РОСЛИННИЦТВО

Нут

Значення. Нут вирощують як цінну продовольчу і кормову культуру (рис.17). Для продовольчих цілей використовуються, головним чином, білонасінні сорти нуту, насіння якого добре розварюється. В насінні міститься 25-34% білка, 47-60% БЕР, 4,2-7,2% жиру, 2,3-4,9% золи. За смаковими якостями насіння нуту і харчові вироби з нього нагадують горох. З насіння виготовляють консерви, кондитерські вироби, сурогати кави, готують різні страви.

На корм худобі використовують сорти нуту з темним забарвленням насіння. В зв’язку з тим, що в вегетативній масі нуту міститься багато органічних кислот (яблучна, щавлева) зелена маса і солома на кормові цілі мало придатна. Солому згодовують лише вівцям і козам.

Нут

Рис. 17. Нут.

Крупнонасінний нут походить із середземноморських країн, а дрібнонасінний із Південно-Західної Азії.

В світовому землеробстві нут займає близько 12 млн. га, з них в Індії - 8 млн. га. В нашій країні нут вирощують в степових районах на незначній площі (близько 8-10 тис. га). За інтенсивної технології збирають 30-35 ц/га і більше зерна.

Біологічні особливості. Нут належить до холодостійких культур. Насіння починає проростати при температурі 2-50С, а дружні сходи з’являються при 4-80С. Витримує заморозки до мінус 8-100С. Проте під час цвітіння, формування бобів і достигання нут досить вимогливий до тепла.

Нут дуже посухо - і жаростійка культура. Добре витримує повітряну і ґрунтову посуху, але негативно реагує на надмірну вологість. Рослини уражуються в таких умовах фузаріозом та аскохітозом. Висока посухостійкість пояснюється добре розвиненою кореневою системою і економною витратою води на одиницю сухої речовини.

До ґрунтів нут невибагливий. Добре росте на чорноземних і каштанових ґрунтах, гірше на піщаних і солонцюватих.

Нут - рослина довгого дня, вегетаційний період триває 80-120 днів.

Найбільш поширені сорти Стоїк, Дніпровський, Красноградський 213, Колорит, Луганець, Орнамент, Смачний.

Технологія вирощування. В польових сівозмінах кращими попередниками нуту є озимі та просапні культури. Після нуту можна висівати ярі зернові і кукурудзу.

Основний і передпосівний обробіток ґрунту такий же, як і під інші ярі і зернобобові культури. Добре реагує на ранню глибоку зяблеву оранку, під яку вносять фосфорно-калійні добрива (Ns^oR^^). Під передпосівну культивацію вносять азотні добрива в дозі 20-30 кг/га.

Для сівби використовують відсортоване насіння схожістю 90-95%. Перед сівбою насіння протруюють фундазолом (2-3 кг/га) і обробляють ризоторфіном.

В зв’язку з тим, що насіння нуту при проростанні поглинає багато води і не вимагає особливого прогрівання ґрунту, сівбу його починають рано, одночасно з ранніми зерновими культурами. При пізніх строках сівби посіви нуту зріджуються, пізніше достигають, внаслідок чого урожайність зменшується.

Сіють нут широкорядним способом з шириною міжрядь 45 см. На чистих від бур’янів полях застосовують звичайний рядковий посів. Норма висіву при широкорядному способі сівби становить 0,5-0,8 млн. схожих насінин на 1 га (100-120 кг/га), а при звичайному рядковому - 0,7-0,9 млн. (120-200 кг/га) залежно від крупності насіння.

Насіння загортають на глибину 5-7 см, а при підсиханні верхнього шару ґрунту - на 8-10 см. Широкорядний спосіб сівби забезпечують буряковою сівалкою ССТ-12, а звичайний рядковий - зерновими сівалками СЗ-3,6, СЗП-3,6.

Догляд і збирання. Після сівби ґрунт коткують кільчасто-шпоровими котками. Подальший догляд складається з досходового і післясходового боронувань і міжрядних обробітків. Для боротьби з бур’янами, при необхідності, застосовують гербіциди.

Нут починають збирати при пожовтінні більшості бобів. Збирають, як правило, прямим комбайнуванням і тільки забур’янені посіви - роздільним способом. Частоту обертів барабана при обмолоті нуту зменшують до 400-600 об/хв. Після обмолоту насіння очищають, сортують і сушать до 14% вологості.

РОСЛИННИЦТВО

Укісне використання травостою

Строки і частота скошування травостоїв значною мірою впливають на довголіття і урожайність природних та сіяних кормових угідь. Багаторазове скошування травостою в ранні строки призводить до зниження життєдіяльності рослин, що негативно …

Створення та раціональне використання культурних пасовищ

Значення пасовищ і пасовищного корму для тварин. Зелений пасовищний корм є основним кормом при літньому утриманні більшості видів сільськогосподарських тварин. Частка його в літньому раціоні великої рогатої худоби, залежно від …

Система докорінного поліпшення сіножатей і пасовищ

Докорінне поліпшення сіножатей і пасовищ проводиться тоді, коли поверхневим поліпшенням не досягається необхідний рівень їх продуктивності. Докорінне поліпшення - це система заходів, спрямованих на перетворення низькопродуктивних природних кормових угідь у …

Как с нами связаться:

Украина:
г.Александрия
тел./факс +38 05235  77193 Бухгалтерия

+38 050 457 13 30 — Рашид - продажи новинок
e-mail: msd@msd.com.ua
Схема проезда к производственному офису:
Схема проезда к МСД

Партнеры МСД

Контакты для заказов оборудования:

Внимание! На этом сайте большинство материалов - техническая литература в помощь предпринимателю. Так же большинство производственного оборудования сегодня не актуально. Уточнить можно по почте: Эл. почта: msd@msd.com.ua

+38 050 512 1194 Александр
- телефон для консультаций и заказов спец.оборудования, дробилок, уловителей, дражираторов, гереторных насосов и инженерных решений.