СОНЯШНИК селекція, насінництво, технологія вирощування
НАСІННИЦТВО
Сучасна система насінництва соняшника передбачає щорічне сортопоновлення, яке дозволяє швидко впроваджувати у виробництво нові, продуктивніші сорти і поліпшити районовані. За існуючою системою насінництва науково-дослідні установи-оригінатори сорту вирощують насіння супер-супереліти і супереліти, яке передають насіннєвим господарствам, де вирощується елітне насіння. Насіння першої репродукції вирощується для посіву на всіх виробничих площах. Насіння другої репродукції використовується для переробки на олію.
Насіння сортів одержують за схемою, запропонованою B. C. Пустовойтом [102], яка передбачає добір типових для сорту рослин (елітних), оціночний розсадник або розсадник супер-супереліти, розсадник супереліти або насіннєвий розсадник і розсадник еліти. Завдяки невеликій нормі висіву така схема насінництва цілком забезпечує виробництво високоякісного насіння (рис. 6). Схема насінництва виглядає таким чином:
Розсадник індивідуального добору наукова установа Розсадник супереліти (ОН) наукова установа
Розсадник еліти (ЕН) насіннєве господарство
Перша репродукція (РН-1) товарні посіви
Насіннєвий розсадник (супереліта) |
Насіннєва еліта
У У 4 М * Ч V
Розсадник оцінки за потомством ▼ т ▼ г
N |
К |
X |
N |
К |
N |
К |
Аналіз на стійкість до хвороб та вовчка
Оцінка продуктивності за комплексом показників
сорту
Супереліта (насіннєвий розсадник)
ЕЛІТА
Насінницькі господарства |
Перша репродукція Товарні посіви
Рис. 6. Схема насінництва для покращання сортових характеристик соняшнику
Вона передбачає щорічний покращуючий добір, який забезпечує не лише підтримку сорту на належному рівні щодо врожайності, а також забезпечує покращання господарсько-цінних ознак, оскільки за рахунок індивідуального добору та жорсткої вибраков - ки в розсаднику супереліти і еліти відбувається селекція кращих за господарсько-цінними ознаками рослин.
Останнім часом набуло широкого поширення вирощування гібридів соняшника, де використовується явище гетерозису. Гетерозисне потомство відрізняється від батьківских форм за врожайністю насіння, вирівняністю рослин, стійкістю до несприятливих умов вирощування. Важливою перевагою гібридів перед сортами є те, що вони характеризуються одночасністю достигання рослин, що забезпечує високоякісне збирання і подальшу післязбиральну обробку пасіння.
В той же час перевагою сорту перед гібридом є досить проста схема насінництва, висока врожайність насіння та широка амплітуда реакції на умови вироіцування. Інакше говорячи, і в сортів, і в гібридів є свої переваги та недоліки і це дає можливість права вибору вирощування сорту або гібрида. Насіння гібридів соняшнику, яке використовують для сівби, значно дорожче через високу собівартість його вирощування.
Вирощування насіння високих репродукцій, як правило, здійснюється науково-дослідними чи вищими навчальними закладами, які є оригінаторами сортів та гібридів, оскільки лише в цьому випадку можливе забезпечення високого методичного рівня проведення згаданих робіт.
Елітно-насіннєві господарства різних рівнів, в тому числі і фермерські господарства, які мають відповідну ліцензію на вирощування насіння, можуть вирощувати насіння супереліти та еліти в обсягах, які необхідні для забезпечення господарств даного регіону в насіннєвому матеріалі.
Державний нагляд за сортовими якостями насіння здійснюється шляхом проведення апробації посівів. За існуючими стандартами сортова якість насіннєвого матеріалу соняшника включає два показники: типовість і панцирність, які визначають під час апробації насіннєвих посівів. Під час проведення апробації, крім визначення панцирності і типовості рослин, визначають також рівень ураженості рослин вовчком, склеротиніозом, несправжньою борошнистою росою та іншими хворобами, а також засміченість посівів бур’янами, в тому числі карантинними.
Контроль за іншими посівними якостями насіння здійснюється державними контрольно-насіннєвими інспекціями.