РОСЛИННИЦТВО

Шавлія мускатна

Значення, поширення. В суцвіттях шавлії мускатної міститься 0,2-0,35% цінної ефірної олії, основним компонентом якої є складні ефіри (50-77%). Олія з приємним запахом амбри, апельсину, бергамоту. Використовують ефірну олію шавлії в парфумерній, косметичній, харчовій, миловарній промисловості та у медицині. Особливою якістю олії є її фіксуючі властивості і вона застосовується для синтезу стійких пахучих речовин широкого спектру. Жирну олію, яку одержують з насіння шавлії (25-32%), використовують для виготовлення високоякісної оліфи та застосовують у керамічному та фарфоровому виробництві. Шавлія - цінна медоносна культура.

Шавлія мускатна порівняно молода культура. Вперше її почали вирощувати у Франції. В Україні вирощують з 1929 р. Основні посіви розміщені в Криму і Запорізькій області. Урожай суцвіть 30-40 ц/га.

Шавлія мускатна

Рис. 41. Шавлія мускатна (загальний вигляд рослини).

Біологічні особливості. Шавлія мускатна (Salvia sclarea L.) - багаторічна трав’яниста рослина родини ясноткових (рис. 41). У перший рік утворює розетку листя, а на другий - квітконосні пагони.

Шавлія помірно вимоглива до тепла і вологи рослина. Насіння її починає проростати при температурі 10-12оС. Характеризується порівняно високою холодо - і морозостійкістю. Сходи витримують заморозки до мінус 6оС. Взимку за достатнього снігового покриву шавлія витримує морози до 30оС. Температурні умови впливають не тільки на врожай, але і на якість ефірної олії, особливо під час цвітіння. Оптимальні умови для росту і розвитку шавлії складаються при температурі 23-30оС. Сума ефективних температур для забезпечення формування насіння повинна бути не нижче 35оС.

Протягом вегетації шавлія потребує неоднакову кількість вологи. Для проростання насіння вона поглинає в 3,5 рази більше води за свою масу. Значну кількість вологи шавлія потребує у весняний період, коли рослини другого року життя розвивають велику листкову поверхню і формують суцвіття. Разом з тим, у період достигання шавлія легко витримує посуху.

До ґрунтів шавлія мало вибаглива. Її навіть можна вирощувати на кам’янистих ґрунтах, але кращими для неї є чорноземи і карбонатні суглинкові ґрунти. Мало придатні піщані ґрунти.

Шавлія вибаглива до світла, особливо на початку розвитку. Молоді рослини погано витримують затінення. Краще розвивається при тривалості світлового дня 14-16 год. Шавлія - перехреснозапильна рослина. Запиляються переважно джмелями і бджолами.

В перший рік життя шавлія утворює прикореневу розетку листя, на другий рік у неї утворюються стебла, суцвіття і плоди. На посівах другого року життя у південних районах України цвітіння починається на початку липня і закінчується у серпні.

До рекомендованих сортів належать: Дуаліст, Кримська пізня, Мрія, Однорічна, С-785, С - 1112 та ін.

Особливості технології вирощування. Шавлію мускатну розміщують у спеціальних сівозмінах. Кращі попередники - озима пшениця, однорічні трави на зелений корм, які рано збирають. Щоб знищити сходи падалиці розрив між посівами шавлії повинен становити 2-3 роки.

Основний обробіток ґрунту - лущення стерні з наступною оранкою на глибину 27-30 см. На дуже забур’янених полях під шавлію застосовують пошаровий обробіток ґрунту, який передбачає безполицеві і полицеві розпушування на різну глибину. Для боротьби з кореневищними бур’янами (пирій повзучий, гумай) поле дискують уздовж і впоперек на глибину 10-12 см для подрібнення кореневищ, після проростання яких проводять глибоку оранку плугом з передплужником. Передпосівну культивацію проводять на глибину

5- 6 см з одночасним боронуванням.

У південних районах під шавлію мускатну обов’язково вносять азот (N60-90) і фосфор (Р60-90). У перший рік життя у фазі утворення розетки посіви підживлюють азотно-фосфорними добривами (N30P30). На другий рік життя рано навесні у період відновлення вегетації підживлюють підвищеними дозами азоту і фосфору (N30-50P50-60).

У південних районах практикують сівбу під зиму. Сіють тоді, коли температура ґрунту знизиться до 4-60С. За таких умов сівби сходи з'являються навесні при температурі 10-120С на глибині загортання насіння. Сіють широкорядним способом з міжряддями 60-70 см. Норма висіву 7-8 кг/га, що забезпечує густоту посівів у перший рік вегетації 300-400 тис. рослин на 1 га, у другий рік 150-200 тис. Глибина згортання насіння 3-4 см. Під час сівби у рядки вносять фосфорні добрива (Р10-15).

Протягом вегетації на посівах шавлії першого і другого року життя знищують бур’яни і розпушують ґрунт в міжряддях. В перший рік життя проводять досходове боронування і не менше трьох міжрядних розпушувань на глибину 5-6, 7-8, і 8-10 см. На другий рік життя проводять 2-3 міжрядні розпушування на глибину 6-8 і 8-10 см. Міжрядні обробітки припиняють у фазі стеблування шавлії, коли змикаються рядки.

Проти шавлієвого довгоносика застосовують такі інтексициди: актеллік (1,0 л/га) або матч (1,0 л/га), проти кліщів - мелену сірку (25 кг/га). Проти борошнистої роси застосовують 1%-й розчин бордоської рідини.

Збирання шавлії починають при вмісті в суцвіттях ефірної олії не менше 0,12%. Період технічної стиглості шавлії збігається з утворенням насіння молочно-воскової стиглості у нижніх плодах суцвіття. Скошують суцвіття звичайними силосними або переобладнаними зерновими комбайнами. Скошену масу відразу транспортують на переробку.

РОСЛИННИЦТВО

Укісне використання травостою

Строки і частота скошування травостоїв значною мірою впливають на довголіття і урожайність природних та сіяних кормових угідь. Багаторазове скошування травостою в ранні строки призводить до зниження життєдіяльності рослин, що негативно …

Створення та раціональне використання культурних пасовищ

Значення пасовищ і пасовищного корму для тварин. Зелений пасовищний корм є основним кормом при літньому утриманні більшості видів сільськогосподарських тварин. Частка його в літньому раціоні великої рогатої худоби, залежно від …

Система докорінного поліпшення сіножатей і пасовищ

Докорінне поліпшення сіножатей і пасовищ проводиться тоді, коли поверхневим поліпшенням не досягається необхідний рівень їх продуктивності. Докорінне поліпшення - це система заходів, спрямованих на перетворення низькопродуктивних природних кормових угідь у …

Как с нами связаться:

Украина:
г.Александрия
тел./факс +38 05235  77193 Бухгалтерия

+38 050 457 13 30 — Рашид - продажи новинок
e-mail: msd@msd.com.ua
Схема проезда к производственному офису:
Схема проезда к МСД

Партнеры МСД

Контакты для заказов оборудования:

Внимание! На этом сайте большинство материалов - техническая литература в помощь предпринимателю. Так же большинство производственного оборудования сегодня не актуально. Уточнить можно по почте: Эл. почта: msd@msd.com.ua

+38 050 512 1194 Александр
- телефон для консультаций и заказов спец.оборудования, дробилок, уловителей, дражираторов, гереторных насосов и инженерных решений.