Особливості вирощування польових культур в умовах
радіонуклідного забруднення
Захист рослин в умовах радіонуклідного забруднення передбачає: зменшення кількості обробітків ґрунту, використання широкозахватних агрегатів і суміщення технологічних операцій. Площі, відведені під чисті пари і інші вільні ділянки слід засівати багаторічними травами на зелену масу. У системі основного обробітку під зернові культури на кислих ґрунтах слід провести вапнування, органічні і мінеральні добрива вносити в такій кількості, яка забезпечує підвищення врожайності культур і зменшення винесення радіоізотопів рослинами. На схилах застосовувати глибокий безполицевий обробіток, а також способи, які запобігають стіканню води і ерозії ґрунту (щілювання, вапнування та ін.). Для інактивації цезію слід збільшувати дози калійних добрив. Калій витісняє цезій при засвоєнні елементів живлення кореневою системою. Аналогічну дію має кальцій вапна та гіпсу відносно стронцію.
Ефективним заходом зменшення радіонуклідів в рослинах є підбір культур, які поглинають незначну їх кількість. Відносно менше поглинають важких металів зернові культури і багато бобові (горох, квасоля, конюшина та ін.). На забруднених радіонуклідами територіях доцільно, насамперед, вирощувати зернові культури. В зерні нагромаджується всього 0,2% важких металів.
Менше акумулюють важких металів картопля і деякі види коренеплодів. При вирощуванні картоплі радіонукліди в основному нагромаджуються в бадиллі. Топінамбур має здатність виведення радіонуклідів з організму.