Загальна характеристика зернових культур
До зернових культур відносяться пшениця, жито, ячмінь, овес,
критикане, кукурудза, просо, сорго, рис. За особливостями використання до цієї групи відносять і гречку. Серед сільськогосподарських культур, які вирощують в нашій країні, зернові за площами посіву займають перше місце. Велике поширення їх пояснюється винятковим значенням і різнобічним використанням.
Зерно - це не тільки продукт харчування для людини, але і корм для сільськогосподарських тварин, сировина для промисловості. Основна цінність зернових полягає у тому, що з них виробляють такі важливі продукти харчування, як хліб, крупи, макарони, вермішель, кондитерські і інші вироби, середньорічне використання яких складає від 80 до 150 кг на людину. Біля половини світового виробництва зерна використовується на фураж і для виготовлення комбікормів.
Використовують на корм також солому і полову, зелену масу, силос, трав'яне борошно, кормові гранули тощо.
Зерно і солому багатьох зернових культур використовують як сировину для технічної переробки. Із зерна виготовляють крохмаль, спирт, пиво, декстрин, олію, глюкозу та іншу продукцію. З соломи виробляють папір, целюлозу, побутові речі, саман, мати і використовують на підстилку худоби.
Зернове господарство - основа всього сільськогосподарського виробництва. Збільшення виробництва зерна має вирішальне значення для росту всіх галузей агропромислового комплексу і є необхідною умовою більш повного задоволення зростаючих потреб населення в продуктах харчування.
Завдання рослинництва на сучасному етапі - є його подальша інтенсифікація, перехід на прогресивні, екологічно чисті технології вирощування культур, впровадження адаптивних технологій.
Площа зернових культур в Україні досягає 15,5-16,5 млн. га, або 45-50% загальної посівної площі. Найбільші площі серед зернових займає озима пшениця (6,4-7,3 млн. га), як найбільш високоврожайна культура. До 90% її площ зосереджено в Степу і Лісостепу і лише 10% - у Поліссі. Великі площі посіву займає ячмінь, який в окремі роки висівають на 3,5-4 млн. га переважно в Степу і Лісостепу.
Кукурудза, яка вирощується на зерно, займає третє місце, висівається на площі 1,5-2 млн. га і розміщена переважно в степовій і лісостеповій зонах.
Жито, тритикале, овес, яру пшеницю, озимий ячмінь, просо, рис, сорго вирощують на площі, яка в різні роки коливається в межах 2,5-3,5 млн. га.
Зернові культури належать до родини тонконогих (злакових) - Poaceae, до складу якої відносяться дев’ять родів: пшениця, жито, ячмінь, овес, тритикале, просо, кукурудза, сорго, рис. За морфологічними ознаками і біологічними властивостями зернові культури умовно розділяють на дві групи: хліба першої групи, або справжні хліба і хліба другої групи, або просовидні хліба. Хліба першої групи (пшениця, жито, ячмінь, овес, тритикале) холодостійкі рослини, є озимі і ярі форми, рослини довгого світлового дня, менш вимогливі до тепла, світла і більш вимогливі до вологи, ніж хліба другої групи (кукурудза, просо, сорго, рис). Хліба другої групи - теплолюбні рослини ярого типу розвитку, вологолюбні, рослини короткого світлового дня.