводять передпосівний обробіток на глибину 6-8 см з одночасним боронуванням.
Під оранку вносять гній (20-30 т/га) і фосфорно-калійні добрива (Р40К30). Ефективним також є припосівне внесення фосфорних і азотних добрив в невеликих дозах (N10P10) і обробка насіння ризоторфіном. На зрошуваних землях арахіс підживлюють перед цвітінням (N40P30) і в період інтенсивного плодоутворення (N60P30).
Для сівби використовують як вилущене насіння, так і боби (цілі або поламані на 2-3 частини). Перед сівбою насіння протруюють ТМТД (4 кг/т) і обробляють ризоторфіном.
Сіють арахіс, коли ґрунт на глибині 10-12 см прогріється до 13-15оС. Сівбу бобами можна проводити на 5-7 днів раніше. Найбільш поширеним є широкорядний спосіб з міжряддями 70 см. На 1 м рядка висівають 10-12 насінин або 4-6 бобів, що відповідає нормі висіву насіння 50-80 кг/га, а бобів - на 25% більше. Оптимальна густота стеблостою 100-120 тис/га. Глибина загортання насіння 6-8 см. Висівають арахіс кукурудзяними сівалками із спеціальними пристроями. Після сівби поле коткують кільчастими котками.
Догляд за посівами арахісу включає досходове боронування, післясходове боронування у фазі 2-3 листків і 3-4 міжрядні обробітки на глибину 6-10 см. У період масового цвітіння і утворення гінофор проводять підгортання рослин, яке особливо ефективне при зрошенні і при достатньому зволоженні ґрунту.
При вирощуванні арахісу в умовах зрошення проводять 6-8 поливів з інтервалами 10-15 днів, а в період плодоутворення - частіше. Поливна норма
500-600 м на 1 га. Поливи припиняють на початку достигання бобів (за місяць до збирання врожаю).
До збирання арахісу приступають, коли боби легко відриваються від гінофор, а насіння відокремлюється від стулок бобів і набуває характерного для сорту забарвлення. Проте основною ознакою є добра виповненість бобів. Збирають арахіс роздільним способом. Спочатку застосовують
арахісозбиральну машину АП-70, яка підрізає корені, витягує рослини, обтрушує їх від землі і укладає у валок. Обмолочують валки після просушування зерновими комбайнами з пристосуванням МА-1,5.
Вологі боби сушать в сушарках при температурі 40оС, потім очищають і зберігають при вологості не більше 8%.